Aktuálne: Legiovlak v Mladej Boleslavi

653202MLADÁ BOLESLAV – Československá obec legionárska Vás pozýva na prehliadku Legiovlaku, ktorá sa uskutoční od 20. do 26. mája 2015. Ide o repliku vlakovej súpravy, ktorá na konci prvej svetovej vojny prepravovala legionárov v Rusku. Podobu vozňov sa vďaka fotografom, spomienkovej i odbornej literatúre podarilo verne rekonštruovať. Mnoho predmetov a zbraní je dokonca pôvodných. Na stenách sú zavesené dokumenty, mapy i snímky, ktoré približujú anabázu československých vojakov v Rusku.

Predstavíme Legiovlak, čo je vlastne vlastne pojazdné múzeum vytvorené Československou obcí legionárskou. Dohromady má celkom desať vagónov, ktoré predstavujú ešalon československých légií na Rusi tak, ako žili a bojovali v rokochch 1918 až 1920,“ vysvetlil za organizátorov Miloš Borovička.

Do roku 2020 prejde vlak cez celú republiku a zavíta aj na Slovensko. „Cieľom projektu je najmä mladej generácii predstaviť, čo to vlastne československé légie boli a ako sa zaslúžili o vznik samostatného československého štátu. Povedomie o legionároch je vo všeobecnosti pomerne malé. Toto pojazdné múzeum bude obchádzať všetky krajské mestá v Českej republike. Tento rok sa zastaví i v niektorých menších mestách,“ dodává Borovička.

LEGIO1etapa_2

LEGIOVLAK 2015a

Vedľa „teplušky“, obytného vozňa pre dvanásť až dvadsať mužov, je súčasťou legiovlaku aj štábny vagón (pojazdná kancelária pre veriteľa, pisára a účtovníka), sanitný vozeň, kováčska dielňa, predajný vozeň s kantýnou alebo plošinový vagón s obrneným vozidlom. Budúci rok by sa mal vlak rozšriť na konečný počet trinástich vagónov.

legiovlak_slozeni
Zloženie vlaku

V každom z vagónov je nainštalovaná výstava panelov a predmetov, ktoré približujú život a boj československých legionárov na Transsibirskej magistrále,“ poznamenal Jiří Charfreitag, tajomník projektu Legie 100. Návštěvníci sa dozvedia podrobnosti zo života vojakov, prehliadnu i originálne súčasti výstroje a výzbroje i predmety legionárskej každodennosti. Vybrané exponáty si bude možné i ohmatať, a to vrátane niektorých zbraní. Legiovlak má stálu posádku v replikách legionárských rovnošatách, ktorí exkurzie prevedú jednotlivý,mi vagónmi a odpovedia na prípadné dotazy.

Hlavní nádražie v Mladej Boleslavi je prvým miestom, kam dorazil Legiovlak po svojom slávnostnom odchode z Prahy. Pre záujemcov o vojenskú históriu bude prístupný zdarma každý deň až do utorka 26. mája. Navštíviť ho môžete v pracovných dňoch od 08:00 do 18:00, cez víkend od 09:00 do 19:00.

Pri minuloročnom predstavení prvých siedmych vozňov na nákladnom nádraží Žižkov v Prahe vyhľadalo Legiovlak za necelé tri týždne viac než 18 000. Ukázalo sa, že najatraktívnejšími časťami vlaku sú obrnený vozeň, kdesi môžete vyskúšať legionársku výzbroj, a tepluška, ktorá slúžila legionárom ako domov na dlhých presunoch po železnici. Cieľom Legiovlaku je osloviť predovšetkým mladšiu generáciu, a preto boli na Mladoboleslavsku oslovené základné a stredné školy, ktoré môžu exkurzie svojich tried nahlasovať na adrese skoly@legiovlak.cz.

Po Mladej Boleslavi bude Legiovlak pokračovať ďalej na sever do Liberca, zastaví sa v Hradci Králové, Českých Budejoviciach, ale aj v Brne či Zlíne.

Víkendový sprievodný program:

Sobota 23. mája 2015

10:00 – prednáška Tomáše Pilvouska „Zdravotná a technická služba Čs. vojska na Rusi“
13:00 – prednáška Jana Steidlera „Úderný prápor“
14:00 – prednáška Pavla Koštejna „Polná pošta Čs. vojska na Rusi“
16:00 – prednáška Jana Juřeny „Padlí legionáři z Mladoboleslavska“
17:00 – Krst nové publikácie Jednoty Čs. obce legionárskej v Mladej Boleslavi „Pomník padlým legionárom v Mladej Boleslavi“
19:00 – Divadelné predstavenie Divadielka na dlani „A tak ťa, prosím, knieža“ od Karla Steigerwalda

Nedeľa 24. mája 2015

10:00 – prednáška Tomáše Pilvouska „Zdravotná a technická služba Čs. vojska na Rusi“
13:00 – prednáška Jana Steidlera „Úderný prápor“
14:00 – prednáška Pavla Koštejna „Polná pošta Čs. vojska na Rusi“
16:00 – prednáška Jana Juřeny „Padlí legionári z Mladoboleslavska“

V priestoroch staničnej budovy bude k videniu putovná výstava Československé légie v Rusku 1914–1920.

Jazda Legiovlaku sa koná aj vďaka podpore Správy železničnej dopravnej cesty, ktorá poskytla zľavu na poplatkoch za dopravnú cestu, ako aj Ministerstva obrany ČR, Českých dráh, ČD Cardo, Českému rozhlasu a ďalších partnerov.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: ČT24

LEGIOVLAK plakát A2

LEGIOVLAK 2015

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.