Aktuálne: Lokomotíve GANZ Eg 6 hrozí šrot

Lokomotíve legendárnej Viedenskej električky – Pressburgerbahn-u, rušňu Ganz Eg  6 z roku 1913 hrozí zošrotovanie!  V utorok (27.09.2011) to uviedli autori projektu záchrany tejto technickej pamiatky na jeho stránke na sociálnej sieti facebook. Deadline na jej odkúpenie od súčastného rakúskeho vlastníka je 27.10. – pokiaľ sa dovtedy vo verejnej zbierke, organizovanej Klubom priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, nepodarí zhromaždiť aspoň 9000 Eur potrebných na kúpu, skončí v šrote.

O projekte záchrany lokomotívy Eg 6 sme už na tomto webe informovali  v 1. a 2. článku, všetky informácie sú tiež dostupné na facebook stránke projektu.

Prosíme teda všetkých, ktorí sú svojou troškou schopní a ochotní prispieť k záchrane unikátnej technickej pamiatky, aby tak urobili čím skôr. Reálne totiž znovu hrozí, že sa opäť raz zaradíme na kultúrny koniec Európy…

Zdroj: http://kotp.railnet.sk/?p=1851
Úprava: Jaroslav Filo

17 Comments

 1. Preboha!!! =O Dúfam, že sa to podarí, sám by som prispel, ale bohužiaľ, nemám čím =(

 2. A je známa aj suma, koľko už na záchranu Eg 6 vyzbierali, resp. koľko ešte treba?

 3. No ako pozerám, tak zo zbierky majú zatiaľ 800 €, prísľub ďalších 2000, tak ešte 6200 chýba. Bola by to škoda, keby skončila v šrote. Tu sa nám v Bratislave vyvážajú zbohatlíci na drahých autách, vytvárajú po celom meste dopravné zápchy, ale nevedia sa zložiť ani na jeden elektrický rušeň za cenu šrotu, ktorý má však z hľadiska nášho mesta mimoriadnu historickú hodnotu. Hanba im, pokrytcom kapitalistickým!

 4. asi tak je to ja by som len chcel vedet ze keby som zalozil zbierku na zachranu nejakej starej veci ci by mi niekto prispel mam doma stary autobus ale zatial som sa stretol iba z neochotou a sklamanim a hlupimi recami typu naco ti to je a podobne

 5. Andrej:
  No jo, ja sa tiež s takými rečami občas stretávam – ale nie v súvislosti s busom, ale v súvislosti s kotúčovými magnetofónmi. Keď som pred asi dvoma rokmi nejakú dobu pre Vianocami doniesol domov zachovalý magnetofón Tesla B4, tak som od rodičov počul: “Preboha, čo si to zase za haraburdu doniesol?”, “Načo ti to bude?” a tak podobne. Našťastie mi ho neprikázali ineď sa ho zbaviť, nechal som si ho, dondes ho má, ale bohužiaľ odvtedy je nefunkčný, síce sa točí, ale nevydá ani hláska.

 6. Mám taký napáad – čo keby sme vytiahli nejaký historický bus na nejakú okružnú jazdu s povinným cestovným, ktoré by sa použilo ako príspevok na záchranu tejto lokomotívy? O podobnom nápade som sa rozprával s FeRom, keď som sa vozil po Košiciach jeho ŠLkou v rámci programu pri príležitosti Európskeho týždňa mobility, že by sa urobila taká okružná nostalgická jazda, urobili by sa nejaké pohľadnice s historickými busmi a tak podobne. Je to len moja úvaha, ale ktovie..
  Nezavrhujem ani ten Deň viedenskej električky.

 7. Jo a ešte niečo: Škoda, že sa o tento projekt nezaujíma televízia. Mám na mysli hlavne Jojku s Markízou, keďže sú vraj najsledovanejšie… Ďalšie slová by tu iba zavadzali, názor na to si spraví každý sám.

 8. Ja som tiež za Deň Viedenskej električky, kde by sa prezentovalo toto dopravné spojenie, spravila by sa vlastivedná vychádzka Po stopách viedenskej električky, v uliciach Bratislavy by mohla premávať historická električka GANZ 104, v ktorej by bola pokladnička na záchranu Lokomotívy EG 6, mohli by sa predávať pohľadnice s viedenskou električkou dobové aj s terajšou EG 6), znovu by sa predstavil projekt záchrany a využitia EG 6 a pod…

 9. Jaroslav Filo: Bol by som rád, keby sa to zrealizovalo. A čo najskôr 😉

  Andrej: Na čo zbierka? Na Eg 6, či tvoju ŠL?

 10. sergej na elektricku ked sa boja ze to zosrotuju na moju sl mozme neskor tej zosrotovanie nehrozi

 11. Andrej:
  Jasné, chápem 🙂 Držím palce, nech Eg 6 vďaka vám ujde hrobárovi z lopaty.
  Snáď!!!

 12. Hurááá, konečne si to niekto z televízie všimol!!! Práve som videl na Jojke reportáž o Viedenskej elektičke s názvom “HISTORICKÁ ELEKTRIČKA. Pôjde do šrotu?”

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.