Aktuálne: Na Liptove vznikne nová atrakcia v podobe historickej lesnej železnice

masinparadaLIPTOV – Zážitok, ktorý si mnohí turisti nenechajú ujsť. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline začnú už o pár týždňov stavať novú cca 1 km dlhú lesnú železničku, ktorú bude poháňať historická parná lokomotíva Kačena. Medzi replikami domčekov, v ktorých žili Slováci v desiatom storočí, uvidia milovníci prírody úžasný vzduch a nádherné výhľady na Kriváň a Západné Tatry. „Od obdobia konca prvej svetovej vojny do roku 1972 premávala dolinou Považská lesná železnica a práve pôvodné depo bolo presunuté do Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde ju obnovíme,“ povedala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lenka Záteková.

Prepojením depa a dediny s historickými domčekmi ponúkne historická lesná železnica unikátny zážitok z prehliadky Múzea Liptovskej dediny. Novú turistickú atrakciu, na ktorú v rámci slovensko-poľskej spolupráce vyčlení Žilinský samosprávny kraj 360 000,- €, začnú stavať už o pár týždňov. Trať, ktorej raritou bude aj originálny oceľový most z doliny Svarín-Benková, z Kráľovej Lehoty, alebo Liptovského Hrádku, bude začínať v depe oproti vrchu Baranec v Západných Tatrách a skončí pri kostole v skanzene. Raritou bude aj originálny oceľový most, ktorý vyberú z doliny Svarín-Benková, z Kráľovej Lehoty, alebo ho privezú z Liptovského Hrádku.

Parný rušeň Kačena vyrobila v roku 1949 lokomotívka Škoda Plzeň. Doba rozkúrenia je 2 hodiny a maximálna rýchlosť 50 km/hod.

Liptovské múzeum v Pribyline každoročne koncom mája otvára letnú sezónu statickej expozície Považskej lesnej železnice. Súčasťou podujatia je aj sprievodný program pre malých i veľkých návštevníkov.

Projekt obnovy historickej lesnej železnice budeme priebežne sledovať a o aktuálnych informáciách Vás budeme včas informovať.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Nový Čas

Komentárov

  1. Dobrý deň prajem. Na nete som si všimla článok,že železnička Kačenka bude o pár týždňov dokončená. A každo ročne koncom Mája,že otvoríte letnú sezónu,atrakciu pre deti aj dospelých. Máj už bol .. to znamená,že už tohto roku je železnička dokončená a že premáva ??

  2. Dobrý deň Marcela. Ak si ešte pozorne prečítate tento článok, prípadne aj článok Leto na turistických železniciach na Slovensku zistíte, že toto leto by sa malo začať s výstavbou železnice. Vybudovanie železnice nie je jednoduché, no ak všetko pôjde podľa plánov, železnička by mohla byť v prevádzke už počas budúcoročnej sezóny.

    Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline podujatím Mašinparáda každoročne otvára letnú sezónu statickej expozície Považskej lesnej železnice.

  3. Pekný článok a ešte krajšie čakanie na novú atrakciu.
    Mne to atrakciou nepripada,len ožijú spomienky na čas,kedy moja rodina žila a pracovala v stanici „Benkovo“,kedy v roku 1962 ukončila prácu na železničke a presťahovali sme sa na „dolniaky“.Otec aj mama boli z Lipt.Tepličky.
    Držím palce a dúfam,že ju čoskoro dokončíte a budem môcť sa po x rokoch pokochať krásou železničky.

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.