Aktuálne: Exkluzívne veterány značky ŠKODA na štarte Schloss Bensberg Classics

POPULAR1aBratislava, 18. júl 2014 – ŠKODA AUTO predstaví na tohtoročnom Schloss Bensberg Classics tri exkluzívne veterány. Každoročne organizovaného stretnutia zberateľov a priateľov automobilových veteránov sa zúčastnia aerodynamické vozidlá ŠKODA Rapid OHV, ŠKODA Popular Sport Coupé „Malá dohoda“ a ​​ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé. Schloss Bensberg Classics sa v nemeckom Bergisch Gladbach neďaleko Kolína nad Rýnom tento víkend uskutoční už po šiestykrát.

ŠKODA už od prvého ročníka vysiela na toto podujatie zaujímavé veterány. Tohtoročnej edície sa zúčastnia tri klasické vozidlá značky ŠKODA. „Výber vozidiel ladí s mottom Schloss Bensberg Classics, ktoré znie: Very important cars only. Predstavíme absolútne vrcholy z našej zbierky,“ hovorí Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA pre oblasť technického vývoja. Veterány značky ŠKODA sa postavia na štart Rallye Historique, ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé sa navyše predstaví hviezdne obsadenej porote na súťaži Concours d’Elegance.

ŠKODA Rapid OHV je mimoriadne vzácny aerodynamický automobil z roku 1940. Rapid OHV, predstavený na Schloss Bensberg Classics, jeho majiteľ Miroslav Strouhal približne 30 rokov reštauroval a potom ho zapožičal do zbierok mladoboleslavského ŠKODA Múzea. Rapid OHV bol v rokoch 1938 až 1941 vyrobený v počte iba 110 vozidiel. Vozidlo poháňa štvorvalcový motor s výkonom 46 konských síl a objemom 1 558 cm³. Skratka OHV odkazuje na ventily umiestnené v hlave valcov.

Skutočnou raritou je tiež ŠKODA Popular Sport Coupé „Malá dohoda“. Označenie „Malá dohoda“ sa odvoláva na špeciálne určenie tohto súťažného vozidla z roku 1937. V tom istom roku sa vozidlo zúčastnilo súťaže, vedúcej po území Československa, Juhoslávie a Rumunska, ktoré v tom čase tvorili alianciu zvanú Malá dohoda. Po pretekoch prešlo vozidlo do súkromného vlastníctva a niekoľkokrát zmenilo majiteľa. Od roku 1968 je kupé majetkom ŠKODA Múzea. Pod kapotou mal radový štvorvalcový motor s rozvodom OHV s objemom 995 cm³ a výkonom 27 konských síl.

POPULAR1a

Trojicu vozidiel ŠKODA na zámku Bensberg dopĺňa špičkovo zreštaurovaný automobil ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé z roku 1937. V rokoch 1936 až 1938 bolo vyrobených len 72 vozidiel ŠKODA Popular Monte Carlo vo verziách kabriolet a kupé. Jednalo sa o mimoriadnu edíciu modelu ŠKODA Popular a dôvodom uvedenia bol úspech vozidiel značky ŠKODA na Rallye Monte Carlo v roku 1936. Vozidlo je poháňané štvorvalcovým štvortaktným motorom s objemom 1 386 cm³ a výkonom 30 konských síl, s ktorým dosahovalo maximálnu rýchlosť 110 km/h. Okrem Rallye Historique sa toto elegantné kupé zúčastní aj súťaže Concours d’Elegance.

Zraz Schloss Bensberg Classics sa v roku 2014 koná už po šiestykrát. Zámok Bensberg a malebný kraj Bergisches Land pred bránami Kolína nad Rýnom tvoria krásne prostredie pre jednu z najrenomovanejších veteránskych akcií, zameranú na exkluzivitu a vysokú hodnotu predvádzaných vozidiel. V duchu motta podujatia „Very important cars only“ sa predstavia mimoriadne a extrémne vzácne automobily. Hlavnými bodmi programu sú hviezdne obsadená Rallye Historique a FIVA-A Concours d’Elegance, ktorej sa zúčastňujú najkrajšie a najvzácnejšie automobily sveta. Schloss Bensberg Classics je súčasťou série Louis Vuitton Classic Concours Award a radí sa k renomovaným akciám ako Pebble Beach v Kalifornii alebo Villa d’Este v Taliansku.

ŠKODA AUTO

je jedna z najstarších automobiliek na svete. Od roku 1895 sa v sídle spoločnosti v Mladej Boleslavi vyrábali najprv bicykle, čoskoro nasledovali aj motocykle a automobily,
má v súčasnosti sedem modelových radov osobných automobilov: Citigo, Fabia, Roomster/Praktik, Rapid, Octavia, Yeti a Superb,
v roku 2013 dodala zákazníkom celosvetovo 920 800 vozidiel,
od roku 1991 patrí pod Volkswagen, jeden z globálne najúspešnejších automobilových koncernov. ŠKODA v koncernovom zväzku samostatne vyrába a vyvíja okrem vozidiel aj komponenty ako motory a prevodovky,
prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike; vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku a v Indii väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstiev, ďalej tiež na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi,
zamestnáva celosvetovo približne 25 800 pracovníkov a je aktívna na viac ako 100 trhoch.

Roman Rajtár, PR manager ŠKODA  AUTO Slovensko s.r.o. 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.