Aktuálne: Otvorenie sezóny na Čiernohronskej lesnej železnici

ČIERNY BALOG – Historické vlaky Čiernohronskej železnice už niekoľko týždňov netrpezlivo čakali na svoju chvíľu. Otvorenie prevádzky sa pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom neustále presúvalo, nakoniec sa tak stáva práve dnes – v piatok 8. mája 2020.

„Našou výhodou je, že jazdíme v otvorených vagónoch a máme ich dostatok. Ak bude potrebné, vieme zapojiť až 20 vozňov. Ľudia tak vo vláčiku môžu sedieť po jednom, aby sme dodržali predpísaný odstup,“ hovorí Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železnice.

Okrem toho bude v areáli umiestnených viacero stojanov s dezinfekčnými prostriedkami, vstupenky do vlakov sa budú predávať za prísnych hygienických opatrení spoza ochranného skla. Povinnou výbavou pre personál a návštevníkov je rúško. Vstup do malého staničného múzea bude regulovaný. Železnica zároveň zakúpila niekoľko germicídnych žiaričov používaných na dezinfekciu vzduchu od baktérií a vírusov. Do prevádzky sa spustí aj reštaurácia Lampáreň, ktorá pre návštevníkov zabezpečí výdaj jedla do menu boxov.

„Vláčiky budú do Vydrovskej doliny premávať podľa pravidelného cestovného poriadku, v soboty by mala jazdiť aj parná lokomotíva. Bez turistov je stanica prázdna a smutná. Veríme, že už čoskoro sa z našich vagónov bude ozývať veselý smiech, ako sme na to zvyknutí,“ dodáva Aleš Bílek.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľníkov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod.

TRATE ČHŽ:

ZELENOU TRASOU DO VYDROVSKEJ DOLINY A K LESNÍCKEMU SKANZENU (4 KM)

Historickým vláčikom sa najskôr preveziete jednou z najkrajších a najčistejších dolín Slovenska, celým Lesníckym skanzenom. Ľubovoľne môžete prerušiť cestu, prejsť si chodníky Lesníckeho skanzenu a ktorýmkoľvek nasledujúcim vláčikom pokračovať ďalej, alebo sa vrátiť späť. Cestovný lístok je neprenosný, ale platí celý deň. Premávajú tu vlaky s motorovými rušňami a súpravou otvorených výletných vozňov. Kočík, vozík, pes alebo bicykel nie sú problémom.

Hlavná sezóna: 27. júna – 1. septembra 2020 – chodí denne
Vedľajšia sezóna: 8. mája – 26. júna 2020 – chodí denne pri zaplatení min. 3 vstupeniek
Vedľajšia sezóna: 2. – 13. septembra 2020 – chodí denne pri zaplatení min. 3 vstupeniek

MODROU TRASOU CEZ FUTBALOVÉ IHRISKO NA DOBROČ (4 KM)

Svetovou raritou tejto trasy je jazda vlaku pomedzi tribúnu a futbalové ihrisko. Na konci trasy je 10-minútová prestávka a detské ihriská. Kočík, vozík, pes alebo bicykel nie sú problémom. Na tejto trase počas hlavnej sezóny premávajú parné vlaky.

Hlavná sezóna: 27. júna – 1. septembra 2020 – chodí denne
Vedľajšia sezóna: 8. mája – 26. júna 2020 – chodí iba v sobotu

ČERVENOU TRASOU NA ŠÁNSKE (5 KM)

Historickým vláčikom sa preveziete na východný koniec obce Čierny Balog. Na konci trasy je 10-minútová prestávka. Kočík, vozík, pes alebo bicykel nie sú problémom. Na tejto trase počas hlavnej sezóny premávajú parné vlaky.

Hlavná sezóna: 27. júna – 1. septembra 2020 – chodí denne
Vedľajšia sezóna: 8. mája – 26. júna 2020 – chodí iba v sobotu

CESTOVNÝ PORIADOK:

CYKLODREZINY HRONEC – ŠÁNSKE – ČIERNY BALOG

Trať medzi stanicou Hronec a Čierny Balog, ktorá sa aktuálne z dôvodu zlého technického stavu koľajníc nemôže využívať na prepravu Čiernohronskou lesnou železničkou našla svoje nové, jedinečné využitie.

V minulosti veľmi obľúbená trať Čiernohronskej železničky vedúca krasovým územím popri meandroch Hrončianskej doliny bude opäť prístupná verejnosti aj keď v trochu inej podobe. Zážitková jazda cyklodrezinou z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až na Šánske v Čiernom Balogu bude opäť veľkým zážitkom.

Kapacita je stanovená optimálne pre 2 dospelé osoby a 2 deti. V čele na šlapacích strojoch musia sedieť 2 dospelé osoby, z nich aspoň jedna osoba musí byť plnoletá. V zadnej časti sa nachádza sedačka určená na prevoz 1 dospelej osoby alebo dieťaťa. V prednej časti sa nachádza sedačka určená na prevoz 1 dieťaťa. Sedačky sú vybavené bezpečnostnými pásmi.

Technické údaje horehronskej cyklodreziny:

Dve osoby sedia na bežných cyklistických výškovo nastaviteľných sedadlách, spolucestujúci sedia za / pred nimi nad sedačkách. Prenos ťažnej sily zo šliapadiel na prednú hnaciu nápravu je zabezpečený bežnou cyklistickou retiazkou bez možnosti zmeny prevodu. Dve nezávislé brzdy ovládané cyklistickými páčkami pôsobia nezávisle vždy na kolesá. Celokovová konštrukcia je odolná voči poveternostným vplyvom – drezina však nemá striešku. Spájanie a vlečenie umožňuje stredové spriahlo a gumové nárazníky. Hmotnosť dreziny je niekoľko cca 70 kíl, otáčanie do opačného smeru umožňuje jednoduchá točňa, pomocou ktorej ju ľahko a bezpečne otočia dvaja ľudia. S drezinou nie je možné cúvať.

Podmienky prevádzky horehronských cyklodrezín:

Používanie dreziny, jazda v drezine a akákoľvek manipulácia s drezinou je na vlastnú zodpovednosť. Rýchlosť jazdy je potrebné VŽDY udržiavať takú, aby bolo možné bezpečne zastaviť pred akoukoľvek prekážkou – nezabudnite že oceľové kolesá sa pomerne ľahko začnú šmýkať po oceľovej koľajnici (predovšetkým za vlhka) a v šmyku sa výrazne predlžuje brzdná dráha! Za prípadnú zrážku je zodpovedný vždy vodič idúci zo zadu.

Dbajte prosím predovšetkým na bezpečnosť detí, nevstupujte pred idúcu drezinu, nenaskakujte ani nevyskakujte za jazdy, ani sa nepohybujte počas jazdy po drezine. Na železničných priecestiach má síce železničné vozidlo prednosť pred cestnými vozidlami – uvedomte si však svoju zraniteľnosť a VŽDY prechádzajte cez priecestie so zvýšenou opatrnosťou.

Koniec úseku trate určeného pre prevádzku drezín je označený bežnou dopravnou značkou STOP s dodatkovou tabuľkou: Tu otočne drezinu. Nikdy nepokračujte v jazde za túto značku – v úseku za značkou premávajú bežné vlaky Čiernohronskej železnice a stretnutie s nimi by bolo pre Vás životu nebezpečné!

Rovnako VŽDY dodržiavajte dohodnuté časy smeru jazdy – stretnutie drezín idúcich proti sebe opačným smerom je pre Vás tiež veľmi nebezpečné. Vinu i zodpovednosť za spôsobenú škodu nesie vždy ten kto porušil pravidlá. 

 

HRONEC – ŠÁNSKE – ČIERNY BALOG a späť

Drezina v smere Hronec – Šánske – Čierny Balog má povolený prejazd výhradne v dopoludňajších hodinách od 09:00 do 12:00.
Drezina v smere Čierny Balog – Šánske – Hronec má povolený prejazd výhradne v odpoludňajších hodinách od 12:00 do 18:00.

Uvedené poučenie vrátane dohodnutého úseku, času a smeru jazdy má vodič preberajúci drezinu povinnosť vždy pri preberaní dreziny podpísať a vyjadriť tak súhlas a porozumie podmienkam!

Cena: 30,- € / deň

Drezinu si musíte vyzdvihnúť presne o 09:00 v obci Hronec, časť námestie – železničná zastávka.

ČIERNY BALOG – DOBROČ a späť:

Drezina v smere Čierny BalogDobroč má povolený prejazd výhradne v párnych hodinách od 10:00 do 16:00.
Drezina v smere DobročČierny Balog má povolený prejazd výhradne v nepárnych hodinách od 11:00 do 17:00.

Cena: 30,- € / 2 hodiny, 40,- € / 4 hodiny

Rezervácia drezín:
Hronec – Šánske – Čierny Balog
Čierny Balog – Dobroč

 

MÚZEUM ČIERNOHRONSKEJ ŽELEZNICE:

V stanici Čierny Balog je celoročne otvorené malé múzeum lesných železníc, s exponátmi z výstavby i prevádzky lesných železníc na Slovensku i v celom Karpatskom oblúku. Súčasťou múzea je i živý model zachovanej trate Čiernohronskej železnice v mierke H0-e, ktorý si môžu tlačidlom samé spúšťať deti. Nájdete tu aj množstvo historických fotografií i trojrozmerných exponátov ako ručná drevená traťmajstrovská drezína, rozchodky, výkoľajky, vŕtačky a píly na koľajnice, ale i staničná váha – decimálka, pasca na medvede, či vyše storočný hodinový stroj z kostola v Čiernom Balogu s ručne vyrábanými ozubenými kolieskami. Na väčšinu exponátov si môžu návštevníci aj siahnuť a vyskúšať si napríklad odrezať kus koľajničky, alebo historickým kompostérom si oraziť dátum na pôvodný Edmonsonov lepenkový cestovný lístok .

Vo vonkajšej expozícii sú na staničných koľajach celoročne vystavené rôzne druhy motorových i parných rušňov, používaných nákladných i osobných vozňov. Celá stanička v Čiernom Balogu tak slúži ako živé prevádzkované múzeum pod šírym nebom. Všetky exponáty je možné preskúmať – nastúpiť do vagónikov, vyskúšať si funkciu vodného žeriavu, alebo sa stať aspoň na fotografii rušňovodičom v kabíne lokomotívy. Ochotný personál Vám okrem cestovných lístkov predá v obchodíku so suvenírmi i magnetky, knihy a rôzne upomienkové predmety s tématikou železníc. Na požiadanie sa poskytuje aj odborný výklad.

 

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: ČHŽ a cyklo.horehronie.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.