Aktuálne: Nová kniha o KDHŽ a futbalové prenosy na stanici Alpínka

obalka cela 3KOŠICE – O tom, že jediná detská železnica na Slovensku už má za sebou poriadny kus histórie, sa už môžete dočítať aj v novej knihe, ktorá pred pár dňami bola slávnostne pokrstená v priestoroch Reštaurácie Alpínka neďaleko konečnej KDHŽ. A že to na nej žije, sa môžete presvedčiť na vlastné oči. Práve v týchto dňoch sa na stanici Alpínka konajú nevšedné živé prenosy z Majstrovstiev sveta vo futbale v piknikovej atmosfére pod holým nebom priamo na stanici KDHŽ Alpínka.

Po 60. rokoch od svojho vzniku sa detská železnica v Košiciach dočkala prvej komplexnej historickej monografie. Míľniky vzniku a prevádzky jedinej dochovanej pionierskej – detskej železnice na území Slovenska a Česka sú v knihe Veľký príbeh malej železnice popretkávané takmer 600 fotografiami, dokumentami, dobovými článkami z novín a okorenené spomienkami pamätníkov.

Pod vznik knihy sa podpísal skúsený tvorivý tandem: Tomáš Haviar a Ľubomír Lehotský. Zatiaľ čo prvý z nich skúmal prevažne archívne dokumenty, druhý z dvojice zozbieral desiatky svedectiev a fotografií. Zhromažďovaniu materiálov sa venovali niekoľko rokov, k samotnému písaniu pristúpili pred pätnástimi mesiacmi.

„Prevetrali sme nielen archívy, ale zhromaždili aj cenný dokumentačný materiál, ktorý pomáha odkrývať dejiny a neobyčajne pútavý príbeh unikátnej železničnej atrakcie, ktorá je už viac ako 60 rokov ozdobou Košíc,“ hovorí Tomáš Haviar, autor viacerých publikácií o úzkorozchodných železniciach na Slovensku.

„Sme radi, že dielo je nielen o železnici, ale aj o všetkých ľuďoch, ktorí tu nechali srdce, kus života i spomienok. Napokon, aj vďaka ochote mnohých bývalých železničiarov, brigádnikov, pionierov či vtedajších cestujúcich, sme do knihy získali množstvo originálnych a dosiaľ nepublikovaných spomienok a fotografií z rodinných albumov nielen Košičanov,“ dopĺňa Ľubomír Lehotský, niekdajší publicista a súčasný riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.

Z knihy sa čitateľ dozvie nielen o vzniku železničky, ale najmä o jej fungovaní a zákulisí. Na svoje si prídu aj zberatelia technických údajov o vozovom parku, ktoré jedinečným spôsobom spracoval Zdeněk Maruna. Cennou súčasťou publikácie je jej obrazová časť, zložená z veľkého počtu historických fotografií a dokumentov, ktorá zaujme aj tých, ktorí pred textom uprednostňujú skôr obrazové publikácie. Reprezentatívny charakter publikácie v hrubej väzbe, formáte A4 vytlačenej na lakovanom papieri z nej zaiste robí knihu, ktorá by vo vašej knižnici nemala chýbať. Náročný projekt sa mohol podariť aj vďaka podpore z grantu Ministerstva financií SR, Mesta Košice, WGS, Železničnej spoločnosti Slovensko, Eurovia,  PEFE a CRW.

aIMG_8038

Knihu slávnostne uviedli do života vypravením mimoriadneho vlaku o 15:00 h. Knihu slávnostne pokrstili do života (na fotografii zľava) dcéry Ing. Vojtecha Janíka (autora myšlienky detskej železnice): Katarína Kyselová a Iveta Skubanová, bývalý mladý železničiar Igor Cap (v súčasnosti riaditeľ Wagon Slovakia) a riaditeľ Detskej železnice Ľubomír Lehotský. Krstu sa, žiaľ, kvôli pracovným povinnostiam nemohol zúčastniť druhý z dvojice autorov Tomáš Haviar. Krstilo sa uhlím a vodou.

Knihu si môžete objednať priamo na adrese: Detská železnica Košice, Aténska 15, 040 13 Košice alebo na kezeleznica@gmail.com

PICT0818

Publikácia bude dostupná v Košiciach priamo na staničke detskej železnice v Čermeli, v Mestskom informačnom centre na Hlavnej 32, v kníhkupectve Artforum a Antiqart. Okrem toho v zákazníckych centrách Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na staniciach v Košiciach, Prešove, Poprade a ďalších 15 mestách Slovenska. Napokon ich získate aj počas letných výletov na Lesnej železničke v Čiernom Balogu, alebo na Kysuckej lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke. V Čechách je dostupná v Prahe v kníhkupectvá Corona a Pragomodel, v kníhkupectve Ambra v Hradci Králové a v Múzeu starých strojov Žamberk.

PICT0800+

Živé prenosy z futbalových majstrovstiev Európy si fanúšikovia užijú aj na Košickej detskej historickej železnici. Priamo na stanici Alpinka bude už počasnajbližšieho víkendu pripravené stanové mestečko s atrakciami pre celú rodinu, občerstvenie, či salón krásy pre ženy. Premietacie plátno zase ponúkne pod holým nebom neopakovateľnú atmosféru futbalových zápasov.

S myšlienkou spájať rodiny v lone prírody prostredníctvom futbalu a detskej železnice prišla spoločnosť Wagon Slovakia Košice. Na konečnej stanici Alpinka preto v nasledujúce víkendy rozloží stanové mestečko aj s premietacou plochou. Sledovať zápasy špičkových futbalistov bude zážitkom pre nejedného cestujúceho. „Aj my máme radosť z prvého postupu našich futbalistov na Euro 2016 a tak chceme spojiť rodinný výlet na železničku so sledovaním tejto významnej športovej udalosti,“ uviedol predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Baviť však nebude iba futbal. Na stanici Alpinka bude pripravený aj špeciálny hrací stan pre deti s animátormi, čerhovskí vinári oprezentujú poklady vínnych pivníc, originálne výrobky ponúkne ľudový stolár a záujemcom pomôže zrelaxovať masér. Dámy určite nepohrdnú líčením či manikúrou od spoločnosti Avon. Okrem toho občerstvenie s čapovanými nápojmi, gulášom či večernou opekačkou.

Program pripravila spoločnosti Wagon Slovakia Košice v spolupráci s občianskym združením Detská železnica Košice, ktoré podporuje od svojho vzniku. „Hlavným motívom podujatia je spájanie rodín, preto taká pestrá akcia, počas ktorej si celé rodiny nájdu čas na svoje obľúbené aktivity. Chceme, aby si našli na seba čas a strávili spolu ešte viac chvíľ,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Wagon Slovakia Košice JUDr. Igor Cap.

Podujatie pod názvom „Spájame rodiny“ sa koná počas každého futbalového prenosu z MS vo futbale. Na Alpínku vás dovezie vláčik KDHŽ s odchodom približne o 15:00 (závisí od času vysielania prenosu) a v prípade záujmu vás po skončení zápasu aj odvezie. Podujatie sa koná až do skončenia futbalových Majstrovstiev sveta 2016 vo futbale.

Text: OZ DŽK, upravil Tomáš „Sergej“ Halža

Foto: Tomáš „Sergej“ Halža & OZ DŽK

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.