AKTUÁLNE | Dopravný podnik Praha kúpil v Bratislave autoškolskú električku K2. Jazdiť bude na retrolinke 23

PRAHA – Dopravní podnik hlavného mesta Prahy (DPP) v stredu 2. júna 2021 od Dopravného podniku Bratislava (DPB) za 1 000,- € odkúpil vyradenú kĺbovú električku ČKD Tatra K2 #8133 (výrobné číslo 166578), ktorá je od roku 2009 odstavená v bratislavskej vozovni Krasňany.

Dopravný podnik teraz pripravuje výberové konanie na opravu zakúpeného vozidla. Predpokládaná hodnota opravy je 9 miliónov Kč. Keď bude známy víťaz zákazky, pražský dopravca nechá voz prepraviť z bratislavskej Vozovne Krasňany do miesta opravy. Po ukončení opravy električky, ktorá sa predpokladá do konca roka 2022, bude nasadená na retrolinku linku č. 23. Súčasťou renovácie budú aj nové podvozky s rozchodom 1 435 mm.

„Bude to prvý električka typu K2, ktorá bude v Prahe jazdiť na pravidelnej linke. Chceme takto v rámci retropremávky prezentovať najvýznamnejších zástupcov električiek Tatra z najúspešnejšieho historického období 50. – 60. rokov, ktoré pro verejnosť charakterizuje nájme výnimočný design výtvarníka Františka Kardausa. K Prahe majú tieto električky veľmi úzky vzťah, všetky tu boli navrhnuté skonštruované a navrhnuté,“ uviedol člen predstavenstva a technický riaditeľ Dopravného podniku Praha Povrch Jan Šurovský.

Dvojčlánkové električky K1 a K2 v Prahe jazdili iba počas skúšok výrobcu v rokoch 1965 a 1966, avšak bez cestujúcich. Do pražského členitého terénu sa tieto článkové električky nehodili a pražský dopravca zostal pri nákupe električiek T3 s lepšími adhéznymi i dynamickými vlastnosťami.

Zatiaľ čo technicky zložitejšie električky typu K1 s elektropneumatickou výzbrojou sa nevyrábali, vozy K2 s celoelektrickou výzbrojou sa vyrábali v rokoch 1967 – 1983 a presadili sa v niekoľkých miestach v Československu – v Brne (135 ks), Bratislave (89 ks) a Ostrave (10 ks), exportovali sa do Juhoslávie (90 ks) zo začiatku aj do Sovietského zväzu (205 ks  Ukrajiny (40 ks). Najvýznamnejším exportným uplatnením boli okrem Sarajeva aj dodávky pre Káhiru, pre ktorú bola vyrobená špeciálna obojsmerná modifikácia K5 v kompenzácii za dodávky egyptskej bavlny.

Električku, ktorú zakúpil pražský dopravca bol vyrobený v roku 1977 a dodaný ako posledná K2 do Bratislavy pod číslom 394. Zaujímavosťou je, že električka od začiatku slúžila cvičné vozidlo a nikdy nebola nasadená do bežnej premávky s cestujúcimi. Charakteristická bola svojim inverzným náterom, ktorý niesla od roku 1983. V decembri 2006 dostala nový náter v kombinácii červenej a slonovej kosti. Vozeň bol drobnými úpravami postupne prispôsobovaný bežným prevádzkovým električkám (napr. prvky na riadiacom paneli, sedadlo vodiča, zvnútra nastaviteľné rameno pravého zrkadla, zberač prúdu, regulačná elektronika bŕzd a podobne). Vďaka 32-ročnej službe vo výcviku vodičov ale neprešiel zásadnými konštrukčnými úpravami a podľa Dopravného podniku Praha je zachovaný vo výnimočne pôvodnom stave. Poslední vodiči na nej absolvovali výcvik v roku 2009. Odvtedy bola vyradená a pri plote vozovne čakala na svoj ďalší osud.

Bratislavský dopravný podnik má vo svojej zbierke historických vozidiel od roku 1994 električku K2 #317 z roku 1971, ktorou sa cestujúci môžu odviezť pri rôznych príležitostiach. V roku 2009 bola po vyradení zachovaná aj električka K2YU #7086 z roku 1983, ktorá tiež čaká na svoj ďalší osud. Posledné električky tohto typu dojazdili v Bratislave v roku 2010 a dve z nich sa už v roku 1996 dostali do Sarajeva, kde boli nasadené do pravidelnej premávky s cestujúcimi. V súčasnosti sú prevádzkované už len ich zmodernizované verzie K2S a K2G.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: Dopravný podnik Praha a imhd.sk
Foto: Jakub Fried

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.