Aktuálne: Posledný deň premávky Vianočnej električky v Bratislave

Pri historickej budove SND Autor: Jaroslav Filo

BRATISLAVA – Čas plynie ako voda a už zajtra sa začínajú najkrajšie sviatky v roku – Vianoce. No ešte predtým ako sa zapozeráte do vianočných filmov a rozprávok a začnete s prípravou štedrovečerného stola, môžete sa odviesť vysvietenou vianočnou električkou. Sviatočne vyzdobená električka ČKD TATRA T2 posiata 3 240 svetielkami sa posledný krát vydá do ulíc mesta dnes – 23. decembra 2015.

Vianočná električka sa na prvé jazdy vydala v pondelok 7. decembra 2015. V prvý deň premávky v nej cestujúcim robil spoločnosť svätý Mikuláš, ktorý mal pre deti pripravených čokoládových Mikulášov, cukríky i zdravé jablká. V električke z roku 1959 však nechýbala ani usmievavá sprievodkyňa Alžbeta Marnulová, ktorá mala pre detských cestujúcich pripravené pamätné lístky v štýle magnetky. „Je mi veľmi ľúto ale tie lístky máme len pre deti. Ak by som dala každému, už by sme ich nemali,“ povedala cestujúcim čakajúcim na cestovný lístok.

S usmeivavou sprievodkyňou pod Mostom SNP Autor: Jaroslav Filo
S usmeivavou sprievodkyňou pod Mostom SNP Autor: Jaroslav Filo

Tohtoročnou novinkou bola sviatočne vyzdobená tzv. adventná električka DPMB č. 38 z roku 1958, ktorá premávala počas víkendov od 10-tej do 15-tej hodiny. A hoci nebola vysvietená, o jazdy s ňou bol veľký záujem. „Posuňte sa ďalej do voza, aby sa zmestili aj ďalší cestujúci,“ povedal obľúbený motorvodič Peter Hronček, ktorý počas jazdy ochotne odpovedal na zvedavé otázky cestujúcich.

Na zastávke Žilinská Autor: Jaroslav Filo
Na zastávke Žilinská Autor: Jaroslav Filo

Vianočná električka bola veľkým magnetom pre obyvateľov i návštevníkov našej metropoly. Neboli to však len dopravní nadšenci, ale aj bežní cestujúci, ktorí sa chceli sviatočne vyzdobeným veteránom odviesť čo i len jednu zastávku. V električke sa stretli rodiny s deťmi, kamaráti, známi i kolegovia z práce. No našli sa aj takí, ktorí si touto jazdou spríjemnili cestu na železničnú stanicu pri ceste domov za svojou rodinou. „Tak to sme mali veľké šťastie, že sme ju stihli. Inak by sme sa s ňou už asi neodviezli,“ povedala partia mladých cestujúcich smerujúca na vlak. Veľkú radosť z jazdy však mali aj českí, anglickí, maďarskí, francúzski i nemeckí turisti.

... milá posádka vianočnej električky dňa 17.12.2015 .... Autor: Darina Stachová
… milá posádka vianočnej električky dňa 17.12.2015 …. Autor: Darina Stachová

Charitatívny rozmer predvianočných jázd vytvorili neziskové organizácie Lepší svet, Liga proti rakovine, Spojená škola Mokrohájska, Dobrý Anjel a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a o dobrú náladu sa postaralo aj hudobné zoskupenie, ktoré cestujúcim zahralo najznámejšie vianočné koledy a piesne.

Súčasťou projektu Vianočnej električky je aj naša fun page stránka na Facebooku – Vianočná električka v Bratislave prostredníctvom ktorej mapujeme aktuálnu premávku električky. Zatiaľ čo 23. decembra minulého roku mala len 153 fanúšikov, dnes ich má už viac ako 400 z čoho máme samozrejme nesmiernu radosť. A aké sú reakcie jej priaznivcov? „…. donekonečna a ešte ďalej… i vďaka vianočnej električke…,“ napísala pani Darinka na sociálnej sieti.

Vianočná nálada 10.12.2015 Autor: Darina Stachová
Vianočná nálada 10.12.2015 Autor: Stanislav Kusík

V uliciach mesta môžete stretnúť aj električky T3P – 7781 a 7789, T3M – 7733, K2S – 7102, K2G – 7085, T3G – 7835 a T6A5 – 7955, ktoré dostali na predné čelá svetelné reťaze a na rozdiel od vianočnej električky budú v premávke aj počas sviatočných dní.

7789 na linke č. 4 Autor: Anna Belagyová
7789 na linke č. 4 Autor: Anna Belagyová

Vianočnú električku už po 5. rok vypravil do ulíc mesta Dopravný podnik Bratislava, a.s. vďaka partnerom Siemens, s.r.o., OSRAM, a.s., ZlavaDna.sk i nášmu spravodajskému portálu.

Pokiaľ ste sa ešte vyzdobenou T2-jkou nestihli odviesť, alebo by ste si túto jazdu ešte chceli zopakovať, môžete tak urobiť ešte dnes medzi 16-tou a 20-tou hodinou. Premáva v hodinových intervaloch vnútorným mestským okruhom po trase linky č. 1.

Odchody z Hlavnej stanice: 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 a 20:00
Odchody zo zastávky Jesenského: 16:19, 17:19, 18:19, 19:19 a 20:18

Všetkým, ktorí sa dnes prídu odviesť týmto veteránom prajeme príjemný zážitok a jeho personálu príjemnú službu.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Darina Stachová, Michaela Brusnická, Anna Belagyová, Balázs Bálint, Stanislav Kusík‎ a Dušan Godár

Vianočná električka ČKD Tatra T2:

Adventná električka DPMB č. 38:

Sviatočne vyzdobené električky na bežných linkách:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.