Aktuálne: Slávnostné otvorenie detskej železnice bez cestujúcich

KOŠICE – V sobotu 18. apríla 2020 mala pôvodne začať premávať Košická detská historická železnica. Kvôli opatreniam s pandémiou je však reálne otvorenie 65. sezóny železničky v nedohľadne. V najhoršom scenári to môže bez pomoci mesta a štátu znamenať aj zánik unikátnej atrakcie. Nadšenci sa však nevzdávali a železničku  symbolicky otvorili v pôvodnom termíne slávnostnou jazdou bez cestujúcich.

Železniční nadšenci vypravili na 4 km trať historickú súpravu vozňov spolu s najstaršou 136-ročnou parnou lokomotívou Katkou v sobotu o 10:30. Odchod vlaku sa vysielal naživo prostredníctvom Facebookovej stránky detskej železnice. Kto by aj k vlaku prišiel, do vozňov by nastúpiť nemohol.

Uverejnil používateľ Detská železnica Sobota 18. apríla 2020

https://www.facebook.com/detskazeleznica/videos/231765617924495/

„Jazdou chceme povzbudiť našich priaznivcov a povedať im, že sme na sezónu pripravení. Veríme, že dostatočné kapacity otvorených vozňov a čerstvý vzduch košického lesoparku budú faktory, ktoré rozhodnú, že podobné atrakcie nebudú otvorené až posledné v reťazci. Práve naopak. Sme pripravení aj na rôzne opatrenia tak, aby sme deťom a ich rodičom, po dlhých týždňoch doma, spríjemnili pobyt v prírode čo najbezpečnejšie. Sme atrakcia, ktorá je priamo ekonomicky závislá na niekoľkých mesiacoch letnej sezóny. Ak by zostala železnička zatvorená aj počas leta, bez pomoci mesta a štátu reálne hrozí jej zánik!“ upozorňuje Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Ako ďalej? Všetko závisí na postupnom uvoľňovaní opatrení.

Netušiac príchod pandémie, investovali nadšenci všetky finančné prostriedky počas zimnej odstávky do úpravy areálov, opravy koľajiska, prípravy stanice pre výstavbu cyklochodníka, do údržby a záchrany historických vozňov. „Preto je veľmi dôležité, aby mohla železnička fungovať aspoň v obmedzenom režime tak, aby nedošlo k poškodeniu technológií či k vandalizmu na železničke, ktorú zveľaďujeme už deviaty rok. V 65-ročnej histórii sa železnička zatvorila na rok dvakrát a malo to katastrofálne následky – vandalizmus, vypálenie vozňov či poškodenie techniky. Ak nás otvoria v decembri, úplne nás pochovajú“ reaguje Lehotský na vyjadrenie premiéra o tom, že kultúrne podujatia a atrakcie budú otvorené ako posledné.

„Každý rok sa uzatvára zmluva o doprave medzi mestom a detskou železnicou. Zatiaľ nevieme, či to bude alebo nebude krátené,“ hovorí Lehotský, ktorý sa mal s primátorom stretnúť v pondelok. V prípade štátnej pomoci vie vláda podporiť len doplatenie platov zamestnancov.

Svoj finančný vankúš v súčasnosti už OZ detská železnica Košice minula, no kvôli zachráneniu železničky by vedela ušetriť aj na ďalších položkách. „Menej by šlo do opráv, poprípade by sa odstavila časť vozového parku alebo namiesto parných vlakov by jazdili dieslové. Určite by sme museli aj prepúšťať,“ skonštatoval Lehotský. Spoliehať na na pomoc sponzorov žiaľ veľmi nemôžu. Jeden ich už finančne podporil, s ďalšími ešte rokujú.  Uvedomujú si však, že aj sponzori majú vlastné problémy.

Dobrovoľníci tiež ponúkajú všetkým nadšencom mobilnú aplikáciu virtuálneho sprievodcu o zaujímavostiach trate a železničky. Aplikácia je bezplatná a dostupná pre všetkých.

Bezplatný rozvoz potravín:

Členovia občianskeho združenia (OZ) Detská železnica Košice podľa Lehotského nezaháľajú ani počas pandémie nákazy, pracujú na záchrane železničky, okrem toho svoje kapacity ponúkajú vedeniu mesta, ale aj seniorom a ľuďom v karanténe, ktorým zabezpečujú bezplatný roznos nákupov potravín či liekov.

Služba je určená najmä ľuďom nad 65 rokov a tým, ktorí si nedokážu nákup základných vecí zabezpečiť sami – osamelí ľudia, matky s deťmi, zdravotne znevýhodnenení, či ľudia v karanténe. Dobrovoľníci budú denne pre záujemcov na území Košíc rozvážať najmä potraviny, drogériu, potravu pre zvieratá, prípadne lieky či listy na poštu. „Jedna objednávka by mala obsahovať maximálne osem položiek a celková váha nákupu by nemala presiahnuť osem kilogramov. Doručujeme tovar, ktorý je bežne dostupný v maloobchodnej sieti a nie je vypredaný. Platiť sa bude len v hotovosti na základe hodnoty na pokladničnom doklade,“ priblížil Lehotský.

Objednávky prijímajú dobrovoľníci detskej železnice v pracovných dňoch od pondelka do piatka od 08:00 do 11:00 na telefónnom čísle 0917 618 841. Doručenie nákupu bude v ten istý deň popoludní od 15:00 do 18:00.

Verejná zbierka:

Chcete podporiť fungovanie Košickej detskej historickej železnice? OZ Detská železnica Košice odštartovala 1. februára 2020 verejnú zbierku pod názvom „PODPORTE DETSKÚ ŽELEZNICU KOŠICE 2020“, ktorá potrvá až do 31. decembra tohto roka. Registračné číslo verejnej zbierky je 000-2020-004137

Prispieť môžete ľubovoľnou sumou nasledovným spôsobom:
A) zaslaním dobrovoľného peňažného príspevku na osobitný účet SK46 1100 0000 0029 2787 4060
B)
vložením príspevku do stacionárnej pokladničky umiestnenej na nástupnej stanici detskej železnici v Čermeli.

V minuloročnej verejnej zbierke podarilo združeniu vyzbierať rekordných 3 382,77 €. V mene Košickej detskej historickej železnice Vám ĎAKUJEME!

Nábor mladých železničiarov:

OZ detská železnica Košice zároveň oznamuje, že z dôvodu pandemických opatrení je nábor mladých železničiarov preložený na neurčito. O novom termíne vás budú včas informovať prostredníctvom svojich stránok.

OZ Detská železnica Košice na svojej stránke zverejnila aj tohtoročný cestovný poriadok podľa ktorého by v nedeľu počas júla a augusta premávali posilové vlaky s križovaním v stanici Vpred. Vo vybraných dátumoch by sa na železničku bolo možné doviezť aj historickým autobusom. Podrobnejšie informácie Vám prinesieme v závislosti od aktuálneho vývoja pandémie na Slovensku.

Spracoval: Jaroslav Filo
Foto a video: OZ detská železnica Košice

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.