Aktuálne: Otvorenie medzinárodnej výstavy modelových železníc v Múzeu dopravy

P5153021BRATISLAVA – V bratislavskom Múzeu dopravy sa štvrtok 15. mája 2014 o 10:30 uskutočnila tlačová beseda k Noci múzeí a Medzinárodnej výstave železničných modelov FISAIC na ktorej stretnete modelárov z Českej republiky, Nemecka, Francúzska a Maďarska. Výstava, ktorá potrvá do 18. mája, prilákala v dopoludňajších hodinách viacero školských skupín a rodín s deťmi.

Modelové koľajisko je zložené z viacerých motívov vytvorených podľa skutočnosti ako napríklad Chudím mésto – Heřmanův Městec, zastávky Lipa nad Orlicí, Petrovice nad Orlicí, a Kostelec nad Orlicí, odbočku Horeň, Most u Sopotnice, Špičácky tunel a ďalších. Zaujímavosťou je, že pri popisoch jednotlivých motívov nájdete okrem fotky aj GPS súradnice vďaka čomu si túto trať môžete porovnať s realitou.

P5153022
Príchod do stanice Petrovice nad Orlicí

Železničné modelárstvo je zaujímavé hobby náročné na čas i financie. Ako nám jeden z modelárov prezradil, výroba jedného modulu môže trvať až 350 hodín. Stačí mať teda dostatok času a financií a môžete si vytvoriť trať podľa Vašich predstáv. No nie každá žena má pre túto záľubu pochopenie.

P5153038
Motorový vlak čaká na odchod zo stanice

Medzinárodná federácia pre kultúru a voľný čas železničiarov (FISAIC) bola založená na podnet Francúzska a Švajčiarska už v roku 1952 s cieľom organizovať a kultivovať záujmovú činnosť železničiarov vo voľnom čase, ako na národnej, tak i na medzinárodnej úrovni. Federácia momentálne združuje 25 krajín Európy. Železničiari vyvíjajú okrem modelárstva aktivity v desiatkach ďalších činností. Na prehliadke sa prezentujú aj českí amatérski fotografi a českí a slovenské filmoví amatéri z radov železničiarov. V rámci jednotlivých štátov sú vytvorené národné zväzy, ktoré združujú železničiarov v jednotlivých oblastiach činnosti.

Skupina modelové železnice a železničné dedičstvo pracuje v rámci FISAIC od roku 2007, kedy sa konalo prvé zasadanie technickej komisie v Chalons en Champagne, v rámci národnej modelárskej výstavy pri príležitosti otvorenia vysokorýchlostnej trate LGV-Est. V roku 2008 sa v Chartres uskutočnil seminár na vytvorenie spoločnej medzinárodnej modelárskej platformy – modul JUNIOR. Základom železničného modelárstva FISAIC je tak štandardizovaný modul Junior vzájomne prepojiteľný. Junior znamená začiatočník (modelár), ale aj mladosť. Typické sú moduly Junior vytvorené podľa skutočnej predlohy „veľkej železnice“ v mierke HO 1:87.

Text a foto: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.