Aktuálne: Horehronský expres začne premávať už od 31. mája (aktualizované)

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ – Pozývame vás na nostalgické jazdy Horehronským expresom vedeným motorovými vlakmi M 274.004 „Modrý Šíp“,M 262.004 „Dva-šesť-dvojka“ a M 240.039 „Singrovka“ na trasách Brezno – Červená skala – Mlynky a späť a Brezno – Zbojská a späť, ktorá sa uskutočnia vždy v piatok a v sobotu od 31. mája do 31. augusta 2019. Obe panoramatické trasy vedú nezabudnuteľnou horehronskou prírodou za tradíciami, oddychom i aktívnym zážitkom. Zážitkové jazdy vlakom sú organizované oblastnou organizáciou cestovného ruchu HOREHRONIE REGIÓN.

Ak sa vydáte krásnym Horehroním až do Slovenského raja, budete prechádzať dvoma jedinečnými viaduktmi, Telgártskou slučkou a množstvom tunelov. O zábavu sa postarajú vláčikový klaun a občerstvenie zabezpečia Legendárne buchty Zbojská. Môžete navštíviť Šumiacku izbu, Múzeum zvoncov, najstaršiu saunu v ČSSR, prejsť sa popri monumentálnych viaduktoch v Telgárte a dopriať si koncoročné schladenie v Dobšinskej ľadovej jaskyni, alebo prechádzky v Slovenskom raji. Termíny jázd sú 7. a 21. júna, 5., 13., 19.07. a 27. júla, 02.,10., 16., 24. a 30. augusta 2019. Kapacita vlakov na trase Brezno – Mlynky bude posilnená vďaka prívesnému vozňu a vozňu na prepravu bicyklov.

„Jednou zo strategických rozvojových priorít pre nás je zvýšiť v kraji počet turistov, domácich i zahraničných. Pred letnou sezónou sme preto pripravili množstvo atraktívnych príležitostí, ako stráviť čas v našom kraji, spoznať jeho históriu a zabaviť sa s celou rodinou. Som rád, že ľudia budú môcť spoznať Zbojskú alebo zažiť jazdu s Alešom Bílekom, riaditeľom Čiernohronskej železnice (ČHŽ). Na Zbojskej aj ČHŽ pracujú ľudia, ktorí vedia byť príkladom toho, ako dokážeme postupne rozhýbať turizmus vlastnou iniciatívou,“ zdôraznil šéf kraja Ján Lunter. Horehronský expres je súčasťou turistickej identity Banskobystrického samosprávneho kraja „Za horami, za dolami“ a má sprostredkovať jedinečné zážitky malým i starším turistom.

Ak Vás radšej zaujíma zbojnícka história, odvezte sa vláčikom ku vstupnej bráne Muránskej planiny v lokalite Zbojská. Čaká na Vás zaujímavá vyhliadková veža, zbojnícky chodník Jakuba Surovca, domáce špeciality, jazda na huculoch alebo na Zbojníckej strele. Počas júla a augusta sa navyše môžete odviesť aj parnou zubačkou v úseku Tisovec – Zbojská a späť. Cestovné lístky je však potrebné rezervovať najneskôr 2 dni pred jazdou na telefónnom čísle 0905 287 583, alebo emailom na adrese listky@zubacka.sk. Termíny jázd sú 31. mája, 14. a 29. júna, 6. a 20. júla., 3., 17. a 31. augusta 2019.

Podľa riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie, Petry Ridzoňovej Hlásnikovej, vlak dopraví návštevníkov k zaujímavým miestam regiónu, ocitnú sa na území troch národných parkov popretkávaných turistickými trasami a cyklotrasami. Historický vlak bude disponovať vozňom na bicykle. V obci Šumiac je možnosť požičať si e-bike a zdolať legendami opradenú Kráľovu hoľu, najvyšší cyklobod na Slovensku.

Ďalšie informácie nájdete aj na stránke www.horehronskyexpres.sk.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Horehronie.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.