Pripomíname si: Prvý moderný trolejbus začal premávať v Bratislave pred 70. rokmi (aktualizované)

BRATISLAVA – V roku 2009 si Bratislavčania na Železnej studničke pripomenuli 100. výročie začiatku premávky predchodcu dnešného trolejbusu v Bratislave, ktorý v rokoch 1909 – 1915 zabezpečoval dopravu na trase Paluguayové závody – Železná studnička a späť. Po jeho neúspechu si Bratislava musela počkať na návrat cestných vozidiel hromadnej dopravy s elektrickým pohonom až do roku 1941.

V roku 1927 sa v uliciach mesta objavili prvé autobusy. Zlá hospodárska situácia v 30-tych rokoch 20. storočia prevádzke autobusov nepriala. Z dôvodu nedostatku pohonných hmôt bola časť autobusov prestavaná na pohon drevným plynom. Koncom 30-tych rokov sa začala hľadať náhrada za prvé autobusy. Nakoniec padla voľba na trolejbusovú dopravu. Spoločnosť BEÚS objednala v roku 1939 materiál na stavbu trolejbusovej trate a vo firme M.A.N. Nürnberg 14 moderných trolejbusov.

Trolejbusy boli postavené na nemeckom podvozku MAN MPE, karosériu zhotovila továreň J. Sodomka vo Vysokom Mýte a elektrickú výzbroj dodala firma Siemens-Schuckert. Malé 9-metrové trolejbusy sa vyznačovali zvláštnou konštrukciou zberačov, ktoré boli umiestnené nad sebou. Namiesto sťahovacích lán slúžila vodičovi na manipuláciu so zberačmi bambusová tyč. Bratislavským špecifikom boli jediné dvere pre nástup a výstup cestujúcich umiestnené v strede vozidla.

Napriek prebiehajúcej vojne sa v marci 1941 začala stavba trolejbusového trolejového vedenia, vďaka čomu sa po 26 rokoch – 31. júla 1941 vrátili do bratislavských ulíc trolejbusy. Novootvorená trolejbusová linka M s trasou Hlavné nádražie – Hotel Central – – Valy ul. (Šancová) – YMCA – Račišdorfské (Račianske) mýto – Legionárska – Vuka Karadžiča – Žerlezničná stanica Bratislava Nové mesto (neskôr Bratislava-Nivy) – Grösslingová – Fochová (Medená) – Kúpeľná – Polovnícky rad (Palackého) – Reduta a späť cez Mostovú, Fochovú a Grösslingovú na Hlavné nádražie nahradila autobusovú linku M. Trolejbusy boli do prevádzky slávnostne uvedené za prítomnosti ministra dopravy a verejných prác. Dĺžka trate bola 4 183 m, pričom trolejbusy 3-krát križovali električkovú trať – linku „A“ na Štúrovej ulici, linku „B“ na krížnej ulici a linku „C“ na Račišforfskom (Raičnaskom) mýte.

Zároveň bola vybudpvaná manipulačná trolejová trať z vozovne na Pribinovej ulici cez Dostojevského rad po Grösslingovú ulicu. Trať bola v prevádzke do roku 1964. Troleje boli napájané napätím 550 V – tak ako v električkovej doprave.

1. októbra toho istého roku boli autobusy nahradené trolejbusmi aj na 2 940 m dlhej linke P zo Žabotovej ulice cez Pražskú a Brniansku na Patrónku. Aj napriek vojne sa v novembri 1943, sa začala premávka trolejbusov aj na 6 064 m dlhej linke H na trase Červený kríž – Palisády- Hoždovo námestie – Koliba. Táto linka pretrvala len v mierne upravenej trase až do dnešných dní pod číslom 203.

1. januári 1944 vstúpilo do platnosti číselné označenie liniek MHD, následkom čoho prišlo k zmene označenia trolejbusových liniek.

• M = 11: Slovenské Národné Divalo – Hlavná stanica
• P = 12: Žabotova – Patrónka
H = 13: Červený kríž – Koliba

Na rozšírenie vozidlového parku sa podarilo objednať šesť švajčiarskych trolejbusov FBW-Tüscher-Oerlikon, ktorých príchod do Bratislavy v roku 1945 oddialili udalosti spojené z koncom vojny. Do Bratislavy sa tieto trolejbusy dostali až v roku 1947 a slúžili až do začiatku 60-tych rokov. Koniec trolejbusov cudzej výroby urýchlil najmä nedostatok náhradných dielov na ne.

V roku 1948 sa začal stavba ďalšej trolejbusovej linky, ktorá mala nahradiť autobusy  na linke č. 21 na trase Evanielická nemocnica — Ružinov. Boli postavené stĺpy trolejového vedenia a upevnené ružice, ale v práci sa nemohlo pokračovať pre nedodaný závesný materiál objednaný ešte v roku 1938.

Prvá povojnová trolejbusová linka tak vznikla až  15. marca 1951. Do prevádzky bola uvedená linka 14 na trase Zimný štadión – Záhradnícka – Obchodná – Októbrovo námestie – Zámočnícka – Škarniclová ulica (Partizánska) . Pre túto trať boli dodané trolejbusy Škoda 7 Tr 2, čím sa začala éra trolejbusov Škoda, ktorá trvá dodnes.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: IMHD a kniha 100 rokov MHD v Bratislave

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.