AKTUÁLNE | Legendárne Meteory čaká smutný osud. Chcú ich zošrotovať

BRATISLAVA – Hlavné mesto pravdepodobne príde o ďalšiu technickú pamiatku. Legendárne rýchlolode Meteor, ktoré desiatky rokov premávali medzi Bratislavou a Viedňou, skončia čoskoro v šrote. V Budapešti lode rovnakého typu stále premávajú smerom do Ostrihomu.

Okrídlené rýchlolode typu Meteor s dĺžkou 34,5 metra a šírkou 9,4 metra, ktoré za socializmu zabezpečovali plavby prakticky po celom toku Dunaja, si určite pamätá každý Bratislavčan. Nasadzované boli na pravidelné linky do Viedne a Budapešti. Ich maximálna rýchlosť bola 65 km/hod, a prepravili až 112 cestujúcich.. „Na želanie zákazníka môžu plávať do hociktorého dunajského prístavu za prenájom celej lode,“ stálo v dobovom letáku. Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy- lodná osobná doprava, a. s., ktorá vo svojej flotile pôvodne mala až 5 kusov rakiet, do roku 2019 prevádzkovali tri z nich  – Meteor III-Myjava, IV-Modra, V-Bratislava. Postavené boli v 70. rokoch minulého storočia v Sovietskom zväze. Keďže prestali byť konkurencieschopné, nahradili ich modernými plavidlami. No zatiaľ čo v zahraniční starým výletným lodiam pristupujú citlivejšie a robia z nich napríklad plávajúce reštaurácie, u nás sa ich ako nepotrebné chcú dať zošrotovať „Kvôli COVID-19 neboli dva roky prevádzkované, opätovné uvedenie do prevádzky nebude možné. Preto sme sa rozhodli ich zošrotovať,“ uviedol Marek Považan, predseda predstavenstva spoločnosti, podľa ktorej sú lode momentálne v nákladnom prístave. Keďže na nich neboli vykonané plavebné skúšky, je ťažké odhadnúť ich technický stav.

NÁDEJ NA ZÁCHRANU

Ak už loď nie je schopná plavby, nemusí to automaticky znamenať jej zošrotovanie. V mnohých prípadoch sa dá využiť na komerčné účely, napríklad ako plávajúca reštaurácia, či muzeálny exponát. Na sociálnej sieti vznikla iniciatíva Zachráňme loď Meteor, ktorá sa snaží aspoň jednu z nich zachrániť. „Nechcem, aby zošrotovali kus nášho detstva. Vyzerá to tak, že máme šancu zachrániť aspoň jednu. Spoločnosť ju ponúka na predaj. Zvyšné dve určite zošrotujú. Oslovili sme zástupcov Slovenského technického múzea,“ povedal pán Miloš (50r), ktorý stojí za touto iniciatívou. Loď by mohla skončiť v múzeu, no vylúčené nie je ani jej komerčné využitie.

Ak chcete podporiť záchranu tohto unikátneho plavidla, pošlite ľubovoľnú sumu na transparentný účet SK5383300000002301955512. V mene organizátorov zbierky vám už vopred ĎAKUJEME!

Tejto téme sa budeme na našom webe ďalej venovať. Aktuálne dianie môžete sledovať aj na facebookovej skupine Zachráňme loď Meteor. Ďalšie informácie o plavidlách tohto typu nájdete TU.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: FB osobni lodni doprava

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.