Aktuálne: Kam zmizol modrý vozeň?

fa_1937Pred časom sa z očí verejnosti vytratilo dovtedy veľmi známe a obľúbené historické vozidlo. Dlhé roky jeho vnútro navštevovali množstvá verných i nových fanúšikov modelárstva, histórie a koľajovej dopravy. Vek pritom nerozhodoval a tento unikát bol pravidelne v centre pozornosti ako malých návštevníkov, tak aj tých starších a skúsenejších. Poslednou „domovskou stanicou“ pre tento historický exponát bolo Múzeum dopravy v Bratislave. Kam zmizol a čo je s ľuďmi, ktorí sa mu venovali?

Historický poštový vozeň Fa 5-2085 z roku 1937 bol z bežnej prevádzky vyradený v roku 1984. Od roku 1988, kedy sa doň „nasťahovali“ bratislavkí železniční modelári, slúži ich potrebám. Počas svojej kariéry historického exponátu precestoval mnoho krajov na Slovensku, v Česku, Rakúsku, či Maďarsku. Okrem vlastnej jedinečnosti ponúkal vozeň vo svojom vnútri návštevníkom možnosť obdivovať desať metrov dlhé koľajisko v mierke TT, ktoré predstavovalo zjednodušený bratislavský železničný uzol.

fa_1937

Roky plynuli a podujatí, na ktorých sme sa my, bratislavskí modelári, s vozňom zúčastňovali, bolo stále neúrekom. Vozeň ale nemohol slúžiť svojmu účelu večne. Okrem množstva podpisov do kroniky od nadšených návštevníkov, dostal jeden podpis aj on – po niekoľkých rokoch nám dal zub času jasne najavo, že to nie je človek, kto je pánom situácie. Tak sa stalo, že vozeň prestal byť spôsobilý zasahovať do premávky aj ako historické vozidlo a smel opustiť areál Múzea dopravy už len raz – na Revíznu opravu. V roku 2012 teda absolvoval svoju derniéru na železničnom podujatí „Rendez“, ktoré sa tradične konalo v priestore Múzejno-dokumentačného centra ŽSR, v depe Bratislava – Východ. Podujatie skončilo úspešne, ale po ňom vozeň zaujal svoje miesto na krátkej odstavnej koľaji pri točni, neďaleko opravárenskej haly. Na tomto mieste sa nachádza dodnes… A pomaly ožíva!

Vozeň Fa 5-2085 sa od 02. 07. 2012 podrobuje Revíznej oprave. Tá zahŕňa opravu a kontrolu podvozku, strechy a skrine. K tomu je potrebné absolvovať všetky predpisové skúšky tak, ako pri iných dráhových vozidlách.

fa_2014

Práce postupujú, žiaľ, pomalým tempom, za to však veľmi istým. Nie každý mal, resp. má záujem podieľať sa na oprave tohto historického unikátu a ďalej sa venovať činnosti v Klube železničných modelárov Bratislava. Ale napriek tomu sa podarilo za ten čas urobiť niekoľko významných opráv; Najprv podvozková časť – približne rok trvalo, kým sme zo zhumpľovaných kovových blokov „vykresali“ pôvodné královopolské podvozky. Teraz si ich vozeň užíva a práce pokračujú na vozidlovej skrini a streche. Vozeň postupne dostáva na čelá a strechu základné vrstvy náterov. Venujeme sa aj brzdovému systému; Očistili sme už drvivú väčšinu tiahel a brzdových súčiastok a brzdový valec na jar dostane novú manžetu z hovädzej kože. Žiaľ, nepodarilo sa nám zohnať miesto, kde by bol vozeň pod strechou a zároveň by sme mali prístup k potrebnému technickému zázemiu. V tomto nám ale nadmieru pomáhajú pracovníci Múzejno-dokumentačného centra ŽSR, od ktorých vždy dostaneme nielen potrebné rady ako pri prácach postupovať, ale aj náradie, ktorým náš klub nedisponuje a je k oprave nutné. Obrovské množstvo prác je ale stále pred nami.

Toto bol len úvod k bližšiemu pohľadu na vynovený Klub železničných modelárov Bratislava, s ďalšími pokračovaniami sa stretnete už onedlho. Historický poštový vozeň Fa 5-2085 je našou neoddeliteľnou súčasťou a máme s ním veľké plány. Budeme radi, keď sa na nich budete podieľať aj vy svojimi postrehmi, nápadmi, či podporou. Sledujte nás na webe, Facebook-u, alebo nám napíšte mail a dozviete sa o našich projektoch viac.

Držte nám palce! 🙂

Matej Benčík, Klub železničných modelárov Bratislava, o. z.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.