Aktuálne: Historické aj moderné vozidlá na Dni otvorených dverí DPB

DOD 2015cBRATISLAVA – Dopravný podnik Bratislava otvára v septembri už tradične brány pre verejnosť. Deň otvorených dverí bratislavského dopravcu sa organizuje každý rok v rámci Európskeho týždňa mobility, tento rok sa bude konať v sobotu 19. septembra 2015 od 10:00 do 15:00 vo vozovni Jurajov dvor na Trnávke. Nezabudnite na špeciálne prekvapenie v podobe troch nových zrekonštruovaných historických električiek!

„Na Dni otvorených dverí opäť nebude chýbať výstava historických unikátov Dopravného podniku Bratislava ako aj súčasných vozidiel. Keďže tento rok sa nesie v znamení osláv 120. výročia električkovej dopravy v Bratislave, nebudú chýbať vystavené unikáty pripomínajúce históriu, ale aj najnovšie prírastky – obojsmerná električka ŠKODA 30T a jednosmerná ŠKODA 29T,“ povedal generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ing. Ľubomír Belfi.

Pre návštevníkov DOD budú pristavené aj električky BMEŽ ≠31, BMEŽ ≠18 s vlečným vozňom SGP ≠135, ČKD Tatra T2, ČKD Tatra K2, ktorú vyrábal v rokoch 1967 – 1983 podnik ČKD Praha a v Bratislave dostala táto električka prezývku „Kačica“.  Potom ČKD Tatra T3 vo viacerých vyhotoveniach, ČKD Tatra T6A5, ktorá je určená pre mestskú hromadnú dopravu v Európe a Pars K2S ako aj pracovné vozidlá a mechanizmy, ktoré vznikli modernizáciou česko-slovenskej električky typu T3. A samozrejme, prekvapenie z ústredných dielní električiek. „Zamestnanci našu najstaršiu električku premaľovali do pôvodných farieb – zeleno-sivej so zlatými linkami, no majú aj ďalšie prekvapenia pre milovníkov verejnej dopravy – dve ďalšie zrekonštruované vozidlá, ktoré nepochybne nadchnú všetkých,“ prezrádza generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ing. Ľubomír Belfi.

Vďaka šikovným rukám majstrov Ústredných dielní električiek pod vedením Petra Plunára, dostali úplne nový punc vozidlá: T3/III – CS ≠275 z roku 1964, GANZ ≠104 z roku 1910 – stav z roku 1929 a brúsiaci voz Schörling ≠8431 z roku 1972.

V rámci obnovy vozidlového parku sa modernizovali aj vozovne Hroboňova a Jurajov Dvor, a práve v Jurajovom Dvore bude pre milovníkov verejnej dopravy sprístupnená električková hala. Ide o najväčšiu modernizáciu vozovní v histórii Dopravného podniku Bratislava.

Rozsiahla bude už tradične výstava autobusov, medzi ktorými nebudú chýbať unikáty zrekonštruované aj v dielňach bratislavského dopravcu, ale napríklad ani obľúbený Cabrio Bus. Na aké vystavené vozidlá sa teda návštevníci Dňa otvorených dverí môžu tešiť? Nebude chýbať najväčší skvost historických autobusov Škoda 706 RTO. Na svoju dobu to bol veľmi moderný a uznávaný autobus, ktorého prototyp zožal veľký úspech napríklad aj na výstave EXPO v Bruseli v roku 1958. Návštevníci sa môžu tešiť aj na takzvaného nástupcu Škody 706 RTO – Karosu ŠM 11, na ktorej cestujúci oceňovali najmä troje nástupné dvere či dvojdverovú Karosu ŠL 11, mimochodom často využívanú ako vozidlo vhodné na zájazdy. Dopraváci radi porozprávajú zvedavcom aj o legendárnych maďarských Ikarusoch či  Karosách. Nemôžu chýbať ani nové prírastky do vozidlového parku autobusov: z kategórie midi to bude 10-metrový Solaris URBINO, ktorý dnes už premáva v uliciach hlavného mesta a tiež ďalší z kategórie sólo – 12-metrový Iveco URBANWAY. Vystavený bude aj nový kĺbový SOR NB 18, ktorého maximálna obsaditeľnosť je 150 cestujúcich, pričom počet miest na sedenie je 43 a na státie 107. Všetky nové vozidlá sú plne klimatizované, vybavené vnútorným aj vonkajším kamerovým systémom, zároveň moderným informačným systémom.

Trolejbusová prehliadka bude pozostávať z historického unikátu – trolejbusu Oerlikon, ktorých jazdilo od roku 1947 v Bratislave len šesť kusov. Ďalej Škody 9 TrH, Škody 9 TrHT, Škody 14 Tr, Škody 15 TrM – zmodernizovanej verzii československého dvojčlánkového trolejbusu Škoda 15 TR,  Škody 30 Tr a 31 Tr – nízkopodlažných modelov od spoločnosti Škoda Electric.

Okrem výstavy historických aj moderných vozidiel plánoval Dopravný podnik Bratislava zabezpečiť aj špeciálnu premávku svojich historických unikátov, ktorá mala byť v nedeľu 20. septembra 2015. Vzhľadom na masovú akciu, ktorá je plánovaná práve na tento deň, približne od 13:00 do 17:30 a zúčastní sa jej až tisíce ľudí, DPB, a.s. nebude môcť vypraviť historické vozidlá. Pozývame však všetkých fanúšikov verejnej dopravy na konvoj historických vozidiel, ktorý prejde centrom mesta po ukončení opravy Jesenského a Štúrovej ulice, tak ako každých 10 rokov pri výročiach vzniku DPB, a.s.

Tešíme sa na vašu návštevu vo vozovni Jurajov dvor, kde okrem sprievodných hudobných, zábavných či športových aktivít, máte možnosť vyhrať aj atraktívne ceny v tombole!

Dopravný podnik Bratislava ďakuje všetkým partnerom, ktorí finančne prispeli na zorganizovanie Dňa otvorených dverí DPB 2015, rovnako poďakovanie patrí aj tým, ktorí prispeli darčekovými predmetmi a tiež mediálnym partnerom.

Dopravný podnik Bratislava, a.s.

Den_otvorenych_dveri_2015_1

Den_otvorenych_dveri_2015_2

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.