Aktuálne: Informácia pre tlačovú konferenciu LODNÉ MÚZEUM ŠTUREC

Dlhoročná snaha aktivistov o vznik Lodného múzea v Bratislave vyvrcholila dňa 8.apríla 2013 odovzdaním vyradeného vlečného remorkéra ŠTUREC zo štátneho podniku  Slovenský vodohospodársky podnik (Povodie Dunaja) do správy Múzea Dopravy v Bratislave, ktoré je súčasťou štátnej príspevkovej organizácie – Slovenského technického múzea.

Tento krok z pohľadu zachovania histórie plavby je neobyčajne významný, pretože loď ŠTUREC je už poslednou historickou loďou nachádzajúcou sa na území Slovenskej republiky. Všetky doposiaľ vyradené a z dnešného hľadiska historické lode vrátane cenných parníkov, žiaľ,  padli za obeť šrotovacej mánie v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Zachovanie lode ŠTUREC je preto jedinečnou šancou poskytnúť nielen hlavnému mestu SR, ale aj celému Slovensku cenný artefakt vlečnej lode, v ktorej interiéri bude mať návštevník možnosť oboznámiť sa nielen s históriou plavby na Dunaji, ale aj s históriou plavebného podniku Slovenská plavba a prístavy od jej vzniku v roku 1922. História SPaP a.s. tu bude prezentovaná nielen najväčším muzeálnym artefaktom, ktorým bude samotná loď, ale aj početnými artefaktami, obrazovou a textovou dokumentáciou na paneloch.

Loď ŠTUREC bola postavená v komárňanských lodeniciach a spustená na hladinu Dunaja 11. septembra 1937 ako vlečná tanková motorová loď so strojným  výkonom 1000 k.  Do prevádzky  bola  zaradená  v roku 1938. Dĺžka lodného telesa je 56 m, šírka 9 m a ponor 1,4 m. Počas bombardovania bratislavskej rafinérie APOLLO  v júni 1944 dostala zásah po ktorom sa potopila. Po vojne ju vytiahli a v rokoch 1951 – 1952 ju rekonštruovali v Slovenských lodeniciach v Komárne ako vlečný remorkér.   ŠTUREC bol v službách Československej plavby dunajskej n.p. do roku, kedy bol predaný Povodiu Dunaja Bratislava. V roku 2012 ho vyhlásili za národnú  kultúrnu technickú pamiatku.

V súčasnosti realizuje Múzeum dopravy STM prvé konkrétne kroky projektu vytvorenia Lodného múzea pod odbornou gesciou Slovenského plavebného kongresu a s účasťou odborného poradenstva plavebnej spoločnosti Slovenská plavba a prístavy  a štátnych orgánov v oblasti vodnej dopravy.

STM – Múzeum dopravy, Šancová 1/A, 811 05 Bratislava
peter.maraky@gmail.com, tel. +421918965709

Autor: STM – Múzeum dopravy
Foto: Archív

1 Comment

  1. NALODENý NA M.L. šTUREC SOM BOL AKO KPT.3-VELITEL 3 STUPNA ,POD VELENíM KPT.SCHIFFNER -PO KPT. SKUšKACH V R 1976-.BOLA TO TAKá POMALšIA ALE SPOLAHLIVá ,,KAčENKA.. A NA DOLNOM DUNAJI SO SLUšNOU RýCHLOSTOU 6 KM.HOD PROTI PRUDU- SI PORADILA S 5 VLEčNýMI čLNAMI,čIžE HRAVO SI PORADILA S 5000 TONAMI NáKLADU ZA SEBOU NA LANáCH.SOM VELMI VDAčNý,ZA NáPAD UROBIT Z LODE MUZEUM LODNEJ DOPRAVY,LEN PROSíM,ABY BOL NáPAD DOTIAHNUTý DO KONCA.ZA VšETKýCH LODNíKOV S VDAKOU,DOCHODCA KPT.HALABRíN MIKULášP,MARAKY RESP. LUDIA KTORý SPOLPRACUJET E PPRI ZRIADOVANí LODNEHO MUZEA,ROKY VYCHADZAL PODNIK.čASOPIS Náš DUNAJ,KDE BY BOLO VELA PDKLADOV PRE MUZEUM.REDAKCIA čASOPISU NAš DUNAJ SíDLILA SNA DO 90 ROKOV V DOME LODNíKOV-ISTE JE NA SLOVENSKU VIAC ARCHíVOV. A MEDZI STAšíMI LODNíKMI JE VELA MATERIALOV,FOTIEK,čLáNKOV -SPOMIENOK,KTORE VáM LODNICI RADI POSKYTNU PRI ZVEREJNENí žIADOSTI V MASMEDIACH.VDAKA-HALABRíN.OMLUVA ZA PRAVOPIS.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.