AKTUÁLNE | Sezónna doprava na vybraných tratiach ŽSR v roku 2022

SLOVENSKO – Aj počas tohtoročných letných prázdnin je obnovená sezónna doprava na tratiach Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, Poprad-Tatry – Plaveč – Muszyna, Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, Plešivec – Muráň, Plešivec – Slavošovce a Medzilaborce – Lupkow. Novinkou sú letné vlaky zo Zvolena cez Dudince do Štúrova a regionálny expres z Košíc do Bardejova. Niektoré turistické vlaky ale naopak nebudú premávať vôbec.

 

ZÁPADNÉ SLOVENSKO:

Obyvatelia i návštevníci západnej časti našej republiky sa aj v tomto roku môžu odviesť obľúbenou Trenčianskou elektrickou železnicou, ktorá premáva cez víkendy a sviatky od 1. mája až do 18. septembra 2022. Novinkou je jeden pár regionálnych expresov na trase Zvolen – Krupina – Dudince – Šahy – Čata – Štúrovo a späť premávajúci v nedele a sviatky od 12. júna do 4. septembra 2022. Na ostatných regionálnych tratiach ale sezónne vlaky nebudú premávať vôbec, alebo sa tam objavia len symbolicky v podobe nostalgickej jazdy.

 

• ZÁHORSKÁ VES – ZOHOR – PLAVECKÉ PODHRADIE

Na železničnej trati Zohor – Plavecké Podhradie tento rok žiadne sezónne vlaky premávať nebudú. Bratislavský samosprávny kraj sa odvoláva na rekonštrukciu železničnej trati na Záhorí – na trati Kúty – Bratislava. Od polovice júna by mal prepravu turistov zabezpečiť Bajkbus na trase Bratislava – Stupava – Lozorno – Kuchyňa – Rohožník – Sološnica – Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš a späť. Nateraz jedinou potvrdenou príležitosťou odviezť sa vlakom aspoň po časti tejto trate je výletný motorový vlak na trase Bratislava – Zohor – Rohožník a späť, ktorý bude vypravený v sobotu 25. júna 2022 počas podujatia Rendez 2022. Súprava bude M 274.004 + M 262.0128 + M 240.039 + Bix + M 286.0018. Železničná trať Zohor – Záhorská Ves bude bez sezónnych vlakov už tretie leto.

BRATISLAVA – ZOHOR – ROHOŽNÍK
ide iba v sobotu 25. júna 2022 
14:45 Železničné múzeum 17:55
¦ Bratislava hlavná stanica 17:18 – 17:24
15:40 – 15:45 Zohor 16:45 – 16:48
16:15 Rohožník 16:18

 

• JABLONICA – BREZOVÁ POD BRADLOM

Hoci mesto Brezová pod Bradlom v uplynulom roku vstúpilo do OOCR Dolné Záhorie a primátor mesta Mgr. Jaroslav Ciran rokoval s ministrom dopravy Ing. Andrejom Doležalom, sezónne vlaky na cca 11,7 km železničnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom ani v tomto roku premávať nebudú.

 

• TRENČIANSKA TEPLÁ – TRENČIANSKE TEPLICE

Na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice bude už 8. rokom zabezpečená letná víkendová prevádzka. Štyri páry spojov premávajú cez víkendy a štátne sviatky od 1. mája do 18. septembra 2022 v nadväznosti na príchody a odchody vlakov v Trenčianskej Teplej.

TRENČIANSKA ELEKTRICKÁ ŽELEZNICA
Cestovný poriadok platný od 1. mája do 18. septembra 2022
10:25 14:00 16:00 18:25 Trenčianska Teplá 11:33 15:08 17:18 19:33
10:27 14:02 16:02 18:27 Trenčianska Teplá, obec 11:31 15:05 17:15 19:31
10:31 14:06 16:06 18:31 Trenčianska Teplá, zastávka 11:27 15:02 17:12 19:27
10:34 14:09 16:09 18:34 Kaňová * 11:24 14:59 17:09 19:24
10:37 14:12 16:12 18:37 Trenčianske Teplice, sídlisko 11:21 14:56 17:06 19:21
10:40 14:15 16:15 18:40 Trenčianske Teplice, zastávka 11:18 14:52 17:02 19:18
10:43 14:48 16:18 18:43 Trenčianske Teplice 11:15 14:50 17:00 19:15
* zastávka na znamenie

Jednosmerné cestovné:
Dospelí: 1,- €
Deti od 6 do 15 rokov, občania s ŤZP a ŤZP-S a občania nad 62 rokov: 0,50 €
Deti do 6 rokov: 0,10 €
Rodinné cestovné (2 dospelí + 3 deti): 2,- €

 

• ZBEHY – RADOŠINA

Železničná trať Zbehy – Radošina s dĺžkou 24,8 km je aj napriek prísľubom kompetentných inštitúcií ešte stále bez pravidelnej osobnej dopravy. Jediná možnosť odviezť sa vlakom po tejto trati je v sobotu 30. júla 2022, kedy Fanúšikovia železníc VLAKY SLOVENSKA v spolupráci so Spoločnosťou Považskej Dráhy Žilina a miestnou samosprávou vypravia 2 páry mimoriadnych historických motorových vlakov na trase Trenčianska Teplá – Zbehy – Radošina a späť a Radošina – Zbehy a späť. Podrobnejšie informácie doplníme.

 

• TRENČIANSKA TEPLÁ – LEDNICKÉ ROVNE 

Pravidelná sezónna doprava nebude zavedená ani počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny. Malé oživenie malebnej lokálnej železničnej trate pod Vršatcom sľubujú nostalgické jazdy historickým motorovým vlakom Spoločnosti Považskej dráhy Žilina na Lednické Rovne, ktoré budú premávať cez víkend 23. a 24. júla 2022 v rámci anenskej púte v Lednických Rovniach.

Úspešnosť týchto jázd bude závisieť od vhodne zvolenej propagácie dopravcu. Podrobnejšie informácie o tejto akcií nájdete včas aj na našich stránkach.

 

ZVOLEN – DUDINCE – ŠTÚROVO

Na železničnej trati Zvolen – Šahy premávajú cez víkendy dva páry osobných vlakov v sobotu ráno v smere Krupina (04:10) – Zvolen (04:54) a Šahy (04:50) – Dudince – Krupina – Zvolen (06:44) a v nedeľu večer v smere Zvolen (17:30) – Krupina – Dudince – Šahy (19:13) a Zvolen (21:15) – Krupina (21:57). Od 12. júna do 4. septembra 2022 bude cez nedele a štátne sviatky vypravený 1 pár regionálnych expresov na trase Zvolen – Krupina – Dudince – Šahy – Čata – Štúrovo a späť. Pre obyvateľov zo západného Slovenska však ide tento spoj v nevhodnej časovej polohe.

ZVOLEN – DUDINCE – ŠTÚROVO
Cestovný poriadok Regionálneho expresu
platný v nedeľu a štátne svioatky od 12. júna do 4. septembra 2022 
09:15 Zvolen osobná stanica 18:53
09:29 Dobrá Niva zastávka 18:38
09:36 Sása-Pliešovce 18:31
09:52 Krupina 18:16
10:05 Hontianske Nemce 18:02
10:18 Dvorníky |
10:23 Dudince 17:45
10:40 – 10:46 Šahy 17:26 – 17:39
11:20 – 11:21 Čata 16:49 – 16:51
11:42 Štúrovo 16:28

 

 

STREDNÉ SLOVENSKO:

Aj na Strednom Slovensku bude počas letných prázdnin posilnená železničná doprava. Letné regionálne expresy vás odvezú nie len do starobylého banského mesta Banská Štiavnica, ale aj k Telgártskemu viaduktu a do obce Mlynky nachádzajúcej sa na južnej strane Národného parku Slovenský raj. Naopak do iných nemenej zaujímavých turistických lokalít ako Kremnica, či Harmanec jaskyňa bude dopravné spojenie nevyhovujúce.

 

RUŽOMBEROK – ZÁPALKÁREŇ

Už po piaty raz bude počas všetkých prázdninových letných víkendov premávať cyklovláčik Korýtko zo Železničnej stanice Ružomberok na stanicu Zápalkáreň pri výpadovke na Donovaly.

Nástupište Korýtka na železničnej stanici v Ružomberku je pri parkovisku vedľa pamätníka Korytnickej železnice. Stanica Zápalkáreň, ktorá poskytuje služby pre cyklistov, sa nachádza na Ulici Šoltésovej. Podrobnejšie informácie doplníme hneď ako ich budeme mať k dispozícii.

 

• ZVOLEN – HRONSKÁ DÚBRAVA – BANSKÁ ŠTIAVNICA

Na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR budú na železničnej trati Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica a späť od 2. júla do 4. septembra 2022 počas víkendov vypravené regionálne expresy premávajúce zo / do Zvolena, čím bude vytvorený celodenný 2-hodinový interval medzi spojmi. Na rozdiel od minulých rokov budú všetky spoje začínať a končiť vo Zvolene a po oba víkendové dni budú premávať v rovnakom čase.

ZVOLEN – HRONSKÁ DÚBRAVA – BANSKÁ ŠTIAVNICA
Cestovný poriadok platný cez víkendy a štátne od 2. júla do 4. septembra 2022
Zvolen osobná stanica 05:10 07:10 09:10 11:10 13:10
Hronská Dúbrava 05:20 07:20 09:20 11:20 13:20
05:24 07:24 09:24 11:24 13:24
Kozelník | 07:36 | | 13:36
Banská Belá zastávka | | | | |
Banská Belá | 07:46 | | 13:46
Banský Studenec * | 07:50 | | 13:50
Banská Štiavnica 05:51 07:54 09:51 11:51 13:54
 
Zvolen osobná stanica 15:10 17:10 19:10 21:10  
Hronská Dúbrava
15:20 17:20 19:20 21:20  
15:24 17:24 19:24 21:22  
Kozelník 15:36 | 19:36 |  
Banská Belá zastávka | | | |  
Banská Belá 15:46 | 19:46 |  
Banský Studenec * 15:50 | 19:50 |  
Banská Štiavnica 15:54 17:51 19:54 21:51  
Poznámky:
*
zastavuje na znamenie 

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA – HRONSKÁ DÚBRAVA – ZVOLEN
Cestovný poriadok platný cez víkendy a štátne od 2. júla do 4. septembra 2022
Banská Štiavnica 05:58 08:00 10:00 12:00 14:00
Banský Studenec * 06:02 | | 12:04 14:04
Banská Belá 06:06 | | 12:08 14:08
Banská Belá zastávka | | | | |
Kozelník 06:16 | | 12:18 14:18
Hronská Dúbrava 06:28 08:27 10:27 12:30 14:30
06:34 08:34 10:34 12:33 14:39
Zvolen osobná stanica 06:44 08:44 10:44 12:44 14:49
Banská Štiavnica 16:00 18:00 20:00 21:50
Banský Studenec * 16:04 | | |
Banská Belá 16:08 | | |
Banská Belá zastávka | | | |
Kozelník 16:18 | | |
Hronská Dúbrava 16:30 18:27 20:27 22:17
16:39 18:30 20:34 22:21
Zvolen osobná stanica 16:49 18:40 20:44 22:31
Poznámky:
* zastavuje na znamenie 

 

• ZVOLEN – KREMNICA – DIVIAKY

Dva páry posilových vlakov v tomto roku nebudú vypravené.

 

ZVOLEN – HARMANEC JASKYŇA – DIVIAKY

Dva páry posilových vlakov v tomto roku nebudú vypravené.

 

• ZVOLEN – BANSKÝ BYSTRICA – ČERVENÁ SKALA – MARGECANY

Na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR bude na železničnej trati Banská Bystrica – Červená Skala – Margecany od 2. júla do 11. septembra 2022 počas víkendov zavedený regionálny expres premávajúci až do Prešova (v nedeľu) a Košíc (v sobotu). Druhý pár vlakov bude premávať cez víkendy a štátne sviatky len v úseku Zvolen – Banská Bystrica – Mlynky a späť.

ZVOLEN – BANSKÁ BYSTRICA – MLYNKY – KOŠICE / PREŠOV
Cestovný poriadok platný cez víkendy od 2. júla do 11. septembra 2022 
6, 7 6, 7*   6, 7* 6, 7
06:55   Zvolen osobná stanica   17:00
06:58   Zvolen mesto   16:57
07:04   Sliač kúpele   16:52
07:15   Banská Bystrica mesto   16:41
07:18 – 07:30  13:29 Banská Bystrica  12:20 16:30 – 16:39
| | Šalková 12:14 |
| | Slovenská Ľupča 12:07 |
| | Lučatín 12:02 |
| | Medzibrod 11:57 |
07:52 13:51 Brusno kúpele 11:52 16:01
| | Nemecká 11:47 |
| | Dubová 11:44 |
| | Lopej 11:37 |
08:05 14:04 Podbrezová 11:34 15:47
08:09 14:08 Chvatimech 11:26 15:43
| | Valašská 11:23 |
08:15 – 08:16 14:14 – 14:15 Brezno 11:09 – 11:18 15:32 – 15:37
| | Brezno mesto 11:06 15:29
08:39 14:37 Polomka 10:29 15:08
08:44 14:42 Závadka nad Hronom obec 10:22 |
08:49 14:47 Heľpa 10:17 14:57
08:53 14:51 Pohorelá 10:12 14:37
09:04 15:01 – 15:02 Červená Skala 09:57 – 10:00 14:25 – 14:26
09:11 15:10 Telgárt penzión 09:50 14:18
09:41 15:40 Dobšinská Ľadová Jaskyňa 09:37 14:06
09:47 15:40 Stratená 09:31 14:01
09:52 15:51 Dedinky 09:26 13:57
09:55 15:55 Mlynky 09:22 13:54
  16:05 Hnilec 09:11  
  16:18 Nálepkovo 08:58  
  | Stará Voda 08:53  
  16:26 Švedlár 08:48  
  | Švedlár zastávka 08:44  
  16:49 Mníšek nad Hnilcom 08:38  
  | Helcmanovce 08:33  
  | Prakovce 08:30  
  | Prakovce zastávka 08:28  
  | Gelnica zastávka 08:25  
  | Gelnica mesto 08:20  
  17:04 Gelnica 08:17  
  | Žakarovce 08:14  
  | Jaklovce 08:11  
  17:13 17:16 Margecany 08:03 – 08:06  
17:31 Kysak (ide v 6) 07:38 – 07:48  
  17:43 Košice (ide v 6) 07:23  
  18:01 Prešov (ide v 7) 07:34  
Poznámka:
6
– ide v sobotu
7
– ide v nedeľu
*
– ide cez štátne sviatky

 

 

VÝCHODNÉ SLOVENSKO:

Najviac tratí s pravidelnou sezónnou dopravou je nepochybne na Východnom Slovensku. No i tam sa nájdu lokálne trate ako Rožňava – Dobšiná, Moldava nad Bodvou mesto – Medzev, Lenartovce – Bánréve a ďalšie, na ktorých ostane turistický potenciál aj naďalej nevyužitý. Naopak na tratiach Plešivec – Muráň a Plešivec – Slavošovce budú sezónne vlaky opätovne premávať aj v tomto roku. Novinkou je jeden pár regionálnych expresov z Košíc do Bardejova a späť premávajúci v dňoch 2., 3., 16., 17., 30. a 31. júla. a 13., 14., 27., 28. a 29. augusta 2022.

 

• PREŠOV – HUMENNÉ – STAKČÍN

Na trati ŽSR č. 196 Humenné – Stakčín budú nad rámec pravidelných osobných vlakov od 11. júna do 11. septembra 2022 premávať aj 2 páry regionálnych expresov z Prešova s možnosťou prepravy bicyklov.

PREŠOV – HUMENNÉ – STAKČÍN
Cestovný poriadok platný cez víkendy od 11. júna do 11. septembra 2022
07:45 12:35 Prešov 11:53 18:04
08:07 12:58 Hanušovce
nad Topľou mesto
11:29 17:40
08:26 – 08:28 13:18 – 13:20 Vranov nad Topľou 10:58 – 10:59 17:00 – 17:05
08:41 – 08:43 13:34 – 13:36 Strážske 10:44 – 10:45 16:45 – 16:46
08:51 – 09:01 13:43 – 13:47 Humenné 10:31 – 10:37 16:22 – 16:38
09:22 14:02 Humenné mesto 10:15 16:06
09:33 14:13 Snina mesto 10:05 15:56
09:36 14:16 Snina 10:02 15:53
09:42
14:22 Stakčín 09:54 15:45

 

• KOŠICE – STARÁ ĽUBOVŇA

Na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR budú na železničnej trati Košice Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa a späť od 11. júna do 11. septembra 2022 počas víkendov a sviatkov zavedené 2 páry regionálnych expresov. V železničnej stanici Plaveč je zabezpečený prestup na Regionálny rýchlik do / z Muszyny (Pl).

KOŠICE – STARÁ ĽUBOVŇA
Cestovný poriadok platný cez víkendy od 11. júna do 11. septembra 2022
6* 7** 6 a 7+   6 a 7+
06:30 07:06 12:30 Košice 11:54 19:55
07:01 07:33 13:01 Prešov 11:27 19:29
07:52 07:52 13:53 11:25 19:13
07:55 07:55 13:53 Prešov mesto 11:22 19:10
08:02 08:02 14:03 Veľký Šariš 11:15 19:03
08:12 08:12 14:13 Sabinov 11:05 18:54
08:20 08:20 14:22 Lipany
10:57 18:45
08:21 08:21 14:23 10:54 18:44
08:48 08:48 14:49 Plaveč 10:28 18:18
08:55 08:55 14:56 10:13 18:09
09:09 09:09 15:08 Stará Ľubovňa 09:59 17:55
Poznámky:
* 
– ide aj 5. júla a 1. septembra 2022
** – ide aj 29. augusta 2022
+ – ide aj cez štátne sviatky

 

• KOŠICE – BARDEJOV

Jeden pár regionálnych expresov z Košíc do Bardejova a späť bude na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR premávať v dňoch 2., 3., 16., 17., 30. a 31. júla. a 13., 14., 27., 28. a 29. augusta 2022.

KOŠICE – BARDEJOV
ide v dňoch 2., 3., 16., 17., 30. a 31. júla. a 13., 14., 27., 28. a 29. augusta 2022
09:45 Košice 18:08
09:58 – 10:12 Kysak 17:53 – 17:56
10:26 – 10:31 Prešov 17:33 – 17:34
10:41 Kapušany pri Prešove 17:22 – 17:23
10:59 Raslavice 17:04
11:23
Bardejov 16:40

 

• LUPKOW – MEDZILABORCE

Od 25. júna do 28. augusta 2022 vypraví poľský dopravca Przewozy Regionalne každý víkend 1 pár turistických vlakov vedených motorovými jednotkami SA135, alebo SA134 na trase Strzyzow Nad Wislokiem – Sanok – Lupkow – Medzilaborce a späť. Osobný vlak s poľskými turistami bude prichádzať do Medzilaboriec o 10:24 a na cestu späť sa vydá o 17:48. Druhý pár vlakov pre slovenských turistov bude premávať z Medzilaboriec (odchod o 10:31) do Sanoku a späť, kde si po vystúpení z vlaku môžete spraviť výlet do najväčšieho skanzenu v Poľsku a 3. najväčšieho skanzenu v Európe – Múzea ľudového stavebníctva založeného v roku 1958. Návštevníkov zaiste upúta aj zachovaná stredoveká architektúra starého mesta, zámok na strmom brale i sediaca bronzová socha Dobrého vojaka Švejka na ulici v pešej zóne. A komu sa nechce cestovať až do Sanoku, môže v oblasti Nowého Lupkowa navštíviť úzkorozchodnú lesnú železnicu Bieszcsady.

Cez víkend 25. a 26. júna 2022 bude večerný spoj z Medzilaboriec (o 17:48) vedený len po Sanok (príchod 19:26) a následne sa o 19:37 vydá späť do Medzilaboriec (príchod 21:20). Spiatočný spoj do stanice Strzyzow nad Wislokiem bude vypravený o 22:20.

BONUS: Po predložení medzinárodného cestovného dokladu na trase Stryzow nad Wislokiem – Sanok – Medzilaborce získajú cestujúci počas víkendov od 26. júna do 28. augusta 2022:
zľavu 1,- € na osobu na vyhliadkový mestský vláčik mesta Medzilaborce;
bezplatný vstup do Miniskanzenu v Medzilaborciach;
bezplatný vstup do „Expozície z 1. svetovej vojny“ v budove MMUAW

STRZYZOW NAD WISLOKIEM – SANOK – LUPKOW – MEDZILABORCE
Cestovný poriadok z vybraných staníc platný od 25. júna do 28. augusta 2022
06:32   Strzyzow nad Wislokiem   21:57*
08:29
15:54 Sanok 12:09 19:26 – 19:40*
09:43 – 10:00 17:11 – 17:12 Lupkov 10:54 – 10:55 18:11 – 18:12
10:21 – 10:22 17:33 – 17:34 Medzilaborce mesto 10:33 – 10:34 17:50 – 17:51
10:24
17:36 Medzilaborce 10:31 17:48
10:28
18:28 ↓ vlaky ZSSK ↑
Humenné – Medzilaborce
09:46 17:46
* 25. a 26. júna 2022 ide iba po Sanok

 

STRZYZOW NAD WISLOKIEM – SANOK – LUPKOW – MEDZILABORCE
Cestovný poriadok z vybraných staníc platný 25. a 26. júna 2022
Strzyzow nad Wislokiem 01:55
19:37 Sanok 23:58 – 23:59
20:54 – 20:56 Lupkov 22:43 – 22:44
21:17 – 21:18 Medzilaborce mesto 22:22 – 22:23
21:20
Medzilaborce 22:20

Podrobný cestovný poriadok turistických vlakov v úseku Lupkow – Sanok – Stryzow Nad Wislokiem nájdete vo vyhľadávači spojení na webe Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s..

 

• ROŽŇAVA – DOBŠINÁ

Pravidelná osobná doprava na 26 km jednokoľajnej regionálnej trati je od 2. februára 2003 zastavená (v úseku Rožňava – Rožňava mesto bola ukončená 13. júna 2009), no príležitostne sa na nej objavujú historické motorové vlaky. Sezónne vlaky na trase Košice – Rožňava – Dobšiná premávali v lete 2020 a 2021, no v tomto roku žiaľ premávať nebudú.

 

• PLEŠIVEC – SLAVOŠOVCE

Pravidelná osobná doprava na 23,8 km jednokoľajnej regionálnej trati je od 2. februára 2003 zastavená, no príležitostne sa na nej objavujú historické motorové vlaky. Na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR bude každú sobotu od 2. júla do 3. septembra 2022 premávať regionálny expres na trase Košice – Plešivec – Slavošovce a späť a Slavošovce – Plešivec a späť.

KOŠICE – ROŽŇAVA – PLEŠIVEC – SLAVOŚOVCE
ide každú sobotu od 2. júla do 3. septembra 2022
07:09   Košice   18:48
07:34 – 07:35 Moldava nad Bodvou 18:19 – 18:21
07:42 – 07:43 Turňa nad Bodvou 18:10 – 18:11
07:47 – 07:48 Dvorníky-Zádiel 18:05 – 18:06
07:53 – 07:54 Hrhov 17:59 – 18:00
08:06 – 08:07   Lipovník   17:45 – 17:46
08:14 – 08:26   Rožňava   17:37 – 17:39
08:32 – 08:33   Slavec jaskyňa   17:30 – 17:31
08:38 – 08:43 12:25 Plešivec 12:07 17:20 – 17:25
08:59 – 09:00 12:41 – 12:42 Štítnik mesto 11:49 – 11:50 17:01 – 17:03
09:07 – 09:08 12:48 – 12:49 Ochtiná 11:42 – 11:43 16:53 – 16:55
09:15 – 09:16 12:57 – 12:58 Slavošovce obec 11:33 – 11:34 16:43 – 16:45
09:20
13:02 Slavošovce 11:30 16:40

 

• PLEŠIVEC – MURÁŇ

Pravidelná osobná doprava na takmer 41 km regionálnej trati zo železničného uzla Plešivec do Muráňa je od 1. mája 2011 zastavená, no príležitostne sa na nej objavujú historické motorové vlaky. Na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR bude každú nedeľu od 3. júla do 4. septembra 2022 premávať regionálny expres na trase Košice – Plešivec – Muráň a späť.

KOŠICE – ROŽŇAVA – PLEŠIVEC – MURÁŇ
ide každú nedeľu od 3. júla do 4. septembra 2022
07:09 Košice 18:48
07:34 – 07:35 Moldava nad Bodvou 18:19 – 18:21
07:42 – 07:43 Turňa nad Bodvou 18:10 – 18:11
07:47 – 07:48 Dvorníky-Zádiel 18:05 – 18:06
07:53 – 07:54 Hrhov 17:59 – 18:00
08:06 – 08:07 Lipovník 17:45 – 17:46
08:14 – 08:26 Rožňava 17:37 – 17:39
08:32 – 08:33 Slavec jaskyňa 17:30 – 17:31
08:38 – 08:43 Plešivec 17:20 – 17:25
09:11 – 09:12 Jelšavská Teplica 16:53 – 16:54
09:16 – 09:17 Jelšava 16:47 – 16:48
09:24 – 09:25 Ľubeník 16:39 – 16:40
09:35 – 09:36 Revúca 16:29 – 16:30
09:52
Muráň 16:14

 

• SPIŠSKÉ VLACHY – SPIŠSKÉ PODHRADIE

Kultúrne a prírodné pamiatky UNESCO sú aj v tomto roku dostupné železnicou. Mesto Spišské Podhradie v spolupráci s dopravcom LTE Logistic a Transport Slovakia, s. r. o. aj v tomto roku vypravuje obľúbené turistické vlaky vedené motorovým vozňom M 152.0489 „Hanička“, ktoré premávajú každý víkend od 28. mája do 4. septembra 2022.

SPIŠSKÉ VLACHY – SPIŠSKÉ PODHRADIE
Cestovný poriadok platný od 28. mája do 4. septembra 2022
Spišské Podhradie 09:26 11:26 13:26 15:26 17:26
Katúň 09:32 11:32 13:32 15:33 17:32
Bystrany na Spiši | | | | |
Spišské Vlachy mesto 09:38 11:38 13:38 15:38 17:38
Spišské Vlachy 09:42 11:42 13:42 15:42 17:42
 
Spišské Vlachy 10:17 12:17 14:17 16:17 18:17
Spišské Vlachy mesto 10:20 12:20 14:20 16:20 18:20
Bystrany na Spiši | | | | |
Katúň 10:27 12:27 14:27 16:27 18:27
Spišské Podhradie 10:33 12:33 14:33 16:33 18:33
Jednosmerné cestovné: 1,- €

 

• SPIŠSKÁ NOVÁ VES – LEVOČA

Na traťovom úseku Spišská Nová Ves – Levoča veľa príležitostí na cestovanie vlakom nemáme. A to aj napriek tomu, že Levoča má turistickej verejnosti čo ponúknuť. Jedinou príležitosťou na jazdu vlakom doteraz bola iba Levočská púť, ktorá sa koná každoročne začiatkom júla, prípadne mimoriadne jazdy historických vlakov. Hoci minulý rok po prvýkrát premávali na tejto trati sezónne vlaky počas prázdninových sobôt, v tomto roku to žiaľ opäť bude iba dva dni a to počas tradičnej levočskej púte.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – LEVOČA
Cestovný poriadok platný od 2. do 3. júla 2022
  B C B C A
Spišská Nová Ves 05:27 07:17 08:03 09:27 11:27
Harichovce | | | | |
Levoča 05:44 07:34 08:20 09:44 11:44
 
C B C A A
Spišská Nová Ves 13:27 14:11 15:27 17:27 19:27
Harichovce | | | | |
Levoča 13:44 14:28 15:44 17:44 19:44
  B B C A C
Levoča 06:24 07.40 08:26 10:14 12:14
Harichovce | | | | |
Spišská Nová Ves 06:40 07:56 08:42 10:30 12:30
 
  B C C A A
Levoča 13:50 14:32 16:04 18:14 20:14
Harichovce | | | | |
Spišská Nová Ves 14.06 14:48 16:20 18:30 20:30
Poznámky:
A
– ide v sobotu 2. júla 2022
B
– ide v nedeľu 3. júla 2022
C
– ide v sobotu a v nedeľu 2. a 3. júla 2022

 

• POPRAD-TATRY – PLAVEČ – MUSZYNA

Nemenej zaujímavé pre turistov je aj slovensko-poľské pohraničie v oblasti Vysokých Tatier, Spiša a Šariša, resp. Ľubovnianskej vrchoviny. Návšteva prírodných i kultúrnych pamiatok však nebola ideálna, priame železničné spojenie neexistovalo a turistická verejnosť sa musela spoľahnúť len na autobus, alebo individuálnu formu dopravy. No vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. sa od leta 2019 situácia zlepšila. Pre veľký úspech regionálnych rýchlikov z Popradu cez Kežmarok, Starú Ľubovňu a Plaveč do Muszyny, bude ich premávka pokračovať od 2 júla do 4. septembra 2022. Vlaky, ktoré majú v železničnej stanici Muszyna výhodné prípojné väzby na vlakové spoje do / z kúpeľného mesta Krynica-Zdrój aj na smer Nový Sacz – Tarnov – Krakov, vypravuje Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. s poľským dopravcom Koleje Malopolskie.

BELIANSKY EXPRES
POPRAD-TATRY – MUSZYNA

Cestovný poriadok platný v sobotu a nedeľu od 2. júla do 4. septembra 2022
07:32 15:18 Poprad-Tatry 11:29 19:29
07:44 15:30 – 15:31 Studený Potok 11:16 – 11:17 19:15 – 19:16
07:54 15:41 Kežmarok 11:05 19:04
08:04 15:52 Spišská Belá zastávka 10:56 18:55
08:17 16:06 Podolínec 10:44 18:42
08:34 16:23 Stará Ľubovňa 10:32 18:30
08:51 – 08:52 16:40 – 16:43 Plaveč 10:17 – 10:18 18:14 – 18:15
09:10 17:01 Muszyna 09:59 17:56

 

„Slováci minulý rok znovuobjavili Slovensko a rozcestovali sa po ňom. Od podpory letných vlakov si sľubujeme, že pritiahnu turistov do rôznych domácich destinácií. Cestovné poriadky sme nastavovali tak, aby mali dovolenkári dostatok času na pobyt na kúpalisku, cyklovýlet, plavbu po Dunaji alebo čokoľvek iné, čo daný región ponúka. Slovensko je atraktívna krajina, do ktorej nie je ďaleko odkiaľkoľvek z Európy, a ponúka nevšedné zážitky bez toho, aby museli ľudia podniknúť cestu do exotickej krajiny,“ povedal generálny riaditeľ Slovakia Travel Václav Mika.

Naša redakcia nezodpovedá za prípadné zmeny v cestovných poriadkoch. O prípadných ďalších sezónnych spojoch vás budeme včas informovať.

Aktualizované 13. júna 2022; o 15:05

Autor: Jaroslav Filo
Mapa: Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.