Aktuálne: Slávnostné predstavenie kurzového vozňa Viedenskej električky

BCDFa-1400-2

BRATISLAVA – V roku 2011 sa nadšencom z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy za pomoci partnerov podarilo zachrániť lokomotívu Ganz Eg 6, ktorá je v súčasnosti vystavená v Múzeu dopravy. V najbližších dňoch k nej pribudne ďalší významný kus histórie Viedenskej elektrickej železnice – unikátny kurzový vozeň Ringhoffer typu BDCFa #1400 z roku 1913, ktorý sa už tento piatok 18. marca 2016 slávnostne predstaví médiám a širokej verejnosti.

Vagóny Ringhoffer typu BCDFa boli vyrobené v roku 1913 v počte troch kusov a boli najmodernejšími vozňami, ktoré na tejto trati premávali. Interiér navrhol známy predstaviteľ rakúskej secesie Otto Wagner. Z dôvodu poškodenia bol jeden z nich po vojne zošrotovaný. Zvyšné dva boli zachované v Rakúsku. Jeden zrekonštruovaný kus s označením 1401 sa spolu s rekonštruovanou lokomotívou P.O.H.É.V. GANZ Eg 5 nachádza v Museumstramway Mariazell.

Druhý zachovaný kus tohto typu s označením 1400 sa nachádzal v Rakúsku. Vďaka veľkému a niekoľkoročnému úsiliu Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a jeho partnerov sa podarilo dohodnúť so súčasným majiteľom na jeho odkúpení a prevezení na Slovensko.

Náročná preprava tohto vozňa sa začne už štvrtok 17. marca a bude ukončená na druhý deň v popoludňajších hodinách

V piatok 18. marca 2016 bude tento jedinečný vozeň v organizačnej spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto slávnostne predstavený médiám a širokej verejnosti. Od diaľničného vstupu na Slovensko bude transport doprevádzať policajná asistencia cez Most Lafranconi a Nábrežie gen. L. Svobodu až na Vajanského nábrežie pred budovu staromestského miestneho úradu na Vajanského nábreží 3, t.j. na miesto pôvodnej zastávky električky, kde si tento technický unikát bude môcť verejnosť pozrieť medzi 11-tou a 13-tou hodinou. Fascinujúci príbeh vozňa, v ktorom sa inkognito viezli členovia rakúskej cisárskej rodiny, priblížia návštevníkom členovia Klubu. Po verejnej prehliadke bude unikátny vozeň prevezený na železničnú stanicu Vajnory a po koľajniciach dopravený na dočasné deponovanie do areálu Múzejno-dokumentačného centra ŽSR na Rendezi.

Zámerom Klubu priateľov hromadnej a regionálnej dopravy je opraviť vagón do pôvodnej podoby, tak ako to urobil v prípade zachovanej lokomotívy viedenskej električky, ktorá je vystavená v Slovenskom technickom múzeu – Múzeu dopravy na Šancovej ulici. Múzeum je otvorené denne okrem pondelka od 10-tej do 17-tej hodiny.

Projekt renovácie Viedenskej električky môžete podporiť aj zaslaním 2= z daní. Bližšie informácie nájdete TU.

Správu budeme ďalej aktualizovať.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.