Aktuálne: Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline obnovilo osobný vozeň Ba/u6 12/89

PRIBYLINA – Liptovské múzeum v Pribyline v roku 2017 zrealizovalo projekt Reštaurovanie a oprava osobného vozňa Ba/u6 12/89 – zbierkový fond Považskej lesnej železnice. Zámerom projektu podporeného z Fondu na podporu umenia, je pokračovať v sprístupnení statickej expozície historických koľajových vozidiel bývalej Považskej lesnej železničky, ktorá premávala v období od konca 1. svetovej vojny do roku 1972 z Liptovského Hrádku dolinou Čierneho Váhu. Pôvodné depo bolo premiestnené do areálu Múzea liptovskej dediny v Pribyline, aby sa zachránilo pred devastáciou a rozkrádaním.

 

Stručná história vozňov Ba/u

Podľa vzoru vozňa Ba/u 4 vyrobili v rokoch 1945 – 1946 v dielni Považskej lesnej železnice dva kryté osobné vozne pod označením Ba/u 5 a Ba/u 6. Vozeň Ba/u 5, ktorý bol v roku 1983 odvezený na Vychylovku, mal odoberateľnú strechu a v lete sa používal na vyhliadkové jazdy. Vozeň Ba/u 6 bol v novembri 2001 prevezený z Liptovského Hrádku do skanzenu v Pribyline.

Skriňa vozňa je uložená na dvoch podvozkoch typu Diamond, je drevená a oplechovaná. Podlaha je taktiež drevená. Vozeň má dva predstavky, z ktorých sa krídlovými dverami vstupuje do vozňa. Na jednom predstavku je koleso ručnej brzdy, ktorá účinkuje na obidva podvozky. Sedadlá sú kožené, pôvodne slúžili v autobuse. Nad sedadlami sú dve pozdĺžne poličky na batožinu. Vykurovanie vozňa je parné cez priebežné potrubie z rušňa. Elektrické osvetlenie privedené káblom z rušňa zabezpečujú 3 svietidlá vo vnútri vozňa a 2 svietidlá na predstavkoch.

Vozne sú natreté míniovo červenou farbou, rám a podvozky sú čierne, strecha šedá. Rámy okien sú krémovo žlté, po obvode celého vozňa vedie pod oknami žltá linka.

Fotografia vozňa Ba/u 4, podľa ktorého vyrobili vozeň Ba/u 6

Technické údaje:
Dĺžka cez nárazníky: 11 060 mm
Šírka: 1 900 mm
Výška: 2 815 mm
Rázvor podvozku: 1 120 mm
Vzdialenosť otočných čapov podvozku: 6 600 mm
Priemer kolies: 480 mm
Počet miest na sedenie: 36

Vozeň Ba/u6 12/89 bol koncom 90. rokov 20. storočia značne poškodený vandalmi a preto sa v roku 2017 uskutočnila jeho rekonštrukcia odborníkmi z firmy OKV, spol. s r. o. v Martine. Náklady na rekonštrukciu vozňa v rámci ktorej sa realizovala obnova interiéru, vnútorného obloženia i vybavenia a úprava vonkajšieho vzhľadu boli v sume 10 527,- € s DPH (8 772,- € bez DPH). Rekonštrukcia vozňa sa realizovala v roku 2017.

Zrekonštruovaný osobný vozeň Ba/u6 12/89

Liptovské múzeum plánuje obnoviť a zreštaurovať aj ostatné exponáty, ktoré svojou estetickou a výpovednou hodnotou výrazne dotvárajú informačný, edukačný a estetický potenciál liptovského regiónu.

Obnova exponátov železničky súvisí s dlhodobým snahou o živenie niekdajšej Považskej lesnej železnice v liptovskom regióne. Pani Ing. Marty Rusnákovej z Liptovského múzea sme sa preto opýtali na budúcnosť železničky v areáli skanzenu. „Žilinský samosprávny kraj realizuje projekt „Po stopách technických pamiatok z Podhalia na Liptov“ v rámci cezhraničného programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020 a jednou z investičných aktivít je úprava trasy Považskej lesnej železnice. Ide o dobudovanie železničnej úzkorozchodnej trate od remízy až po kostol v areáli Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Vnútroareálová trať bude mať dĺžku 950 m, ukončenie úpravy trate je naplánované v októbri 2018.

Zámerom Liptovského múzea ako aj dobrovoľných nadšencov zo Spoločnosti pri Považskej lesnej železnici je do budúcnosti oživiť prevádzku železnice v atraktívnom prírodnom prostredí mikroregiónu Račkovej doliny a Podbanského a spojiť tak príťažlivosť sfunkčnenej technickej pamiatky s krásami Západných Tatier. Kedy a kto tento zámer zrealizuje, to zatiaľ nevieme upresniť.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného úseku bude v októbri 2018, v akom režime bude vláčik premávať zatiaľ nevieme, je nutné najprv vykonať reštaurovanie a obnovu rušňového a vozňového parku. Tieto náklady ale nie sú zahrnuté do projektu obnovy úzkorozchodnej trate.“

Naša redakcia v lete minulého roku navštívila expozíciu Považskej lesnej železnice v Pribyline. Reportáž z návštevy múzea rovnako ako aj informácie súvisiace s obnovou trate železničky Vám prinesieme na našom webe.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Liptovské múzeum
Technické údaje boli použité z knihy Považská lesná železnica od autora Františka Bizupa, ktorú vydali Lesy SR, š.p., Banská Bystrica, 2012

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.