Aktuálne: Liberecký Boveraclub získal historickú električku z NDR

PROSEČ NAD NISOV – Libereckému Boveraclubu pribudla v nedeľu 17. októbra 2010 ďalšia historická historická električka. Tento krát ide o električku vyrobenú v roku 1968 v podniku ČKD Tatra určenú pre zahraničné trhy, konkrétne pre Dražďany, kde táto električka jazdila. Rada vzájomnej a hospodárskej pomoci totiž v 60. rokoch minulého storočia rozhodl o tom, že výhradným výrobcom električiek bude Československo. Historickú električku, ktorej zaujímavosťou je aj riadenie pomocou volantu, pre Boveraclub za 300 € zakúpil pán Helge male, ktorý žije v Dražďanoch a už 5 rokov je členom tohto klubu.

Okrem tejto eelektričky sa zbierky Boveraclubu rozšírili o 2 vzácne nákladne vozne, ktoré slúžili k preprave nákladu od roku 1899 až do 50. rokov minulého storočia. Členovia klubu našli tietovozne pred niekoľkými rokmi na záhradke bývalých Jabloneckých elektrických dráh v Jablonci.

Jablonecké električky totiž neslúžili len k preprave osôb, ale aj k preprave nákladov pre rôzne firmy sídliace popri trati k prekladiskám v Bradlu, alebo Rychnově nad Nisou.

Jablonecké električky k tomúto účelu vôastnili viac ako 60 vagónov, ktoré ťahali buďto běžné bežné električky, alebo dve špeciálne lokomnotívy či päť poštových električiek. Význam nákladnej dopravy však s rozvojom motorizmu začal kelsať až na toľko, ťe v roku 1950 bola nákladná doprava úplne zrušená.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/kvuli-staricke-tramvaji-se-naucil-cesky20101017.html

1 Comment

  1. To sa to dobre nakupuje Dederónom tramvaj za 300 E, keď zarába 2500. Na Slovensku by nekúpil ani vyzametaný trus za takú cenu…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.