Aktuálne: Petícia za zachovanie trolejbusovej dopravy v Košiciach

KOŠICE – Horúcou témou uplynulých dní je boj za zachovanie trolejbusovej dopravy v Košiciach. Tá v Košiciach funguje od roku 1993 a v súčasnosti je zabezpečovaná linkami 71 Lingov – Mier – Mlynská bašta – Námestie osloboditeľov – Magistát mesta Košice – KVP, kláštor a 72 Lingov – Mier – Mlynská bašta – Námestie osloboditeľov – Magistát mesta Košice – Grunt. Podľa pôvodných plánov sa mali obe trate prepojiť dobudovaním trolejovej stopy cez Vojenskú ulicu. 3. septembra 2012 predstavil dopravný podnik svoje plány do budúcnosti, medzi ktorými je postupné utlmovanie trolejbusovej dopravy do roku 2014.

Generálny riaditeľ dopravného podniku Juraj Hrebovčák rušenie trolejbusovej dopravy odôvodňuje tým, že rozpočet mesta a dopravného podniku neumožňujú investovať 14 miliónov € do obnovy trolejbusov, trolejového vedenia a ďalšej infraštruktúry. Trolejbusová doprava v Košiciach vykazuje veľmi vysoké náklady – náklady na jeden kilometer prevádzky sa pohybujú na úrovni 2,398 €, čo je podľa DPMK až o 30 % viac ako náklady za kilometer prevádzky autobusov. „Bohužiaľ, v objeme akým je zabezpečená trolejbusová doprava, čo znamená približne 8 % z celkových výkonov zabezpečených dopravným podnikom, je z ekonomického hľadiska trolejbusová doprava pre DPMK a mesto veľmi nevýhodná a drahá. Nikto nespochybňuje, že v roku 1993 alebo 1998 mala trolejbusová doprava aj svoj ekologický rámec, ale sme v roku 2012 a pri normách Euro 5 alebo Euro 6, ktoré pri autobusoch platia alebo budú platiť, sa jednoducho tá komparatívna výhoda trolejbusov stráca.“ dodal.

Dopravný podnik na svojej stránke odôvodňuje rušenie trolejbusovej dopravy nasledovne: „Vzhľadom na potrebu finančných prostriedkov, považujeme obnovu všetkých troch trakcií za neriešiteľnú a pristúpili sme k obnove nosnej dopravy. Preto vedenie dopravného podniku rozhodlo o tom, že radšej budeme čerpať 100 miliónov eur na modernizáciu tratí a nákup nových električiek, ako 14 miliónov na nákup trolejbusov.  Zdroje na čerpanie  eurofondov sú obmedzené a náhradné projekty ešte nie sú schválené Európskou komisiou.

Zachovaniu trolejbusov by pomohlo ich ekonomickejšie využitie

V roku 2006 sa plánovalo vybudovanie trolejbusovej trate Mlynská bašta – Hviezdoslavova / Bačíkova / Továrenská – Moyzesova – Vojenská – Ondavská – Ipeľská – Popradská – Trieda KVP. Referent dopravného inžinierstva, legislatívy a kontroly DPMK Karol Kuzma tento plán vtedy nepodporil. Bola by to ďalšia trať na sídlisko KVP bez protiváhy na východnej strane. „Tento previs by sa musel riešiť ukončením v meste, alebo účkovou linkou, čo by však spôsobilo účkové linky trolejbusovej a autobusy motajúce sa centrom„, dodal.

Košický dopravca tvrdí, že vzhľadom na výkup pozemkov a dlhodobý prenájom by budovanie nových trolejbusových tratí bolo finančne i legislatívne veľmi náročné. Združenie na podporu ekologickej dopravy v Košiciach však s takýmto tvrdením nesúhlasí a poukazuje na dlhoročné prevádzky trolejbusovej dopravy v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Generálny riaditeľ Juraj Hrebovčák však tvrdí, že Košice sa môžu porovnávať maximálne s Bratislavou, pretože aj tá má električkovú trakciu. „Ja by som Banskú Bystricu, Prešov a Žilinu do toho vôbec neťahal, lebo je to úplne neporovnateľná vec.“

A tak zatiaľ čo Bratislava ide cez Eurofondy nakupovať 80 nových trolejbusov a rozširovať trolejbusové trate, Košice sa pravdepodobne budú uberať opačným smerom – postupným utlmovaním trolejbusovej dopravy a ich nahradením autobusmi. A to aj napriek tomu, že podiel trolejbusovej dopravy na celkovej doprave je v týchto mestách takmer rovnaký.

Zrušenie trolejbusovej dopravy a čo ďalej

V prípade zrušenia trolejbusovej dopravný podnik plánuje trolejové vedenie ponechať a a v prípade demontáže to bude riešiť vo vlastnej réžii a s vlastnými zamestnancami.

A čo na to primátor mesta Košice Richard Raši? Ten s rozvojom trolejbusovej dopravy v Košiciach vo svojom programe počítal a plánoval dobudovanie trolejbusového okruhu. Dnes však pripúšťa, že nemal k dispozícii tie informácie ktoré má teraz.  „Až dnes viem, že trolejbusová doprava je trojnásobne drahšia ako autobusy na plyn. Je pravda, že som sľúbil zachovanie trolejbusov, ale na druhej strane nemôžeme pre ne ohroziť celú hromadnú dopravu v Košiciach. Zatiaľ je to len návrh vedenia dopravného podniku, ktorý ešte prerokuje mestské zastupiteľstvo.“ To sa bude konať už tento pondelok 17. septembra 2012.

Aktivisti preto od 10. septembra zbierajú podpisy na zchovanie trolejbusovej dopravy v Košiciach. Petíciu možno podpísať u členov petičného výboru v trolejbusoch, alebo vyplnený petičný hárok zaslať na adresu petičného výboru. Podpisy sa zbierajú až do 16. septembra 2012 na nasledujúcich miestach:

– Námestie osloboditeľov (pred Hiltonom) v čase od 9:00 do 18:00
– zastávka Mier (smer Tesco) v čase od 14:30 do 18:00
– sídlisko KVP (zastávky Moskovská, Cottbuská, Poliklinika KVP) – stanovište nebude v tento deň fixné, zberač podpisov sa bude pohybovať medzi týmito zastávkami v čase od 17:00 do 19:00.

Podobná petícia už prebiehala v roku 2007, kedy sa pod zachovanie trolejbusov podpísalo 11-tisíc občanov. Dopravný podnik následne upustil od rušenia trolejbusovej dopravy.

Ďalšie informácie nájdete na facebookovej stránke aktivistou https://www.facebook.com/events/358919750853155/.

Spracoval: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička
Zdroj: www.dpmk.sk, www.imhd.sk a www.spravy.pravda.sk

3 Comments

 1. Riaditeľ kecá blbosti! Autobusy sa nikdy nevyrovnajú trolejbusom, ale ako to vieme, zistia to až vtedy, keď už bude neskoro. Ak vôbec na to prídu tie tupé hlavy, čo šéfuju DPMK! Navyše ál Rašíd je poriadny magor, ak si to nechal nakecať. Veď som si aj vravel, keď ho zvolili, že zmršil zdravotníctvo, zmrší aj Košice! :€

  Preto som aj podpísal petíciu. Viac nepíšem, lebo by som už nadával.

 2. Jaká je tedy vlastně pravda?
  V textu je psáno, že
  „… Trolejbusová doprava v Košiciach vykazuje veľmi vysoké náklady – náklady na jeden kilometer prevádzky sa pohybujú na úrovni 2,398 €, čo je podľa DPMK až o 30 % viac ako náklady za kilometer prevádzky autobusov. …“ ,
  ale zároveň košický primátor údajně tvrdí, že
  „… Až dnes viem, že trolejbusová doprava je trojnásobne drahšia ako autobusy na plyn. …“
  – 100 % + 30 % přece není 3 x 100 % !!!

 3. pre pana boha,nech vas uz nikdy nenapadne,aby ste rusili trolejbusy,to uz naozaj chcete z kosic urobit jeden obrovsky valal?vsetko sa tu len tlmi,/velke stavby,vyskove budovy,letecke linky,rozne stavebne projekty ktore boli planovane,tak sa rusia,pomaly sa tu budu stavat uz len latriny,pripada mi to tak,ze cim dalej tym viac sa kosice menia na jednu velku dedinu…tak ti ktori v tomto meste zijete,a ti ktori toto mesto riadite,tak sa nad tym zamyslite,to vam vobec nevadi,ze bratislava sa nam tak rychlo vzdialuje?Co sa tyka trolejbusovej dopravy,tak jednoznacne by sa mala rozvijat a nie tlmit,radsej znizte pocet tych smradlavych autobusov,ktorych po kosiciach beha este velmi vela…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.