Aktuálne: Električky T2 sa po necelých 56 rokoch vracajú do prevádzky v Prahe

PRAHA – Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pokrstil v piatok 21. februára 2020 dve vozidlá ČKD Tatra T2. Na ich sprevádzkovaní uplynulé dva mesiace pracovali technici dopravného podniku, historický vzhľad im vlani vrátili pracovníci ostravskej spoločnosti EKOVA ELECTRIC. Tento typ električky sa vďaka tomu po takmer 56 rokoch opäť vracia do pravidelnej prevádzky v pražskej mestskej hromadnej dopravy.

Dopravný podnik ho bude nasadzovať predovšetkým na nostalgickú linku číslo 23, ktorá vedie z Královky cez historické centrum (vrátane Pražského hradu, Kráľovského letohrádku či Národného divadla) na Zvonařku. Obyvatelia i návštevníci mesta sa s električkami T2 budú môcť po prvý krát odviezť už tento 7. a 8. marca 2020, kedy budú nasadené na vybrané poradia linky číslo 2.

Pre fanúšikov MHD nachystal DPP na sobotu 22. februára 2020 unikátny fotopříležitost – obe pokrstených električky T2 spoločne s múzejnom vozidlom T2 budú od 9.00 hod do 12.30 hod prvýkrát spoločne vystavené na nádvorí vozovne Střešovice.

Obe pokrstených električky boli vyrobené vo vagónke Tatra Smíchov pre mesto Ostrava a po ich vyradení z tamojšieho vozového parku ich v roku 1996 odkúpil dopravný podnik v Liberci, kde boli v prevádzke ďalších 22 rokov.

Dopravný podnik miest Liberca a Jablonca nad Nisou bol až do roku 2018 úplne poslednom prevádzkovateľom týchto električiek. Liberecký voz #18 bol v prevádzke s cestujúcimi od januára 1959 do novembra 2018, teda takmer 60 rokov, čo je zatiaľ neprekonaný rekord v celej histórii električiek typu Tatra. Novým majiteľom vozových skríň oboch električkou sa na sklonku roku 2018 stal Dopravný podnik Hlavného mesta Praha.

Cestovné poriadky:

Z histórie električiek T2:

Električky ČKD Tatra T2 boli vyvinuté v rokoch 1951 – 1956 a ich sériová výroba prebiehala v rokoch 1957 – 1962. Celkovo bolo vyrobených 771 vozidiel dodávaných do miest v Československu a Sovietskom zväze. Vozidlá boli vyrábané v pražských podnikoch vagónka Tatra Smíchov (vozová skriňa, podvozky) a ČKD Stalingrad (elektrická výzbroj). Väčšina vyrobených električiek prešla sprevádzkovaním a vyskúšaním v pražskej vozovni Motol, pretože výrobca nedisponoval elektrozkušebnou. Na rozdiel od svojich predchodkýň „té-jednotiek“, vyvíjaných pôvodne iba pre Prahu, boli „té-dvojky“ od počiatku koncipované ako jednotné štvornápravové vozidlá, ktoré mali zjednotiť do tej doby veľmi roztrieštený vozový park všetkých československých miest prevádzkujúcich električky na rozchodoch 1 000 a 1 435 mm. 

Ich základom sa rovnako ako pri type T1 stala moderná, pôvodom americká koncepcia PCC, zavedená už pri električkách T1. Jej konštrukčné prvky (najmä otočné podvozky a systém plynulej regulácie rozjazdu a brzdenia) a koncepčné princípy (napr. pohon všetkých náprav či usmernený pohyb cestujúcich) zabezpečili novým električkám veľmi vysokú úžitkovú hodnotu a špičkové dynamické vlastnosti, ktoré obstoja aj v dnešnom prevádzke. Nové pôdorysné rozmery vozovej skrine využívajúce maximálny priepustný profil vtedajších koľajových sietí sa v roku 1958 stali normatívom pre novo budované aj rekonštruované trate v celom Československu, a to vrátane vtedy uvažovaných podpovrchových električkových tratí v Prahe. Počiatok budovania jednotného vozového parku, symbolizovaný typom T2, bol významným míľnikom, ktorý zabezpečil električkovej doprave novú budúcnosť. Na priekopnícku úlohu električiek T2, ktorá je dnes časti a neprávom opomenutá, následne nadviazal aj najslávnejší a najrozšírenejší typ T3, s ktorým sa podarilo proces unifikácie vozového parku dotiahnuť do víťazného konca (v Prahe to bolo v roku 1974). 

Električky T2 vynikajú veľmi osobitým tvarovým riešením vozovej skrine. Výtvarník František Kardaus pri ich návrhu spracoval celý rad vizualizácií a modelov, pričom zavŕšením celého procesu tvorivého návrhu bola realizácia sadrového modelu predného a zadného čela novej električky v mierke 1:1. Vďaka charakteristickému presadenému transparentu a svetlometu s ozdobnou lištou („Fous“) sa T2 ideovo priblížili svojim americkým vzorom.

Vývoju té-dvojky významne pomohol aj Dopravný podnik hlavného mesta Praha. V komisiách zaoberajúcich sa vývojom a skúškami prototypov aktívne pôsobili najmä inžinieri Miloš Eckert a Karel Novák, ktorí o.i. zohrali aj zásadnú úlohu pri presadzovaní jednotnej koncepcie T2 (na nátlak niektorých miest sa pôvodne uvažovalo aj s modifikáciou T2 prispôsobenej pre prevádzku s vlečnými vozňami, čo by úplne degradovalo progresívne dynamické vlastnosti, aj myšlienku jednotnej koncepcie pre všetky mestá). Za vtedajších nadriadených Ministerstvo miestneho hospodárstva vývoj zastrešil a účinne podporoval ďalší vynikajúci dopravný odborník Ing. Vojtěch Thora, ktorý bol v prvých povojnových rokoch ústredným riaditeľom Dopravných podnikov hlavného mesta Prahy.

V koľajovej sieti Dopravného podniku hlavného mesta Praha ďalej prebiehal skúšobný program dvoch prototypov a nadväzné skúšky plynule prechádzajúce do vývoja nástupníckeho typu T3. Príležitostne sa na skúšobných jazdách v pražských uliciach vyskytli aj vozidlá určené pre iné mestá. Hoci do prevádzky s cestujúcimi v Prahe električky T2 zasiahli len minimálne, aktívnou účasťou na ich vývoji získal pražský Dopravný podnik cenné poznatky k budúcej koncepcii modernizácie infraštruktúry električkovej dopravy a zároveň bol umožnený vznik slávneho typu T3 v podobe, ako ho poznáme z pražských ulíc. Poslednú jazdu na pravidelnej linke v rámci pražskej mestskej hromadnej dopravy vykonala električka T2 v novembri 1964 na linke č. 21.

Doteraz jedinú pražskou pamiatkou na priekopnícku úlohu T2 bol druhý prototyp #6002, ktorý je od roku 1977 súčasťou zbierky podnikového múzea a v deväťdesiatych rokoch prešiel vydarenou a veľmi rozsiahlu renováciou, ktorá ho priblížila do stavu z roku 1956. Tento vozeň však môže byť vďaka veľmi vysoké historickej hodnote a technickým obmedzeniam (tyčový zberač) prevádzkovaný len za mimoriadnych opatrení. S vedomím historického významu T2 a existencie dvoch posledných pravidelne prevádzkovaných vozňov v Liberci vznikol projekt nasadenia dvoch vozov T2 na nostalgickú linku č. 23.

Zdroj: Dopravný podnik hlavného mesta Praha
Foto: Dopravný podnik hlavného mesta Praha; Hana Pohanová, Ondřej Kubát

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.