Aktuálne: Na Rušňopráde sa predstaví aj rušeň z filmu Peacemaker

KOŠICE – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstaví v rámci 17. ročníka podujatia Rušňoparáda viac ako desiatku najmodernejších železničných vozidiel v slovenskej osobnej doprave. „Tento ročník bude unikátny, pretože návštevníkom predstavíme vlajkovú loď ZSSK – vlaky InterCity. K dispozícii im bude celá súprava so všetkými službami tak, ako ich bežne ponúkajú IC vlaky na linke Košice – Bratislava,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Vlak bude tvoriť vozeň prvej a druhej triedy, reštauračný vozeň a detský vozeň s priestorom pre imobilných cestujúcich. Návštevníci Rušňoparády si môžu oddýchnuť v klimatizovaných moderných vozňoch, samozrejmosťou bude aj obsluha mobilbarom priamo na mieste či bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Tradičné rodinné podujatie organizuje ZSSK a občianske združenie Detská železnica Košice. „Na podujatí predstavíme aj časť svojej zbierky, medzi inými aj historický úzkorozchodný parný rušeň Krutwig, ktorý bol uvedený do prevádzky len minulý rok. Je teda najmladším prírastkom svojho druhu na Slovensku,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

 

Počas dvoch dní, plných kultúrneho programu a zábavy pre deti aj dospelých, bude v areáli depa aj vysunuté Zákaznícke centrum z košickej stanice, ktoré záujemcom poskytne informácie o službách ZSSK. Špeciálny obchod im ponúkne upomienkové predmety so železničnou tematikou.

Históriu železníc bude reprezentovať tridsiatka nostalgických vozidiel z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Predstaví sa aj napr. česká historická elektrická súprava tzv. Žabotlama
“Motorové jednotky “Žabotlamy” kedysi jazdili aj na východnom Slovensku, kam boli zaradené presne pred 50 rokmi. Po príchode jednotiek radu 460 boli všetky presunuté do Prahy.” doplnil Ľubomír Lehotský.
Veľkým lákadlom bude aj rakúsky prezidentský vozeň alebo tiež hollywoodska hviezda – rušeň Sergej (rad 781, resp. v starom označení T679.1), ktorý si zahral po boku Georgea Clooneyho vo filme Peacemaker. Sergeja s ťažnou silou 2000 koní a s dvojtaktným naftovým motorom vyrobili v 70. rokoch 20. storočia vo vtedajšom Sovietskom zväze ako rušeň pre ťažké nákladné vlaky. Kvôli filmu ho nastriekali na zeleno, neskôr mu vrátili pôvodnú červenú farbu. Pred dvomi rokmi sa takmer dostal do šrotu. Aktuálne sa oň starajú železniční nadšenci v Humennom, ktorí mu vrátili život a s hrdosťou ho prezentujú výhradne na nostalgických akciách. Rušňoparáda bude jeho úplne prvým verejným vystúpením mimo domovského depa. V tomto roku bude ešte sprevádzať po východnom Slovensku Legiovlak.

V tomto roku sa, žiaľ, na Rušňoparáde predstavia iba dva parné rušne – rušeň Krutwig z Košickej detskej historickej železnice a rušeň Papagáj z Popradu, nakoľko na Slovensku už v súčasnosti nie je veľa prevádzkyschopných parných rušňov.

Tradične sa v rámci Rušňoparády vydajú vlaky aj po tratiach, po ktorých osobné vlaky už viac ako desať rokov nepremávajú. Budú to trate do Medzeva a do Sečoviec.

Tohtoročnou novínkou bude aj program mimo Košíc. “V rámci programu bude možné navštíviť aj hámor v Medzeve alebo vínne pivnice v Čerhove, kam vás z areálu depa dovezú historické vlaky.” prezradila výkonná riaditeľka Košice region – turizmus Lenka Vargová-Jurková a dodáva: “Košický kraj je skokanom, čo sa týka návtevnosti regionu. Vďaka tomu, že jeho ponuka sa rozrastá, zaznamenali sme 30% nárast návštevnosti oproti minulému roku.”
(Škoda, že na východe Slovenska sú Veterany.eu zastúpené iba jediným členom. – pozn. red.)

Rušňové depo ZSSK v Košiciach predstavuje areál na opravu a „parkovanie“ železničných vozidiel s viac ako 100-ročnou históriou. Jeho súčasťou je budova rotundy, točňa a unikátna vodná veža, ktorá je technickou pamiatkou.

“Nebudú chýbať ani prehliadky opravárenských hál v depe so sprievodocom, nakoľko minulý rok bol o ne veľký záujem.” dodáva Tomáš Kováč, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko.

Počas Rušňoparády bude k depu premávať kyvadlová doprava zo železničnej stanice, ako aj špeciálny spoj košickej mestskej hromadnej dopravy. Podrobný program a informácie o podujatí nájdete na stránke www.rusnoparada.sk. Informácie o programe budú k dispozícii aj v bulletine, ktorý dostanete pri vstupe do depa.

Text: TS ZSSK, upravil Tomáš „Sergej“ Halža

Foto: OZ DŽK, Jaroslav Filo, Tomáš „Sergej“ Halža

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.