Aktuálne: KŽC doprava po niekoľkoročnej oprave sprevádzkuje Krokodýla. Premávať bude na Posázavskom motoráku

ČESKÁ REPUBLIKA – Spoločnosť KŽC Doprava vráti v polovici apríla na koľaje legendárny motorový vozeň  rady 851 (M 286.1) „Krokodýl“, ktorý bol vyrobený v roku 1968 vo Vagónke Tatra Studénka a v Čechách je jediný svojho druhu. Spoločnosť hio zakúpila v roku 2006 ako šrot v Dubnici na d Váhom a v rokoch 2007 – 2012 vozeň prešiel dvoma vyväzovacími opravami spaľovacieho motoru, no jeho slabinou stále ostávala trakčná i nápravová prevodovka. Od roku 2014 prešiel vozeň hlavnou vyväzovaciou opravou vrátane opravy prasknutého rámu.

„Spaľovací motor sme dvakrát menili kanibalistickou metódou za iný z iného vyradeného Krokodýla. Ani to nepomohlo, mazací tlak bol stále nižší a nižší, trakčne sa vozidlo horšilo každým rokom a museli sme pristúpiť ku generálnej oprave, pri ktorej bolo zistené, že vozidlo má naviac prasknutý rám, čo je prúser a obvykle konečná,“ hovorí šéf KŽC Doprava Bohumil Augusta.Konečná to ale nakoniec nebola. Rám sa nakoniec podarilo opraviť s pomocou švajčiarskej technológie. Hlavnú časť generálnej opravy absolvovalo vozidlo v ŽOS Zvolen. Spoločnosť KŽC Doprava ale nebola spokojná s kvalitou práce a tak sa vozidlo dokončovalo v Čechách v dielňach KŽC i subdodávateľsky.

„Ide de facto o novostavbu a stálo nás to dohromady toľko, ako hodnota 3,5 zamračených a to ešte nevidím na koniec účtenky,“ uviedol Augusta. Motorák bude možné vidieť najmä na Posázavskom motoráku a bude k dispozícii aj pre ad hoc výkony typu zájazdových vlakov.

Ďalšie štyri „Krokodýle“ (851.005 – Přerov; 851.032 – Brno; 850.022 – Brno; 850.044 – Brno) sa nachádzajú v spolku na Morave. „Keby som bol vedel, aké problémy nám 851-008 prinesie, asi by som ho nikdy nebol zadovážil. Som ale hrdý na to, že sme ho dokázali nepochovať,“ doplnil Augusta.

Posázavský motoráčik bude jazdiť v sobotu a v nedeľu od 30. marca do 28. októbra 2019. Jeho trasa vedie z Prahy hlavného nádražia, Vršovic, Kačerova či Braníka po trati tzv. Posázavského pacifiku a stúpa malebným údolím rieky Vltavy cez Vrané nad Vltavou a Davlí, 42 m vysoký kamenný viadukt nad Žampachem, Jílové u Prahy a Týnc nad Sázavou do Čerčian a späť.

V okolí trate sa nachádza mnoho kultúrnych pamiatok, vrátane niekoľkých hradov (Zborený Kostelec, Český Šternberk) a mnoho turistických cieľov (múzeum zlata a trampinku v Jílovom pri Prahe, pivovar Kácov) a trás ako pre pešiu turistiku, tak pre výlety na bicykloch. Najznámejšia z nich je Posázavský chodník (z Petrovho pri Prahe do Kamenného prievozu). K zaujímavostiam na trati patrí Pikovická ihla, železničný viadukt Žampach, vojensko-technické múzeum Lešany, hrad a múzeum Týnec nad Sázavou, či Zámok Vysoká Lhota.

Vo vlakoch Posázavského pacifiku platia cestovné a tarifné podmienky Pražskej integrovanej dopravy i spoločnosti KŽC doprava. Preprava bicyklov je povolená do naplnenia kapacity vlaku.

Ak patríte k fanúšikom železníc a radi by ste sa odviezli týmto legendárnym motorovým vlakom, potom si rozhodne nenechajte ujsť turistické jazdy Posázavským motorákom. Ak sme Vás týmto článkom zaujali a pôjdete sa odviezť, budeme veľmi radi, ak sa s nami podelíte o Vaše zážitky, fotografie.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Radim Říha; zdopravy.cz

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.