BREZOVÁ POD BRADLOM – V stredu 26. septembra 2018 sa na pôde mestského úradu konalo ďalšie rokovanie mestského zastupiteľstva. Jedným z bodov jeho programu bol aj náš Projekt obnovenia pravidelnej osobnej železničnej dopravy na trati Jablonica – Brezová pod Bradlom. Na zastupiteľstve sa okrem predsedu nášho združenia Mgr. Jaroslava Fila zúčastnil aj autor projektu Peter Vodička, ktorý prítomným poslancom odprezentoval náš zámer obnoviť osobnú dopravu medzi Jablonicou a Brezovou pod Bradlom počas turistickej sezóny.
Zavedenie sezónnej prevádzky navrhujeme už v budúcom roku. Pravidelné vlaky by premávali každú sobotu od 4. mája do 19. októbra 2019 v počte 3 párov spojov za deň. Celkové náklady na prevádzku vlakov sú 33 150,- €, pričom je na zvážení mesta či budú náklady na prevádzku hradené iba z rozpočtu mesta, alebo na ňu prispejú aj oba kraje a ďalšie subjekty.
V následnej diskusii sa sa o slovo prihlásili viacerí poslanci, ktorých náš projekt zaujal a predstaviteľov mesta sa pýtali, prečo sa doteraz týmto projektom seriózne nezaoberali.
„Najprv som bol nadšený týmto projektom a potom som sa musel prechádzať ako tiger v klietke, že prečo sa s týmto projektom na mestskom úrade vôbec nič nedialo. Ten projekt bol vypracovaný vo februári 2017, prvá reakcia bola v máji, vždy bola požiadavka, aby to nebola denná prevádzka. Je zarážajúce, že oni to robili vo voľnom čase a zadarmo, dostali ste na tácke hotový projekt a Vy ste urobili pomerne málo aby ste ho dotiahli do konca. Bol by som rád keby ste sa konečne rozhýbali bez ohľadu na to či idú alebo nejdú voľby. Neoslovili ste jednu VÚC-ku, druhú VÚC-ku. Pokiaľ dali príspevok iným, nevidím problém, prečo by nedali aj nám. Len samozrejme že pokiaľ nežiadame, nikto nám nedá. Určite nebude problém, aby sme to aj my nejakými pár tisícami podporili,“ povedal jeden z poslancov Ivan Bzdúšek a doplnil, že na mestskej rade sa o tejto téme vôbec nerokovalo.
Poslankyňa mesta Gabriela Ciranová sa zase od prednostky úradu Ing. Viery Nemcovej dozvedela, že predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Ing. Jaroslav Baška v podstate nič o tomto projekte nevie. „Mail som poslala jeho asistentovi predtým ako mal pán Baška prísť, aby sme sa na túto tému pobavili a reakcia nebola žiadna. Takže ja neviem, či sa to k nemu dostalo, alebo nie.“
Na túto skutočnosť zareagoval aj poslanec Jozef Ďuriš, podľa ktorého malo byť mesto pri rokovaní s krajskými samosprávami oveľa aktívnejšie. „Ja som sa zhováral s jednou dobrovoľníčkou keď tu bola vlaková pošta a ona mi vravela, že veľmi dobre to vychádza s tými pravidelnými sezónnymi vlakmi na trati Plavecké Podhradie – Zohor. Ja by som povedal, že klobúk dole pred pánom Vodičkom a Filom, že skutočne sami bezplatne vypracovali takýto projekt. Veď to stálo kopu námahy pozisťovať si všetky tieto skutočnosti a vnímam to tak, že si nevieme celkom doceniť túto ich snahu, ktorú urobili.“
Slova sa ujal aj PhDr. Matúš Valihora, vedúci Útvaru kultúry a miestnych tradícií, ktorému sa 150 vlakov zdalo príliš veľa a rovnako ako pani primátorka Mgr. Eva Ušiaková, navrhoval skrátiť rozsah prevádzky vláčika. Podľa neho by sa navyše z Trnavy na Brezovú cestovalo cez 3 prestupy. Túto informáciu ale autor projektu Peter vodička odmietol, nakoľko medzi vlakmi by sa prestupovalo iba v Jablonici. „Bola uvádzaná cieľová skupina, že sú to turisti a kúpalisko. Tak naozaj kúpalisko nie je otvorené od 4. mája do 20. októbra. Tých 150 jázd sa nám zdá nadsadený počet nato, aby tie vlaky boli vyťažené. Tak isto sme si pozreli aj príklady z iných tratí, kde to funguje. Ale to sú trošku porovnávania jabĺk s hruškami. Napríklad Trenčianske Teplice, to je kúpeľné mesto. Tam je nejaká cieľová skupina, ktorá to naplní. Tá trať na Záhorí. Zohor. Jazdí to cez víkendy, ale ľudia môžu chodiť cez víkendy do Bratislavy. To je cieľová oblasť. Ale toto je doprava z Jablonice na Brezovú. Čiže tu nemáte nejaké veľké spádové mesto z ktorého by nám turisti zaplnili 150 vlakov. Zamyslíme sa prosím nad tým počtom 6 jázd behom víkendu. Aká by bola obsadenosť týchto vlakov,“ povedal. Pani primátorka by navrhovala skúšobnú prevádzku počas prázdninových víkendov a kultúrnych podujatí. K tomu, či by im znížená traťová rýchlosť pri takomto počte vlakov nevadila, sa už ale nevyjadrili.
Mestskí poslanci však argumentovali, že 35 000,- € nie je veľa. „Len aby sa to potom neskĺzlo na to, že chceli ste to, tak schválte 35 tisíc a nebude vyvíjaná žiadna aktivita zo strany mesta, aby sa na tom spolupodielali jedna VÚC-ka, druhá VÚC-ka. Treba to vyskúšať. My sa tu bavíme o 35 tisícoch. Keď jedna VÚC-ka dá 15, druhá 15 a my dáme zbytok. Čo je to 15 tisíc pre takú VÚC-ku. Možno teraz sa to tam rozkladlo. Nehovorme teraz o tom či bude vyťaženosť taká, alebo onaká. Keď budeme mať takýto prístup, tak Vám garantujem, že tá vyťaženosť tam nebude, keď sa to nebude propagovať. Jasné, že sa nepočíta s tým, že s tým budú len Jabloničania chodiť. Keď to dobre spropagujeme, ľudia si na to zvyknú a budú s tým chodiť aj z tej Trnavy. Ale keď to nevyskúšame, nemôžeme vedieť,“ zareagoval poslanec Ivan Bzdúšek.
Poslanci mestského zastupiteľstva nakoniec zobrali tento projekt na vedomie a primátorka mesta prisľúbila, že budú iniciovať stretnutie s predstaviteľmi krajských samospráv.
Pozrite si septembrové zasadanie mestského zastupiteľstva. Rokovanie k nášmu projektu začína o 05:45.
Tejto téme sa venovalo aj Rádio Regina Západ. „Táto trať má turistický potenciál. Je tu mohyla na Bradle, rodný dom Štefánika na Košariskách, pamätná izba Dušana Samuela Jurkoviča, dá sa ísť na hrad Branč a ďalšie turistické a cykloturistické ciele. Tak isto je tu aj viacero kultúrnych podujatí na ktoré by sa mohli ľudia s vláčikom dostať,“ uviedol predseda združenia Mgr. Jaroslav Filo. „V projekte sa počítalo s tým, že hlavnú časť budú financovať VÚC-ky. Z hľadiska počtu obyvateľov to vychádzalo v prospech Trenčianskeho kraja, keď sme sa pozerali na dĺžku trate v jednotlivých krajoch, vychádzalo to na Trnavský kraj. Myslím, že potenciál tejto trate, ktorá tu je už takmer 120 rokov, by si zaslúžil podporu,“ povedal redaktorke Vlaste Cigánkovej autor projektu Peter Vodička.
Reportáž o zavedení sezónnej dopravy na tejto trati priniesla Vlasta Cigánková v piatok 19. októbra 2018 aj v Rádiožurnále o 12:00 a v nedeľu 21. októbra 2018 v Rádiožurnále o 18:00.
Rovnaká reportáž ako v nedeľnom Rádiožurnále odznela v piatok 19. októbra 2018 aj v Žurnále Rádia Regina.
Doteraz najobšírnejšie sa z hľadiska audiovizuálnych reportáži venuje tejto téme 27. diel magazínu Točňa na stránke vovlaku.teraz.sk.
Myšlienku zavedenia sezónnej dopravy na železničnej trati medzi Jablonicou a Brezovou pod Bradlom si osvojili aj niektorí kandidáti na post primátora mesta, či mestského poslanca a pozdáva sa aj občianskym združeniam Generál Milan Rastislav Štefánik a Osobnosti Pod Bradlom.
Realizácii tohto projektu sa budeme aj naďalej venovať a o všetkom podstatnom Vás budeme priebežne informovať aj na našej FB stránke Trať 117 Jablonica – Brezová pod Bradlom.
Aktualizované 10. novembra 2018 o 17:32 o reportáž z 27. dielu magazínu Točňa.
Autor: Jaroslav Filo
Foto: Archív
Be the first to comment