Aktuálne: Ikarus 620 – konečne doma

Tak konečne doma. To si vravia ľudia po dlhšom návrate domov. Ale pre nás zberateľov veteránov sa niekedy veterány stávajú “ členovia rodiny.“ Viac ako 40 rokov trvalo, aby sa Ikarus 620 vrátil do Bratislavy. Podľa údajom DPMB bol tento autobus vyradení v roku 1970 a podľa informácií posledného majiteľa si ho po vyradení odkúpil zamestnanec DPMB a previezol do Prievidze. Dôvod kúpi sa nám nepodarilo zistiť. Prvú informáciu o existencii Ikarusu som dostal od pána Gebrlyho z Prievidze v roku 2003. Pozná ma ako zberateľa autobusov a tak ma o svojom objave informoval. Ihneď, ako to bolo možné, som sa vybral do malej dedinky neďaleko Prievidze a vyhľadal majiteľa autobusu.

Radosť, sprevádzaná pohľadom na tento autobus sa mieša s bezmocnosťou.

Bývalý majiteľ nebol ochotný pristúpiť na akýkoľvek rozhovor, smerujúci k odpredaju tohoto autobusu.. V ročenke Veteránbus 2009 som zverejnil prvé fotky a informácie o Ikaruse 620. Moje opakované návštevy a telefonáty v rokoch 2003 až 2010 si od majiteľa vypočuli len tú istú odpoveď. Autobus nie je na predaj.

Našťastie, moja návšteva koncom roka 2010, konečne priniesla úspech.

Majiteľ zmenil svoje rozhodnutie a súhlasil s kúpou. To bol prvý úspech, aj keď ešte prebehlo niekoľko mesiacov, kým sa kúpa skutočne zrealizovala. Potom ešte bolo treba vyriešiť náročné vyslobodenie autobusu z miesta, kde stál viac ako 20 rokov a zabezpečiť jeho prípravu na transport do Bratislavy. Všetko sa úspešne podarilo a autobus je po dlhých 8 rokoch, od jeho objavenia, znovu v Bratislave.

Aj keď okrem interiéru je relatívne kompletný, aj tak bude potreba chýbajúce súčiastky niekde zohnať. Členovia Klubu historických autobusov však veria, že sa im autobus podarí zrekonštruovať do stavu po vyrobení a že rozšíri ich zbierku historických autobusov.

Text a foto: Mikuláš Ivaško, KHA Bratislava

6 Comments

  1. Gratulujem k vytrvalosti a prvému kroku k záchrane tohoto kusa histórie. Tento autobus je asi prvým (najstarším), ktorý si aspoň hmlisto pamätám z detstva, tak se veľmi teším, že ho opät niekedy uvidím v prevádzke :o)

  2. krásny bus aj ja Gratulujem k vytrvalosti a prvému kroku k záchrane tohoto kusa histórie

  3. dobry den prosim vas neviete kde si mam najst vsetky autobusi co premavali v ceskoslovensku aj pred 1 svetovou vojnou?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.