Aktuálne: Najľudnatejšia obec na Považí už nemá železničnú stanicu

14BELUŠA – Píše sa pondelok 25. august 2014, 9 hodín dopoludnia. Dátum a čas, ktorý sa zapíše do dejín železničnej trate ŽSR č. 120 Bratislava hl. st. – Žilina, ako i do dejín obce Beluša v púchovskom okrese. Po 131 rokoch tu práve ukončila svoju činnosť tunajšia železničná stanica.

Železničná stanica Beluša bola odovzdaná do užívania v roku 1883 spolu so sprevádzkovaním trate v úseku Trenčín – Žilina, ktoré sa uskutočnilo 1. novembra toho istého roku. Pozostávala zo 4 dopravných a 1 manipulačnej koľaje. Jej zrušenie súvisí s modernizáciou železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Púchov pre traťovú rýchlosť do 160 km/h. Ihneď po zrušení ŽST Beluša, nachádzajúcej sa v km 151,552, bola daná do užívania nová železničná zastávka Beluša, nachádzajúca sa bližšie k centru obce. Oproti doterajšej železničnej stanici je situovaná cca 800 m východnejšie smerom na Púchov pri priecestí do kovoslužby.

Počas našej poobedňajšej návštevy, ktorá sa uskutočnila v stredu 27. augusta, sa pracovníci železníc pokúšali z budovy teraz už bývalej železničnej stanice v Beluši amatérskym spôsobom zvesiť tabulu označujúcu názov stanice. Ich prvý pokus im však nevyšiel. Cez ulicu s príznačným názvom Staničná, sme sa presunuli ďalej, kde nájdeme zastávku SAD Trenčín s názvom „Beluša, rázc. k žel. st.“. Na prístrešku tejto autobusovej zastávky je zároveň aj iný nápis, konkrétne „BELUŠA – K ŽELEZNIČNEJ STANICI“, ktorý tu dala namontovať obec. Odhliadnuc od toho, že nie je totožný s oficiálnym názvom zastávky, ani jeden z týchto názvov už aktuálny nie je a spolu s názvom ulice Staničná pripomínajú už len zašlú slávu niekdajšej ŽST Beluša. Návštevníkov Beluše, ktorý sa sem vyberú a obec dobre nepoznajú, môžu názvy tejto zastávky uviesť do omylu. Preto bude zaujímavé sledovať, kedy sa dopravca SAD Trenčín a obec Beluša postarajú o nápravu a na zastávke nachádzajúcej sa na Trenčianskej ulici bude vyvesený jej nový názov.

Pri budove niekdajšej železničnej stanice sa nachádza aj ďalšia autobusová zastávka „Beluša, žel. st.“, ku ktorej vybrané spoje SAD Trenčín na linke 308404 s trasou Púchov – Beluša – Mojtín a späť zachádzali. Zachádzka týchto spojov po zrušení železničnej stanice prakticky stratila svoj význam a preto sa dá očakávať, že táto zastávka by mohla byť v blízkej budúcnosti minulosťou.

Modernizácia tohto železničného koridoru prebieha v plnom prúde, čoho dôsledkom sú aj meškania vlakov osobnej dopravy, ako aj úprava cestovného poriadku, ktorá priniesla odrieknutie niektorých osobných vlakov v tomto úseku.  Zhotoviteľom stavby je Združenie Púchov, ktoré je zložené z českej firmy OHL ŽS, a.s. a slovenského Váhostav – SK, a.s. Vo verejnej súťaži dalo spomedzi 9 uchádzačov najvýhodnejšiu ponuku. Dielo postavia za 91,8 milióna eur, čo je výrazne menej ako predpokladaná hodnota zákazky, ktorá bola 194,3 milióna eur. Zmluvu na modernizáciu úseku Beluša – Púchov v dĺžke 8,9 km podpísal ešte v roku 2012 vtedajší minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ. Beluša je s počtom obyvateľov 5828 (k 31.12.2012) najľudnatejšou obcou na Považí a jednou z najväčších aj v celoslovenskom rebríčku.

Text a foto: Peter Vodička

Komentárov

  1. Dovolím si opraviť jednu nepresnosť o ktorej ale autor nemohol vedieť (stačilo sa ale opýtať keď už chodil okolo a fotil) : tú tabuľu nezvesovali amatérskym spôsobom ZAMESTNANCI ŽELEZNÍC, bude súčasťou expozície spolu s EmSZZ.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.