Aktuálne: Otvorenie múzea mestskej hromadnej dopravy v zimnej sezóne

PRAHA – Pre veľký záujem návštevníkov Dopravný podnik hl. m. Prahy otvoril Múzeum MHD  pre verejnosť i v zimných mesiacoch. Múzeum bude otvorene každý víkend od 5. januára do 31. marca a to vždy od 9 do 17 hodiny. Na návštevníkov čaká viac než 40 historických vozidiel  rôznych trakcii legendárne električky, trolejbusy, autobusy a veľa ďalších exponátov – modelov, fotografií, historických dokumentov, cestovných lístkov a plánikov mhd

„Z vlastnej skúsenosti viem, že v zime je niekedy ťažké nájsť pre deti vhodný a lákavý program na víkend. Preto sme sa rozhodli  ponúknuť malým i veľkým návštevníkom zábavu, ktorú si môžu užiť bez ohľadu na počasie. verime, že návšteva Múzea MHD bude neobvyklým zážitkom nielen pre dospelích, ale ale aj pre deti,“ hovorí technický riaditeľ a člen predstavenstva DPP Jan Šurovský.

V múzeu, ktoré sa nachádza v historickom objekte električkovej vozovne v pražských Střešovicích, si môžu návštevníci pozrieť jedinečnú zbierku pamiatok z histórie mestskej hromadné dopravy v hlavnom meste Českej republiky. Stála expozícia je tu k videniu od roku 1993 a ponúka jedinečný zážitok. vozovňa bola v roku 1991 vyhlásená za technickú pamiatku. Bola postavená v roku 1909 a je typickou ukážkou účelových dopravných stavieb Elektrických podnikov hlavného mesta Prahy. Svojmu účelu slúžila až do roku 1992, kedy bola prestavaná na múzeum. Dňa 14. mája 1993 slávnostne otvoril pražský primátor Jan Koukal Múzeum mestskej hromadné dopravy v Prahe. Múzeum hlavného mesta Prahy do expozície dlhodobo zapožičalo  súbor modelov ďalších pražských historických vozidiel MHD, ktoré sa do dnešných dni nezachovali. Pri príležitosti otvorenia múzea mestskej hromadnej dopravy bola počas víkendu 5 .- 6. januára 2019 bola na linku 2 mimoriadne vypravená električka Tatra T1 #5002 električka jazdila na trase z Braníku cez Národní třídu na Petřiny v električke vládla príjemná retro atmosféra a o jazdy touto električkou bol veľký záujem, sprievodkyňa v dobovej uniforme hlásila zástavky a nemohli chýbať legendárne hlášky z doby keď tieto električky jazdili v bežnej premávke ako napr. „postupujte dále“ do vozu električka bola miestami úplne plná cestujúcich.

Ďalšiu príležitosť odviesť sa historickou električkou v Prahe budete mať 26. 1. 2019 kedy sa o 10:45 s pred múzea mestskej hromadnej dopravy vydá na jazdu vyhliadková električka Tatra T3 Mesiačik po okruhu cez Malou Stranu, Újezd, Národné divadlo, Václavské námestie a späť po Námestí Republiky cez Letnou až na Pohořelec. Jazda je možná s vopred zakúpeným cestovnom lístkom cena lístka je 320,- Kč. Lístok si môžete kúpiť TU.

Text: Patrik Špačinský a Ľubomír Nádaždy
Foto: Martin Žarnovický a Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.