Aktuálne: Legendárna električka oddychuje na Rendezi

BRATISLAVA – Stratená Bratislavčanka, lokomotíva GANZ Eg 6 (rakúske označenie z Eferdingu E 22.004) odpočíva na Rendezi. Potom, čo sa v stredu dopoludnia na pár hodín zastavila na parkovisku pri štátnej hranici Berg – kúsok od pozostatkov trate Viedenskej elektrickej železnice, sa za pomoci nákladného auta a Dieselhydraulického rušňa T 444.0060 „Karkulka“ dopravila do areálu Múzejno-dokumentačného centra na Rendezi. Lokomotíva bude v areáli železničného múzea na zimu zakonzervovaná a na jar budúceho roka by sa mala začať rekonštruovať.

Lokomotíva nesie označenie rakúskeho dopravcu Starn & Hafferl Die Umweltbahn a budí pozornosť veľkých i malých fanúšikov dopravy. Ak všetko pôjde podľa plánu, v priebehu budúceho roka bude uvedená do vystavovateľného stavu a v roku 2014 bude veľkou ozdobou  osláv 100-ročnice Viedenskej elektrickej železnice.

Dovtedy ale môžete pomôcť záchrane legendárnej električky prispením ľubovoľnej čiastky na účet 0635505694/0900, variabilný symbol: 1914.

Text a foto: Jaroslav Filo
Fotené: 31. 10. 2011 po 15:15

Rozhovor s Michalom Milatom a Romanom Delikatom.MP3

7 Comments

 1. Nechcem preháňať, ale rušeň EG 6 pokladám za niečo ako,“ VIP“ medzi zachránenými dopravnými prostriedkami. Apom pre rodených Bratislavčanov alebo ľudí spätých s Bratislavou. Veľa technických pamiatok nám ostalo v „bývalých spoločných technických múzeách“. Takže každý návrat technickej dopravnej pamiatky obohatí náš „doteraz chudobný zbierkový fond“ .
  Verím, že po rekonštrukcii do pôvodného stavu sa stane „jednotkou“ medzi bratislavskými historickými dopravnými prostriedkami.
  Záchrana rušňa EG 6 by mohla byť výzvou pre získanie ďalších dopravných technických pamiatok.

 2. Pripájam sa k Ivaškovi. Myslím si, že táto lokomotíva má pre nás nevýčísliteľnú hodnotu. To, že sa zachovala do dnešných dní bolo pre nás všetkých veľkým prekvapením. jej záchrana však poukazuje na to, že nič nie je nemožné a ak sa ľudia spoja dohromady legendárne vozy nemusia skončiť v šrote. Už teraz sa teším na to keď bude táto legenda v originálnom nátere, ako aj na veľkolepé podujatie k 100. výročiu tejto trate. A ak sa podarí, možno raz bude táto krásavica ťahať aj pôvodné kurzové vozne. Držím palce pri renovácií tohto vzácneho veteránu ako aj pri záchrane ďalších podobných kúskov.

 3. Veru je to tak, pri pohľade na Eg 6 človek ešte stále nemôže uveriť že je to naozaj doma. 🙂 Ešte raz veľká vďaka, že ste sa pustili do jej záchrany.

 4. Aj keď pre mňa loko Eg 6 neznamená to isté, čo pre Bratislavčanov (pokiaľ viem, tak až do Košíc Viedenská električka neviedla :D), aj tak sa pripájam ku gratuláciam k jej záchrane a malú úctu som je zložil aspoň tým, že som ju zakomponoval do jedného obrázku k Novým rozprávkám o Katke, ktorý je tu už uverejnený. Schválne, skúste si tipnúť, pri ktorej časti ten obrázok nájdete. Našepkám iba toľko, že na tom obrázku je v pôvodnom nátere a vidno ju, až keď si obrázok rozkliknete 😉

 5. Som rád že sa našla v zachovalom stave, podla uvedených fotografií sa zdá že treba zrekonštruovať len napájaciu a trakčnú časť, ps. neviem či bude môcť premávať samostatne vlastnou silou pretože jej napájanie bolo 560V jednosmerných a je normálne rozchodná no pôvodne bola 1000m. a mohla aj na Bratislavskú električkovú trať ako prípraž električkového vozňa ale pre svoju váhu sa od toho upustilo pretože vtedajšie električkové el. vozne mali slabé motory a tuto lokomotívu neuťiahly. Čo, sa týka prípojných vozov bolo ich celkom 12, a 5 ich je v súkromnej zbierke v Rakúsku s jednou pôvodnou lokomotívou čo pracovala na úseku Kopčany-Wiedeň. O ostatných bohužiaľ nemám informácie ale myslím si že skončili v šrote ako nepotrebné. Bol by zázrak keby sa zachovali, no odporúčam hľadať podobné vozy za účelom prestavby do približnej dobovej podoby k našej lokomotíve. Apropos k tej lokomotíve odporúčam dorobiť dobový batériový vozeň s dnešnou elektrovýbavou, aby mohla jazdiť po trati ŽSR vlastnou silou inak je bezpredmetné uvažovať o oprave elektrickej výzbroje a motorov, ktorú treba urobiť ak by mala jazdiť vlastnou silou. Ďakujem nadšencom za jej prípadnú pojazdnú rekonštrukciu a veľa šťastia pri hľadaní vozňov. S pozdravom nadšenec BA. dopravy a Historických vozidiel.

 6. Dakujeme pan Musil za informacie. My sme mysleli, ze vozne okrem toho co je v Mariazelli a vo Schwechate, tak sa uz nezachovali. Pripadne iba podvozky. Preto nas prekvapila informacia, ked sme sa dozvedeli, ze v Rakusku este existuju. Napisal mi aj do diskusie k mojmu clanku na vlaky.net jeden uzivatel, konkretne kde:
  Pôvodne vozne sú na Südburgenlandische Regionalbahn.
  http://www.maerchenbahn.at/start.htm
  http://kunden.online-editor.at/maerchenbahn/images/gallery/gross/image031.jpg

  Urcite chceme ziskat nejaky jeden vozen, aby sme mali kompletnu supravu. Zaciname na tom pracovat.

  Z niekdajsich nakladnych voznov su nejake vo Schwechate, z niektorych sa zachovali iba podvozky a zvysok ako pisete bol zosrotovany.

  Dakujeme za tip s tym bateriovym voznom. Pouvazujeme. My ju zatial budeme asi iba tlacit/tahat zapriahnutu po zeleznicnej trati. Dufame, ze v Bratislave sa konecne zacne s vystavbou nosneho dopravneho systemu, kde je prave naplanovany dualny rozchod 1000/1435 mm rozchod, cize tam by to mohlo premavat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.