AKTUÁLNE | Otvorenie sezóny 2024 v STM-Múzeu letectva v Košiciach

KOŠICE – STM-Múzeum letectva v Košiciach bolo prvýkrát sprístupnené verejnosti 23. augusta 2002, dnes na ploche vyše 20 000 m2 prezentuje 500 unikátnych exponátov, ktoré približujú históriu letectva, vývoja lietadiel, leteckých motorov a prístrojovej techniky od počiatkov lietania až po nedávnu minulosť. Zbierka letectva a leteckej techniky spravovaná Slovenským technickým múzeom aktuálne obsahuje takmer 1 500 zbierkových predmetov. Múzeum letectva prezentuje návštevníkom viaceré expozície: Počiatky letectva do roku 1945, Vývoj letectva po roku 1945, Letecká prístrojová technika, Letecké konštrukcie, Galéria lietadiel, Expozícia cestnej dopravy I. a Expozícia
cestnej dopravy II.

Tohtoročná sezóna v Múzeu letectva sa začala v utorok 16. apríla 2024. Návštevníkom bol sprístupnený v minulom roku nový vstupný areál a zázemie s predajňou vstupeniek a publikácií. Už v poradí 22. sezóna prinesie viacero noviniek ‒ zaujímavú výstavu k 100. výročiu založenia Československých štátnych Aerolínií a zavedenia pravidelnej leteckej dopravnej linky do Košíc, audio sprievodcu či nové výsledky reštaurátorskej práce múzea.

,,5. mája 2024 uplynulo 100 rokov od zavedenia prvej pravidelnej dopravnej leteckej linky z Prahy do Košíc a pri tej príležitosti Múzeum letectva predstaví výstavu, ktorá vznikla v participácii s Národným technickým múzeom v Prahe, Múzeom Mladoboleslavska a Leteckým múzeom Metoděje Vlacha v Mladej Boleslavi. STM výstavu pre svojich návštevníkov rozširuje o informácie späté s košickým letiskom a v tohtoročné výnimočné jubileum na výstave sprístupňuje aj doposiaľ nepublikované fotografie k danej téme. Panelová výstava, netradične inštalovaná včlenením do expozície “Počiatky letectva do roku 1945”, bude prístupná celú sezónu,“ informuje generálna riaditeľka STM Zuzana Šullová.

Miroslav Hájek, riaditeľ STM-Múzea letectva o novej sezóne dodáva: ,,Návštevníci sa môžu tešiť na reorganizované exteriérové inštalácie, najviac isto zaujme sústredená letecká technika Dopravnej letky Ministerstva vnútra SR, ktorú múzeum sústreďovalo takmer desaťročie. Výnimočný vizuálny zážitok sa núka z kolekcie na prevoz ústavných činiteľov ‒ lietadiel Jak-40, TU 154 Tupolev a vrtuľníka Mi 8.“

Na palube Tu 154 Tupolev sedeli významní štátnici či zahraničné návštevy akými boli Václav Havel, Michal Kováč či pápež Ján Pavol II. pri svojej druhej návšteve Slovenska.

Pre žiakov základných a študentov stredných škôl sú pripravené edukačné aktivity na témy: Prečo lieta lietadlo a Letecké motory. Mladší žiaci získajú poznatky o leteckej technike a prehľad o najvýznamnejších typoch a výrobcoch lietadiel. Žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl spoznajú materiálové zloženie jednotlivých častí leteckého motora a dozvedia sa o najvýznamnejších výrobcoch a typoch leteckých pohonných jednotiek. Edukačné aktivity budú prebiehať od mája do októbra niekoľkokrát do mesiaca. Školské skupiny sa môžu tešiť na workshop, ktorý bude súčasťou vyše hodinovej edukačnej aktivity.

Zaujímavou novinkou tohtoročnej sezóny v Múzeu letectva bude mobilná aplikácia Smart Guide, ktorou si návštevníci priblížia 15 vybraných exponátov. Audio sprievodca bude dostupný v slovenskom a anglickom jazyku.

Slovenské technické múzeum predstaví aj definitívny výsledok reštaurovania lietadla Aero L-39V, ktoré v zbierkovom fonde uchováva VHÚ-Vojenské historické múzeum Piešťany a komplexné odborné reštaurovanie realizovalo STM-Múzeum letectva v Košiciach. L-39V, po verejnej prezentácii výsledkov odborného ošetrenia a diskusii k finálnemu nástreku v závere minuloročnej sezóny, STMMúzeum letectva v Košiciach sfinalizovalo do farieb akrobatickej skupiny Biele albatrosy.

Miroslav Hájek, riaditeľ STM-Múzea letectva približuje: „V priebehu piatich rokov STM-Múzeum letectva v Košiciach zrealizovalo vo vlastnej réžii množstvo konzervátorských a reštaurátorských prác. V prípade L-39V však ide o lietadlo, ktorého správcom nie je Slovenské technické múzeum. Je to dôkaz, zároveň silný odkaz i pre verejnosť, že v spoločnej snahe uchovania kultúrneho dedičstva nemôžu a nie sú prekážkou rozdielni zriaďovatelia, či rozdielne priority. Osobitne si vážime aj participáciu a zanietenosť mladých ľudí, v tomto prípade študentov Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorí na ošetrení lietadla pod vedením reštaurátora STM Alojza Šiveckého odpracovali množstvo hodín.“

Reštaurované lietadlo Aero L-39V si návštevníci STM-Múzea letectva v Košiciach je súčasťou expozície ZLATÁ ÉRA ČS. LETECKÉHO PRIEMYSLU, kde sú umiestené L-39 Albatros overovacej série s číslom 0001 a ľahké športové lietadlo WT9 DYNAMIC.

,,V priebehu sezóny, striedavo v STM-Múzeu letectva v Košiciach a STM-Múzeu dopravy v Bratislave budú mať návštevníci možnosť vidieť historické vozidlá, ktorými STM reprezentuje Slovensko na výnimočnom podujatí veteránskych vozidiel ‒ Fiva World Rallye 2024 500 km slovenských. Chevrolet deluxe z roku 1942 a unikátna Tatra 603 MB z roku 1961, obe vozidlá s mimoriadne zaujímavými príbehmi, 24. mája opustia Múzeum letectva a počas 7 dní budú prezentované naprieč celým Slovenskom, aby od 1. júna zaparkovali v STM-Múzeu dopravy v Bratislave,“ doplnila generálna riaditeľka STM, Zuzana Šullová.

Múzeum je otvorené od utorka do piatku od 09:00 do 16:00, v sobotu a v nedeľu od 10:00 do 17:00.

NÁVRATY | Historická Karosa odviezla návštevníkov na prehliadku múzea letectva

Zdroj: TS STM – Múzeum letectva

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.