Návraty: Pomohli sme pri obnove zastávky Viedenskej električky

Obnova zastávky je v plnom prúde

BRATISLAVA – Uplynulú sobotu sme spolu s Klubom priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, Bratislavským okrášľovacím spolkom a obyvateľmi mesta odkryli ďalšiu časť histórie. Na petržalskej strane Dunaja sa v blízkosti Au Café nachádzajú základy zastávkového prístrešku  Viedenskej električky, ktoré postupne zaniesla hlina a trávnatý porast.

Cieľ našej brigády bol jednoduchý – odstrániť nánosy zeminy, očistiť kamenné základy zastávky a osadiť na ne lavičku. Celá akcia začala niečo pred 10-tou hodinou kedy sa začala formovať partia dobrovoľníkov ochotných priložiť ruku k dielu. Nechýbali však ani médiá, ktoré z tejto akcie priniesli reportáž.

Dopravným nadšencom šla robota od ruky. Po očistení základov zastávky od nánosov zeminy sa objavila dlažba, ktorá na prvý pohľad vyzerala ako obyčajný betón. No po jej dôkladnom očistení za pomoci vody z Dunaja sa objavila krásna farebná dlažba, ktorá zaujala červenými okrajmi. Pri čistení sme však objavili aj zvyšky múriku a skla pravdepodobne taktiež z prístrešku pre cestujúcich. Po vyschnutí dlažby prišlo na rad slávnostné prilepenie historizujúcej lavičky, ktorú doviezol Bratislavský okrášľovací spolok. 

Základy zastávky Viedenskej električky pred osadením lavičky
Zastávka Viedenskej električky pripravená na osadenie lavičky

Vďaka spolupráci s dopravným podnikom vznikla na týchto miestach nová zastávka mestskej dopravy so symbolickým názvom „Viedenská električka“ na ktorej ľudia nájdu aj informácie o histórii tohto miesta. Zaujímavosťou sú však aj výlukové oznamy pre cestujúcich, ktoré sa na tejto zastávke objavili v priebehu nasledujúceho dňa. Dozvedieť sa z nich môžete nie len o zastavení premávky električkovej linky „E“ z dôvodu obsadenia Petržalky Treťou ríšou (07. 10. 1938), ale aj o náhradnej doprave za Viedenskú električku v podobe liniek 82, 901 a S7

Detailný pohľad na výlukové oznamy
Informácie o výluke na slovenskej časti Viedenskej električky

Prvý mikrobus na tejto zastávke zastavil o 09:52. Nevýhodou však je, že zastávkový označník je od osadenej lavičky ďaleko. Pôvodne sa mal nachádzať bližšie, no kvôli arogantným vodičom áut sa tento zámer nepodarilo zrealizovať. A tak sa teda môže stať, že ľuďom sediacim na lavičke nemusí vodič na zastávke zastaviť. Autá parkujúce na novovzniknutej zastávke však mestská polícia nerieši. Dôvodom je vraj chýbajúce žlté dopravné značenie, ktoré pracovníci mesta prídu v priebehu nasledujúcich dní namaľovať.

Prvý spoj linky 82 na zastávke "Viedenská električka"
Prvý spoj linky 82 zastavuje na zastávke „Viedenská električka“

Zastávku „Viedenská električka“ môžete využiť nie len pri ceste do Sadu Janka Kráľa, ktorý je najstarším parkom v Strednej Europe, ale aj k obľúbenej Mágio pláži, ktorá sa každoročne teší veľkej obľube bratislavčanov. Rozhodli sme sa preto na našom webe uverejniť zastávkový cestovný poriadok linky 82, ktorá novú zastávku obsluhuje.

Cestovný poriadok linky 82

Zastávka Viedenskej električky sa v týchto miestach nachádzala v rokoch 1914 – 1938. Jej názov bol Petržalka Výhybňa, Stadtwäldchen Ausweiche, Liget kitérö a v rokoch 1936 – 1938 bola premenovaná na Petržalka sad„, prezradil Peter Martinko z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy. Nemožno ju však zamieňať s rovnomennou zastávkou Petržalka sad, ktorá sa nachádzala o 400 metrov ďalej a pre električkovú dopravu slúžila v rokoch 1951 – 1961. 

Prvá etapa obnovy zastávky Viedenskej električky je ukončená. V nasledujúcich týždňoch sa osadia cyklostojany a namaľuje sa pôvodné koľajisko Viedenskej električky. Z novej zastávky sa tak stal nový turistický bod a toto miesto sa stane populárne aj pri jazde Cabriobusom. 

Reportáž Rádia Slovensko:

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.