Aktuálne: Na slávnostnom otvorení novej trolejbusovej trate Pražská – Hroboňova nechýbal ani historický trolejbus

BRATISLAVA – Po novovybudovanej trolejbusovej trati medzi Pražskou a Hroboňovou už nejazdia len výjazdy a dojazdy jednotlivých spojov, ktoré vypravuje vozovňa Hroboňova. Minulý týždeň sme vám v samostatnom článku avizovali oficiálne slávnostné otvorenie tejto trate, naplánované na utorok 27. marca 2012. Náš redakčný tím na tomto podujatí samozrejme nechýbal a teraz vám z neho prinášame reportáž.

Slávnostné otvorenie začalo o 15:00 a prebehlo v areáli vozovne Hroboňova. Presunuli sme sa tam symbolicky novou trolejbusovou linkou 64, ktorá premáva po tejto novej trati. Po vystúpení na zastávke Vozovňa Hroboňova (ktorá je na znamenie), sme sa presunuli do vozovne, kde sa už v tom čase nachádzalo viacero novinárskych štábov. Pristavený tam bol už aj historický trolejbus Škoda 9 Tr #152. Čakalo sa už len na príchod niektorých predstaviteľov, ktorí mali vystúpiť so svojimi príhovormi.

Ako sme sa však hneď po príchode do vozovne mohli presvedčiť, nie každý mal z novovybudovanej trate a následnej zmene organizácie dopravy radosť. Zopár občaniek v seniorskom veku sa verbálne sťažovalo predstaviteľom DPB, novinárom, ale aj samotnému primátorovi, ako im táto zmena znepríjemní cestovanie. Najradšej by nechali všetko po starom. V súvislosti s otvorením linky 64, ktorá jazdí po trase Lovinského – Hroboňova – Pražská – Šancová – Trnavské mýto, bola skrátená premávka doterajšej autobusovej linky č. 41 na úsek Búdková – Vozovňa Hroboňova (predtým jazdila až po Hlavnú stanicu). Prestup medzi linkami 41 a 64 je tak možný na zastávke Vozovňa Hroboňova. Na Hlavnú stanicu sa dá z okolia Horského parku dostať prostredníctvom novej linky 64 – výstup na zastávke Predstaničné námestie (v pešej dostupnosti od hlavnej železničnej stanice 2 – 3 minúty), prípadne s prestupom na zastávke Sokolská na linku 32, ktorá odvezie cestujúcich priamo na Hlavnú stanicu.

Po týchto diskusiách s nespokojnými cestujúcimi, ktorí sa okrem už spomenutej zmene organizácie dopravy sťažovali aj na „údajné“ neskoré informovanie verejnosti o týchto zmenách (pritom o tejto zmene informoval DPB už pred týždňom), pristúpilo k slávnostným príhovorom. Postupne sa pred mikrofónom vystriedal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ľubomír Belfi a zástupca zhoroviteľa trate – generálny riaditeľ spoločnosti ELZA Vladimír Kováč. Vedúci predstavitelia miestnej a regionálnej samosprávy v príhovoroch okrem iného vyzdvihli prínos tejto trate, ktorý spočíva v rozvoji infraštruktúry ekologickej trolejbusovej trakcie v meste a ročne ušetrí 45-tisíc neproduktívne najazdených kilometrov. Generálny riaditeľ DPB vyjadril predstaviteľom samosprávy poďakovanie za spoluprácu, ktorá prebiehala počas príprav a následnej realizácie novej trate. Svoje poďakovanie projektantom, pracovníkom DPB a pracovníkom firmy zhotoviteľa vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti ELZA. Primátor Ftáčnik potom predstaviteľom zúčastnených subjektov odovzdal symbolických 5 prútov trolejového vedenia a spolu so županom Pavlom Frešom odhalil pamätnú tabulu.

Následne sa predstavitelia spolu s novinármi previezli po novej trati s historickým trolejbusom Škoda 9 Tr #152 na zastávku Hroboňova, kde ich už z druhej strany čakal čerstvo zgenerálkovaný trolejbus Škoda 15 TrM #6632.  V areáli vozovne potom na pozvaných hostí čakalo občerstvenie a novinári mohli tento čas využiť aj na rozhovory s jednotlivými predstaviteľmi. Historický trolejbus Škoda 9 Tr sa následne z Hroboňovej pobral po trase linky 64 na obratisko Jelačičova. Tam si tento unikátny historický trolejbus neplánovane postál trošku dlhšie, keďže mu vypadla hlava zberača a poruchu bolo treba operatívne opraviť. Po opustení obratiska Jelačičova bral tento historický trolejbus cestujúcich na všetkých zastávkach novej linky 64 až po konečnú Lovinského, následne späť k vozovni Hroboňova.

Okrem už spomenutého historického trolejbusu Škoda 9 Tr #152, ktorý jazdil na vloženom poradí linky, mali tú česť v prvý deň fungovania novej linky jazdiť na nej aj trolejbusy Škoda 14 Tr #6264 a #6289, ako aj trolejbus Škoda 14 TrM #6265, ktorý bol však v priebehu dňa vymenený za Škodu 14 Tr #6312.

Výstavba novej, 4 150 m dlhej trate Pražská – Hroboňova bola z veľkej časti financovaná prostredníctvom fondu Európskej únie, Operačného programu Bratislavský kraj. Náklady na stavbu dosiahli 2 361 364 €, pričom výška poskytnutého príspevku z operačného programu predstavovala 2 239 109, 40 €.

Text a foto: Peter Vodička

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.