AKTUÁLNE | Lístky na zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji sú už v predaji

Vlaková sezóna v Banskobystrickom kraji pokračuje už tretie leto. Po úspešnej prvej sezóne, kedy koľajnice kraja brázdil Horehronský expres, pribudli o rok neskôr ďalšie historické expresy – Banícky a Zbojnícky. Vlaková rodinka sa rozrastie aj túto sezónu.Po unikátnej trati plnej železničných stavieb prevezie pasažierov aj zážitkový vlak, ktorý dostal meno Expres 34 tunelov.  Lístky na historické zážitkové vlaky sú už v predaji na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk.

Historické zážitkové vlaky budú voziť už tretiu sezónu pasažierov na tie najkrajšie miesta kraja Za horami, za dolami. Počas uplynulých dvoch sezón Horehronský, Banícky a Zbojnícky expres previezli takmer 5 200  cestujúcich. „Naše zážitkové historické vlaky ľudí bavia, nie len preto, že umožňujú spoznávať krásne kúty Banskobystrického kraja ale aj preto, lebo historické vláčiky sú jednoducho zážitok sami o sebe. A keď jazdu spríjemňujú zbojníci, hámorníci, klauni alebo permoníci, tak zážitok z jazdy je dokonalý“ uviedla Eva Macuľová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá projekt zážitkových vlakov zastrešuje.

Na začiatku historických vláčikov v kraji bol Horehronský expres, ktorý si okamžite získal svojich fanúšikov. Aj preto Banskobystrický kraj tento vlak doplnil  ďalšiu sezónu o Zbojnícky expres s cieľovou stanicou v Tisovci. Trojicu zážitkových vlakov v kraji v roku 2020 uzavrel Banícky expres, ktorý premáva na trase Zvolen – Banská Štiavnica – Kremnica. Pasažieri majú možnosť historickým vláčikom absolvovať známu Trať mládeže medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou, ktorú v roku 1949 za 18 mesiacov vybudovalo viac ako 40 000 brigádnikov. Smerom do Kremnice pasažierov zasa rozptýli množstvo tunelov trate s označením 171. Okrem železničnej architektúry na trase pútajú pozornosť pasažierov aj herci, ktorí predstavujú lokálne postavičky typické pre región. Za Banskú Štiavnicu to je štiavnický fenomén Náco, ktorý stelesňuje dobromyseľného a veselého baníka. Zástupcom Kremnice je Alojz Atkáry, slávny cukrár, ktorý žil na pomedzí 19. a 20. storočia a vymyslel jedinečnú cukrovinku Kremnický krumpeľ.

BANÍCKY EXPRES
Kremnica – Banská Štiavnica – Kremnica

ide 17. júla, 14. a 28. augusta 2021
08:25 Kremnica 18:55
09:05 – 09:07 Hronská Dúbrava 18:05 – 18:10
09:47 – 10:15 Banská Štiavnica 17:16 – 17:30
10:50 – 10:52 Hronská Dúbrava 16:30 – 16:38
11:37 Kremnica 15:50

SPIATOČNÉ CESTOVNÉ:

Banská Štiavnica – Kremnica: 12,- € základné a 8,- € zľavnené

Už druhú sezónu bude medzi Breznom a Tisovcom premávať aj Zbojnícky expres. Špecifikom trate je aj dlhý tunel a dva historické viadukty, vďaka ktorým vlaky prekonávajú strmé doliny. Aj vďaka nim zažijú cestujúci nádhernú vyhliadkovú jazdu. Jazdu Zbojníckym expresom zatraktívňujú zbojnícke legendy z minulosti, ktoré ožívajú vďaka hercom. Mladé talenty počas celej jazdy interaktívnou formou približujú život vychýrených tisovských zbojníkov Jakuba Surovca a Tomáša Greguša. Na tejto trase premáva aj parná Zubačka. Na svete je dnes už iba päť miest s fungujúcou zubačkovou technológiou a klasickým rozchodom koľajníc. O jej zachovanie a prevádzku sa zaslúžilo občianske združenie Zubačka, ktoré má v ponuke pre letných návštevníkov aj jazdy vyše 100-ročnou parnou zubačkou z Tisovca cez sedlo Zbojská.

ZBOJNÍCKY EXPRES
Brezno – Salaš Zbojská – Brezno

ide 24. júla, 7. a 21. augusta 2021
09:12 Brezno 16:02
09:15 – 09:16 Brezno mesto 15:58 – 15:59
¦ Brezno – Halny ¦
¦ Brezno – Rohozná ¦
¦ Michalová zastávka ¦
¦ Michalová ¦
09:38 – 09:39 Pohronská Polhora 15:32 – 15:33
09:50 – 09:52 Zbojská 15:20
09:54 – 09:56 Zbojská salaš 12:28 – 15:15
10:09 – 10:10 Tisovec – Bánovo 12:15 – 12:16
10:27 Tisovec 12:00

SPIATOČNÉ CESTOVNÉ:
Brezno – Tisovec: 16,- € základné a 12,- € zľavnené

Horehronský expres tradične prepojí Brezno s južnou časťou Slovenského raja. Táto trasa je plná technických unikátov ako Telgártska slučka, či ikonický Chmarošský viadukt. Vo vlaku svoje príbehy rozpovedia hámorníci, ako symbol hámorníckej histórie regiónu.

HOREHRONSKÝ EXPRES
Brezno – Mlynky – Brezno

ide 23. júla, 6. a 20. augusta 2021
09:40   Brezno     18:55
09:44 Brezno mesto 18:52
09:59 Beňuš 18:35
10:12 Polomka 18:23
10:21 Závadka nad Hronom obec 18:14
10:29 Heľpa 18:07
10:37 Pohorelá 17:59
10:53 13:08 15:00 Červená Skala 13:03 14:56 17:45
11:25 13:28 15:11 Telgárt penzión 12:54 14:47 17:16
11:42 13:43 15:28 Dobšinská Ľadová Jaskyňa 12:39 14:32 17:00
11:50 13:50 15:34 Stratená 12:31 14:24 16:51
12:00 13:57 15:42 Dedinky 12:24 14:17 16:43
12:04 14:00 15:45 Mlynky 12:20 14:12 16:35

 

HOREHRONSKÝ EXPRES
Zvolen – Banská Bystrica – Brezno – Mlynky
ide 31. júla 2021
06:18 Zvolen osobná stanica 19:37
06:21 Zvolen mesto 19:33
06:29 Sliač kúpele 19:25
06:44 Vlkanová 18:52
06:56 Banská Bystrica mesto 18:47
07:51 Banská Bystrica 18:48
08:11 Slovenská Ľupča 18:16
08:17 Lučatín 17:45
08:24 Medzibrod 17:36
08:29 Brusno kúpele 17:30
08:42 Dubová 17:21
08:51 Lopej 17:05
08:56 Podbrezová 16:59
09:02 Chvatimech 16:52
09:06 Valašská 16:49
09:30 Brezno 16:40
09:34 Brezno mesto 16:09
09:39 Beňuš 16:05
10:03 Polomka 15:53
10:11 Závada nad Hronom obec 15:46
10:17 Heľpa 15:40
10:24 Pohorelá 15:33
10:51 Červená Skala 15:19
11:12 Telgárt penzión 15:02
11:34 Dobšinská Ľadová Jaskyňa 14:41
11:42 Stratená 14:31
11:51 Dedinky 14:23
11:56 Mlynky 14:15

SPIATOČNÉ CESTOVNÉ:
Brezno – Dedinky: 16,- € základné a 12,- € zľavnené
Dedinky – Červená Skala: 10,- € základné a 8,- € zľavnené
Zvolen – Dedinky: 17,- € základné a 15,- € zľavnené

Novinkou sezóny 2021 je Expres 34 tunelov. Ako už jeho názov napovedá, tento historický vláčik prejde počas svojej jazdy cez 34 tunelov. Smeruje z Banskej Bystrice cez Harmanec do Kremnice a späť cez Hronskú Dúbravu a Zvolen a končí v Banskej Bystrici. Trať medzi Bystricou a Hornou Štubňou nesie názov Trať SNP a o jej unikátnostiach, ako aj o jedinečných príbehoch, ktoré sa udiali na trase medzi Kremnicou a Zvolenom sa pasažieri dozvedia aj vďaka odborníkovi na historické vlaky, ktorý ich bude vo vlaku sprevádzať.

EXPRES 34 TUNELOV
Banská Bystrica – Kremnica – Zvolen – Banská Bystrica

ide 3. júla, a 22. augusta 2021
Banská Bystrica 09:00
Harmanec jaskyňa 09:43 – 10:10
Diviaky 10:40 – 11:00
Kremnica 11:40 – 15:20
Stará Kremnička 15:37 – 15:54
Hronská Dúbrava 16:04 – 16:05
Zvolen osobná stanica 16:17 – 16:22
Zvolen 16:27 – 16:29
Sliač kúpele 16:37 – 16:46
Banská Bystrica mesto 17:04 – 17:06
Banská Bystrica 17:08

OBOJSMERNÉ CESTOVNÉ: 17,- € základné a 15,- € zľavnené

Lístky na všetky historické zážitkové vlaky sú už v predaji online na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk. Eva Macuľová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus uviedla: „Odporúčam si kúpiť lístok čo najskôr, pretože o jazdy historickými vlakmi je veľký záujem. Spolu vypravíme túto sezónu 15 jázd, kapacita vláčikov je len od 48 do 150 osôb.“

Projekt historických vlakov aj túto sezónu podporuje Banskobystrický samosprávny kraj sumou takmer 46 tisíc eur. „Historické zážitkové vlaky sú kľúčovým turistickým produktom Banskobystrického kraja“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. „Teší nás, že ľudia si vlaky obľúbili, som si istý, že tak, ako tomu bolo po minulé roky,  aj tento rok budú všetky jazdy rýchlo vypredané a pasažieri tak budú môcť vďaka našim vlakom objavovať krásne kúty Banskobystrického kraja“ doplnil Ján Lunter.

Petra Šuhajdová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus uviedla, že na projekte zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji spolupracuje veľmi veľa pozitívne naladených ľudí. „Rada by som spomenula kluby a združenia, ktoré sa o historické vláčiky starajú naozaj s láskou a s ktorými sa nám veľmi dobre spolupracuje. Sú to OZ Zubačka, Vlaky.net, Klub historickej technicky pri rušňovom depe Zvolen,  OZ Spoločnosť Považskej Dráhy Žilina, Spolok výhrevne Vrútky, Čiernohronská železnica, Železničné múzeum Bratislava a v neposlednom rade majú zásluhu na realizácii tohto projektu aj naše partnerské oblastné organizácie cestovného ruchu Región Štiavnica, Stredné Slovensko, Horehronie a Gemer. Za ústretovosť patrí vďaka aj spoločnosti ŽSR.

TERMÍNY JÁZD ZÁŽITKOVÝCH VLAKOV
03.07.2021 sobota EXPRES 34 TUNELOV T 478.3109 + 3x Ci + Dd
17.07.2021 sobota BANÍCKY EXPRES M 131.1443 “Hurvínek” + Clm + M 152.0160
23.07.2021 piatok HOREHRONSKÝ EXPRES M 286.018 “TÚLAVÁ” + Bix
24.07.2021 sobota ZBOJNÍCKY EXPRES M 286.018 “TÚLAVÁ”
31.07.2021 sobota HOREHRONSKÝ EXPRES ŠPECIÁL T 678.012 “Ce-nula” + 3x Ci + Dd
06.08.2021 piatok HOREHRONSKÝ EXPRES M 286.018 “TÚLAVÁ” + Bix
07.08.2021 sobota ZBOJNÍCKY EXPRES M 286.018 “TÚLAVÁ”
14.08.2021 sobota BANÍCKY EXPRES M 286.018 “TÚLAVÁ” + Bix
20.08.2021 piatok HOREHRONSKÝ EXPRES M 240.039 “Singrovka” + Ci
21.08.2021 sobota ZBOJNÍCKY EXPRES M 240.039 “Singrovka”
22.08.2021 nedeľa EXPRES 34 TUNELOV M 274.004 “Modrý šíp” + Be
28.08.2021 sobota BANÍCKY EXPRES M 131.1443 “Hurvínek” + Clm + M 152.0160

Eva Macuľová           
Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus

2 Comments

  1. Dobrý deň prajem!
    Nejako Vám tie tabuľky nekorešpondujú 🙁
    V tabuľke “Termíny…” je napr. uvedený termín 23. júl pre Horehronský expres, ale v tabuľkepre jednotlivé vlaky tento termín nie je…

  2. Ďakujeme za upozornenie, preklep v dátumoch sme opravili.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.