Aktuálne: Do kráľovstva železníc s miestenkou ČD len za 50,- Kč

Kralovstvo zeleznicPRAHA – Na pražskom Smíchove si môžete pozrieť kráľovstvo železnícc s druhým najväčším modelovým koľajiskom na svete len za 50,- Kč. Chce to jediné. pri kúpe miestenky do vlaku ČD požiadajte o vystavenie zľavovej poukážky na vstupné.

Kráľovstvo, aké majú na pražskom Smíchove, milujú hádam všetky deti. Ako na dlani tu majú tepajúci svet, v ktorom vládne železnica. Pokiaľ sa do Prahy vypravíte vlakom ČD a kúpite si miestenku, môžete pri jej nákupe po o vystavenie zľavovej poukážky na vstupenku do Kráľovstvá železníc. Namiesto bežnej ceny 160,- Kč za dieťa do 15 rokov alebo 260,- Kč za dospelého tak zaplatíte iba 50,- Kč.

Miestenku na ktorú je možné požiadať o vystavenie poukážky na zľavu, je potrebné zakúpiť v pokladni ČD a to pre vlakový spoj ČD, ktorý končí v Prahe alebo metropolou prechádza. Zľavová poukážka bude mať platnosť 3 mesiace od vystavenia. Tato výhodná ponúka platí od 24. októbra 2014 do 31. októbra 2015.

Na návštevu Kráľovstva železníc je treba vyhradiť si niekoľko hodín. Očarené deti v akomkoľvek veku v prvom momente nevedia, kam skôr zájsť. Zaujme ich už niekoľko koľajísk na hornom poschodí, kde môžu obdivovať obrí most alebo napríklad zimnú scenériu. Tie sú tematicky ladené do obdobia 80. rokov minulého storočia a ukazujú rôzne aspekty života súvisiace so socialistickým riadením, ako napríklad veľké množstvo vojenskej techniky v uliciach a podobne.

Hlavná časť expozície sa nachádza o poschodie nižšie. Na rozľahlej ploche postupne dostávajú konkrétnu podobu jednotlivé regióny České republiky. Tím prvým bol Ústecký kraj. Skúsení železniční cestovatelia rozoznajú najznámejšiu stanicu i jej ďalšie dominanty.

Rovnako ako v reálnom svete sa tu pravidelne stmieva. Než k tomu dôjde, rozoznie sa z areálu pod střekovským hradom živá hudba. To tu každý večer koncertuje skupina Čechomor. Veľkým lákadlom pre malých obdivovateľov vláčikov je sledovať jazdu konkrétneho vlaku a následovať ju do ďalšej časti koľajiska. Tú tvorí rovnako ako v skutočnosti Karlovarský kraj. V jeho centre, pred známym hotelom Thermal, práve prebieha medzinárodný filmový festival. Pod hradom Loket sa kľukatí vlak s nákladom niekoľkých trolejbusov, spomienka ich už zaniknutej výroby v Ostrove na Karlovarsku.

Na zmenšenom modeli Plzne s jej veľmi autenticky pôsobiacim nádražím jazdia nie len vlaky, ale aj električky, ktorým nechýba ich žlto-červený náter. Ich poslední nasledovníci (napríklad ForCity) stoja na koľaji plzeňskej Škodovky, aby sa už čoskoro vydali do svojho nového pôsobiska. Najdeme tu i čerstvú novinku medzi vlaky – RegioPantera. Všetky snáď pbez ujmy prežijú útek pravekého jaštera, ktorý práve prerazil stenu plzeňského Dinoparku.

Pohybujúcich sa exponátov nikdy nie je dosť; deti tak môžu na mnohých miestach stláčať tlačítka, ktorými roztočia vrtule helikoptéry alebo dajú slepiciam na dvore zobať všetko zrno. Priestor dostávajú v Kráľovstve železníc aj výrobcovia železničných modelov a hračiek v podobe viac či menej realistických vláčikov.

Lahôdkou najmä pre obyvateľov Prahy bude naprosto realistický model celého mesta. Pred tím, než ho nahradili počítače, slúžil pri územnom plánovaní k posudzovaniu vplyvu nových stavieb na okolitú zástavbu. Podľa projektovej dokumentácie každej uvažovanej stavby vznikol ich presný model, ktorý sa usadil presne na miesto jeho budúceho určenia. Pokiaľ v modeli nepôsobil rušivo, mohol vzniknúť aj vo skutočnosti.

Kráľovstvo železníc nájdete na adrese Stroupežnického 23, Praha 5 Smíchov a je otvorené denne od 09:00 do 19:00. Dostanete sa tam metrom linky „B“ (zastávka Andel), električkami číslo 4, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16, 20 alebo autobusmi číslo 167 a 191.

Stiahnite si: Leták Kráľovstvo železníc

Zdroj: České dráhy, a.s.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.