Aktuálne: Pomôžu petície k obnoveniu vlakov na tratiach ŽSR?

P1090203SLOVENSKO – Po zavedení bezplatného cestovania vo vlakoch osobnej dopravy pre vybrané skupiny obyvateľstva a následnom väčšom dopyte občanov po využívaní osobnej železničnej dopravy začína narastať tlak zo strany občanov a aktivistov po opätovnom obnovení vlakových spojov na tratiach, kde boli pred niekoľkými rokmi zrušené.

Ľudia žijúci a pracujúci v obciach a mestách, kde im pred časom ( najmä však od roku 2003) štát postupne úplne zrušil všetky vlakové spoje, sa teraz, po zavedení bezplatného cestovania pre deti do 15 rokov, študentov do 26 rokov a poberateľov dôchodkov, cítia čoraz ukrivdenejšie. Veď autobusy jednotlivých SAD-iek, dotované jednotlivými vyššími územnými celkami, im takéto výhody neponúkajú. Nehovoriac už o tom, že vlaky sú v porovnaní s autobusmi bezpečnejšie, ekologickejšie, ich grafikony prehľadnejšie a výhody napr. v podobe možnosti prepravy bicyklov a väčších batožín ponúkajú aj turistom.  Cestujúci, ktorí využívajú prímestské autobusové spoje len nepravidelne, majú navyše problémy s orientáciou, keďže v interiéri týchto vozidiel absentuje optický a často aj akustický informačný systém. Rovnako nie je ničím výnimočné, keď chýba nápis o názve zastávky aj na zastávkovom označníku. Pritom vo väčších slovenských mestách, kde prevádzku autobusov vo forme mestskej hromadnej dopravy zabezpečujú dopravné podniky, sú tieto veci už roky samozrejmosťou.

Aj z týchto dôvodov sa pred niekoľkými dňami začali spisovať  viaceré petície za obnovu vlakov na niektorých tratiach.  Na web stránke www.peticie.com  momentálne prebiehajú tri. Prinášame vám teda ich prehľad aj odkazy na linky, kde ich možno podpísať.

Krupina
Do okresného mesta Krupina sa už bežnými vlakmi nedostaneme. Na snímke parná lokomotíva 422.0108 na čele nostalgického vlaku dňa 25.2.2012.

Dňa 22. novembra tohto roku bola rozbehnutá petícia za obnovenie osobnej železničnej dopravy na trati č. 153 v úseku Zvolen – Šahy. Pripomeňme si krátku históriu rušenia osobných vlakov na tejto trati. K nesystémovému zrušeniu premávky osobných vlakov prišlo v celom 106 km úseku trate Zvolen os. st. – Čata v súvislosti s mimoriadnou zmenou GVD (grafikonu vlakovej dopravy) dňa 2. februára 2003. Vlaky tu boli nahradené náhradnými autobusovými spojmi ZSSK. Aj tie boli však k 15. júnu toho istého roka zrušené. Zároveň bola v tento deň obnovená osobná železničná doprava v úseku Čata – Šahy. Namiesto pôvodných 8 denných spojov premávajúcich v každom smere ešte začiatkom roka 2003, bolo rozhodnuté opätovne zaviesť už len 5 spojov. Tie premávajú dodnes, pričom v období rokov 2005-2012 jazdil aj 6. denný spoj. Od začiatku platnosti nového GVD 2005/2006 bola navyše od 11. decembra 2005 čiastočne obnovená osobná železničná doprava aj v úseku Šahy – Dudince symbolickými dvoma spojmi týždenne (piatok a nedeľa, bez zastavovania v Slatine). Namiesto predĺženia týchto spojov z kúpeľného mesta Dudince až do Zvolena boli uvedené vlaky so zavedením GVD 2007/2008 v decembri 2007 zrušené.

Petíciu za obnovenie osobných vlakov na trati Zvolen os. st. – Šahy je možné podpísať tu.

V rovnaký deň ako prvá petícia, bola rozbehnutá aj ďalšia. Týka sa obnovenia rýchlika Tekov cez Zlaté Moravce. V texte petície je napísané: „Ste za obnovu priameho vlakového spojenia Zlatých Moraviec so stredným a západným Slovenskom prostredníctvom rýchlika Tekov, a to vo štvrtky a piatky popoludní v trase Bratislava – Trnava –Leopoldov – Hlohovec – Lužianky – Zlaté Moravce – Kozárovce – Nová Baňa – Žarnovica – Žiar nad Hronom – Zvolen – Banská Bystrica- (Brezno) a v nedele a pondelky popoludní v opačnom smere?“

Ak by bola petícia úspešná, na trať v úseku Lužianky – Zlaté Moravce – Kozárovce by sa opäť vrátil život aj v podobe osobnej dopravy. Pripomeňme, že rýchlik Tekov jazdil cez túto trať do roku 1997 – v piatky smerom z Bratislavy-Nového Mesta do Zvolena osob. st. a v nedele opačným smerom. Potom až do svojho zrušenia v roku 1999 premával pozmenenou trasou z Bratislavy hl. st. cez Galantu, Šurany a Levice. V roku 2009 bol rýchlik s rovnakým názvom zavedený znovu, tentokrát na trase Bratislava hl. st. – Galanta – Šurany – Levice – Zvolen os. st. – Banská Bystrica (od roku 2012 skrátený po Zvolen). Premáva však denne a v odlišných časových reláciách. Pre úplnosť ešte dodávame, že na trati Lužianky – Zlaté Moravce – Kozárovce je osobná vlaková doprava zrušená od 2. februára 2003.

P1360242
Železničná stanica Lužianky na fotografii z 1.5.2014. Smerom na Zlaté Moravce odtiaľto od roku 2003 priame spojenie osobným vlakom neexistuje.

Viac informácií o histórii diaľkovej železničnej dopravy cez Zlaté Moravce, o výhodách jej obnovenia, ako aj o dňoch v týždni, kedy by mohol daný rýchlik premávať, či stave infraštruktúry medzi Lužiankami a Kozárovcami a odhadovanej jazdnej dobe, sa dozviete v článku iniciátora petície pána Ladislava Vaškoviča.

Petíciu za obnovenie rýchlika Tekov cez Zlaté Moravce je možné podpísať tu.

V poradí tretia petícia bola odštartovaná 25.11. a jej cieľom je obnova vlakových spojení na Gemeri. Text petície je nasledovný: „My dole podpísaní občania Slovenskej republiky žiadame Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o obnovu železničnej osobnej dopravy na tratiach Plešivec – Muráň (165), Plešivec – Slavošovce (166), Plešivec – Rožňava (160) a Rožňava – Dobšiná (167). Navrhujeme zabezpečiť priame vlakové spojenie okresného mesta Revúca s okresným mestom Rožňava a v prípojných staniciach Plešivec a Rožňava prípoje k rýchlikom a od rýchlikov.“

Plešivec
Na stanici Plešivec zastavujú už len rýchliky. „Okuliarnik“ 757.008-8 na čele R 801 Poľana zachytený 31.5.2014. 

Ako to bolo s rušením osobných vlakov na týchto tratiach? Na všetkých troch gemerských lokálkach – teda Plešivec – Muráň, Plešivec – Slavošovce a Rožňava – Dobšiná, bola pravidelná osobná doprava, rovnako ako na mnohých ďalších lokálkach, zastavená 2. februára 2003. Na trati ŽSR 165 Plešivec – Muráň bola už s menším počtom spojov obnovená 15.6.2003 a s posledným pravidelným spojom ZSSK sa tu rozlúčili 30. apríla 2011. K čiastočnému obnoveniu prišlo aj na trati č. 167. Od decembra 2005 (teda uvedením nového GVD 2005/2006) boli zavedené 2 ranné spoje v úseku Rožňava – Rožňava mesto. Aj tie boli postupne zrušené a od 2. Zmeny GVD 2008/2009 (14.6.2009) tu už osobné vlaky s výnimkou nostalgických nepremávajú.

Jelšava
812.037-0 v Jelšave 28.4.2011, teda pár dní pred zastavením pravidelnej osobnej dopravy na trati Plešivec – Muráň, na ktorej sa táto stanica nachádza.

Iná situácia je na hlavnej trati spájajúcu Zvolen s metropolou východného Slovenska, Košicami. Zrušením osobných vlakov na lokálkach železniciam automaticky klesol počet cestujúcich aj tu. Petícia, ktorej autorom je Ing. Peter Páteček, síce požaduje obnovenie železničnej osobnej dopravy medzi Plešivcom a Rožňavou, no osobné vlaky s výnimkou kategórie „R“ nepremávajú na úseku od Jesenského až po Turňu nad Bodvou, čo je až 95 km dlhý úsek!!! Je tomu tak od 9. decembra 2012. V 13 kilometrovom úseku medzi Plešivcom a Rožňavou sa nachádzajú 2 železničné zastávky – Vidová a Slavec jaskyňa.

Petíciu za obnovenie osobnej železničnej dopravy na gemerských tratiach je možné podpísať tu.

Dobšiná
Historická vlaková súprava na čele s M 131.1125 v Dobšinej dňa 28.7.2012.

Toľko teda k tratiam, kde sa už vlakom neodveziete. No stále je tu nádej, že situácia sa môže zmeniť. Ak máte záujem o zabezpečenie dopravnej obslužnosti vlakmi aj do týchto regiónov Slovenska, netreba zostať ľahostajní a podporiť tieto iniciatívy. Štát síce deklaroval, že po zavedení bezplatnej dopravy vlakmi pre deti, študentov a dôchodcov pridal nové vlakové spoje, no realita je taká, že na žiadnej z tratí kde bola v minulosti preprava vlakmi zastavená, ju neobnovil. Dokonca sa na vybraných tratiach vlaky aj škrtali. Príkladom môže byť trať č. 120 medzi Novým Mestom nad Váhom a Leopoldovom, ktorá je súčasťou hlavnej trate Bratislava – Žilina. Kým v súčasnosti tu vlaky kategórie „Os“ premávajú v pracovných dňoch 4-krát denne, od nového GVD 2014/2015 to bude už len 1 spoj.  Pre obyvateľov obcí Madunice, Veľké Kostoľany, Drahovce, Brunovce a Považany je preto argument štátu „Posilnili sme vlaky“ skôr výsmechom.

Či budú tieto petície úspešné, ukáže čas. Ak sa na niektorej z tratí podarí docieliť obnovenie osobných vlakov, prípadne vznikne petícia na obnovenie spojov na ďalších tratiach, naša redakcia vás bude o tom rada informovať.

Text a foto: Peter Vodička

Komentárov

  1. Ďakujem za zaujímavý článok a propagovanie našej petície. Dovolím si však upozorniť na chybu, pretože z Jesenského do Turne nad Bodvou nie je 194 km, ale vzdialenosť medzi týmito stanicami je podľa CP 95 km. Samozrejme, že existujú relevantné dôvody, pre ktoré sme nežiadali v našej petícii o obnovu osobnej dopravy v celom úseku Jesenské – Plešivec – Turňa nad Bodvou, ale tieto dôvody nie je potrebné zverejňovať.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.