Aktuálne: Liberecký Boveraclub získal historickú električku z NDR

PROSEČ NAD NISOV – Libereckému Boveraclubu pribudla v nedeľu 17. októbra 2010 ďalšia historická historická električka. Tento krát ide o električku vyrobenú v roku 1968 v podniku ČKD Tatra určenú pre zahraničné trhy, konkrétne pre Dražďany, kde táto električka jazdila. Rada vzájomnej a hospodárskej pomoci totiž v 60. rokoch minulého storočia rozhodl o tom, že výhradným výrobcom električiek bude Československo. Historickú električku, ktorej zaujímavosťou je aj riadenie pomocou volantu, pre Boveraclub za 300 € zakúpil pán Helge male, ktorý žije v Dražďanoch a už 5 rokov je členom tohto klubu.

Okrem tejto eelektričky sa zbierky Boveraclubu rozšírili o 2 vzácne nákladne vozne, ktoré slúžili k preprave nákladu od roku 1899 až do 50. rokov minulého storočia. Členovia klubu našli tietovozne pred niekoľkými rokmi na záhradke bývalých Jabloneckých elektrických dráh v Jablonci.

Jablonecké električky totiž neslúžili len k preprave osôb, ale aj k preprave nákladov pre rôzne firmy sídliace popri trati k prekladiskám v Bradlu, alebo Rychnově nad Nisou.

Jablonecké električky k tomúto účelu vôastnili viac ako 60 vagónov, ktoré ťahali buďto běžné bežné električky, alebo dve špeciálne lokomnotívy či päť poštových električiek. Význam nákladnej dopravy však s rozvojom motorizmu začal kelsať až na toľko, ťe v roku 1950 bola nákladná doprava úplne zrušená.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/kvuli-staricke-tramvaji-se-naucil-cesky20101017.html

Komentár

  1. To sa to dobre nakupuje Dederónom tramvaj za 300 E, keď zarába 2500. Na Slovensku by nekúpil ani vyzametaný trus za takú cenu…

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.