AKTUÁLNE | Podporte záchranu parného rušňa 498.112 „Albatros“

ČESKÁ REPUBLIKA – Spolok železničnej nostalgie Děčín sa na jeseň minulého roku pustil do záchrany a opravy najväčšej a najrýchlejšej 498.112 „Albatros“ z roku 1955. Jediná dochovaná lokomotíva rady 498.1 v majetku Českých dráh desaťročia chátrala pod šírim nebom. No vďaka spolupráci s CHV Lužná u Rakovníka sa to železničným nadšencom konečne podarilo zmeniť.

A hoci ide o neľahkú úlohu v neľahkej dobe, snaha klubu o záchranu parnej lokomotívy 498.112 a tendra 935.2272 oslovuje čoraz viac ľudí. Cieľom nadšencov je rekonštrukcia stoju do vystavovateľného stavu a následné zaradenie do zbierok ČD Nostalgia. Lokomotíva sa postupne demontuje, pričom hlavná pozornosť sa venuje verejnej súťaži v prvej fáze prác. Skupina chalanov, ktorí sa ujali vzkriesenia „dvanástky“ pod hlavičkou ČD Nostalgia, sa však zhodla na tom, že to bude dlhodobé.

Mašina prišla do Českej Lipy aj s brezou, ktorá vyrástla v tendri. Tá je už síce preč, no tender im pripravil aj ďalšie prekvapenia. Vedúca osobnosť reštaurátorskej partie a strojmajster Českých dráh Dávid Morc aopisuje prvý zádrheľ takto: „Keď Albatros slúžil ako vykurovací kotol po ukončení prevádzky, uhlím bol zásobovaný asi nejakým stabilným pásovým dopravníkom. Ten bol na tendri pravdepodobne pevne uchytený, a z neho padali kocky uhlia aj do vodojemov. Takže sme museli vyčistiť miesta, kde bežne uhlie nenájdete.“

498.112 po vytiahnutí zo zajatia drevín. Louny 16.10.2020

Ďalší dobrovoľník Jiří Cikán o pár metrov ďalej pomocou autogénu ohrieva matice, ktoré pre zhrdzavený kotol nie je možné inak odmontovať. A keďže to nejde veľmi ľahko, nasleduje po autogéne poriadna palica a stará dobrá trúbka nasadená na kľúč. Bežný človek si nedokáže predstaviť, že by sa takýmto spôsobom mala rozoberať a po rekonštrukcii zase dávať dokopy celá masa železa vážiaca dokopy cca 114 ton. „Toľko to ale nie je, dobrých 20 ton železa chýba. Nemáme jeden parný valec, čo je menší problém, pretože ten sa dá vyrobiť i zváraním. Ale chýbajú ojnice, čo bolí omnoho viac.“ hovorí Dávid Morc podľa ktorého by sa lokomotíva mohla uviesť aj do prevádzkyschopného stavu. „Toľko toho nenajazdila a myslím si, že kotol bude v relatívne dobrom stave. Veď mašina bola v prevádzke dve dekády. Čo je to oproti 70. rokom, ktoré má odslúžená Šľachtičná (475.179, ktorú majú v Českej Lipe taktiež v starostlivosti). Lenže než by teoreticky mohla výjsť, ubehne toľko času, že budú musieť byť aj nostalgické vozidlá vybavené mobilnou časťou zabezpečovača ETCS. A to nikto nezaplatí.“

Búdka je už zo stroja demontovaná a jej útroby v podobe manometrov a ďalších dochovaných súčastí sú pripravené na oživenie. Jej oplášťovanie, rovnako ako väčšinu stroja, masívne požiera korózia. Než sa ruky šikovných mužov pustia do samotnej renovácie, všetka hrdza a staré nátery musia ísť preč. „Keby sme to mali brúsiť, tak sa nedožijeme konca. Preto sme si požičali pieskovačku, s ktorou to bude omnoho rýchlejšie.“

Rekonštrukcia parného rušňa je nie len z finančného hľadiska mimoriadne náročný proces, ktorý si vyžiada nespočetné množstvo hodín dobrovoľníckej práce. Aj preto vznikla spolupráca s firmou Locomotif prostredníctvom ktorej budete môcť podporiť renováciu tohto rušňa aj vy. „Zakúpením trička alebo mikiny s unikátnym motívom torza 498.112 môžete prispieť na opravu parnej lokomotívy i tendra a stať sa tak súčasťou príbehu, ktorý sme začali písať na jeseň roku 2020, kedy sme lokomotívu vyslobodili zo zajatia vyrastených stromov v lounskom depe, postupne ju pripravili na prepravu po dlhodobom odstavení a nakoniec ju prepravili do depa v Českej Lipe,“ približuje Ing. Jan Šimoník zo Spolku železničnej nostalgie Děčín.

Kúpou trička alebo mikiny cez stránku locomotif.cz/albatros prispejete 50,- Kč na opravu legendárneho Albatrosa 498.112. Cena detského trička je 299,- Kč, cena trička pre dospelú osobu je 399,- Kč a cena mikiny s kapucňou alebo na zips je 899,- Kč. Ako poďakovanie nájdete v balíčku aj kúsok uhlia, ktoré mala lokomotíva 30 rokov schované v tendri.

Rekonštrukciu parného rušňa 498.112 Albatros budeme aj naďalej pozorne sledovať a o všetkom podstatnom vás budeme priebežne informovať. Ak všetko pôjde podľa predstáv železničných nadšencov, môže sa tento rušeň opäť predstaviť v plnej paráde tak ako jeho slovenský brat 498.104, o ktorý sa vzorne starajú členovia z bratislavského ALBATROS klubu.

Parný rušeň 498.104 na zriaďovacej stanici Bratislava-Juh počas VIP jazdy po bratislavských spojkách dňa 07.08.2020

Tretím zachovaným Albatrosom je rušeň 498.106, ktorý by je ako statický exponát bez platného preukazu spôsobilosti kotla majetkom Národného technického múzea v Prahe a v súčasnosti sa nachádza v depozitári v Chomutove. Tento rušeň dosiahol 28. augusta 1964 na skúšobnom okruhu pri Velimi rýchlosť 162 km/hod.

Parný rušeň 498.104 v Chomutove. Foto: Martin Kalina 10.08.2017

Z nulkovej série Albatrosov sa zachovali rušne 498.014 a 498.022, čo sú ale konštrukčne úplne iné stroje.
Rušeň 498.014 by mal byť v depozitári Národného technického múzea v Čelákovicích v rozloženom a nekompletnom stave a jej opätovné sprevádzkovanie nie je reálne
Rušeň 498.022 sa ako múzejný exponát nachádza v ČD múzeu v Lužnej u Rakovníka, tender je schovaný v České Lípě. Lokomotíva dojazdila v roku 2011. Nakoľko skriňa tendra je v havarijnom stave, v prípade jej sprevádzkovania by muselo prísť k zhotoveniu jej novostavby.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Ján Šimoník

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.