Aktuálne: Do Jakartovic sa vracia osobná doprava, obce zabezpečia sezónnu prevádzku

546988OPAVA, JAKARTOVICE – Sentimentálny vzťah ľudí k nedávno zavretej historickej železničnej trati medzi Opavou a Jakartovicami povzbudil starostov okolitých obcí k objednaniu víkendovej turistickej dopravy. Teraz budú vyberať dopravcu, ktorý obstará spoje platené obcami. Prispeje i krajský úrad. Pritom práve na popud kraja vlaky do Jakartovic od 7. apríla tohto roka nejazdia.

Keď krajský úrad oznámil, že nebude ďalej objednávať osobnú železničnú dopravu medzi Opavou a Jakartovicami, vlaky sa zaplnili. Dopravca musel počas posledného víkendu prevádzky pripájať vagóny. Na poslednú cestu malebnou traťou medzi lesy a lúkami sa vydalo mnoho turistov.

Starostov pohla k činu nostalgia

Nostalgické jazdy počas posledného 1,5 mesiaca priviedli do nášho regiónu množstvo ľudí. Uvedomili sme si, že nie sme mŕtvym regiónom. A povedali sme si, že skúsime osobnú dopravu v obmedzenej miere zachovať,“ povedal starosta Dolných Životic Jaroslav Vaněk.

Osobné vlaky sa na lokálku zrejme vrátia už o dva mesiace. Opava a ďalšie obce pozdĺž trate pripravujú výberové konanie na sezónne víkendové spoje. „Chceli by sme zachovať víkendovú prevádzku od polovice júna do polovice septembra. Uvažujeme o troch alebo štyroch vlakoch denne,“ uviedol námestník primátora Opavy Dalibor Halátek.

Kraj zaplatí najmenej polovicu

Každá obec zaplatí maximálne niekoľko desiatok tisíc korún, zbytok bude dotovať krajský úrad. „Zaplatíme zhruba polovicu alebo dve tretiny nákladov, podľa toho, ako upravíme autobusové spoje, ktoré nahrádzajú každodennú vlakovú dopravu,“ uviedol námestník moravskosliezskeho hajtmana Daniel Havlík. Dodal, že pôjde o čiastku v radoch stotisícok korún.

Cena cestovného lístka by mala byť okolo štyridsiatich korún. O prevádzku turistických vlakov prejavili záujem tri dopravné spoločnosti. Počas niekoľkých týždňov by malo byť jasné, kto bude osobnú dopravu medzi Opavou a Jakartovicami prevádzkovať.

Konečná sa vráti do Svobodných Heřmanic

Aj keď spojov bude oveľa menej ako do 6. apríla, kedy traťou prešiel posledný „krajský“ vlak, starostovia i krajský úrad sa zhodli na jej rozšírení. Konečná už nebude v Jakartoviciach ako posledných deväť rokov, ale vráti sa až do Svobodných Heřmanic. Trať, ktorú v roku 1892 sprevádzkovala Severná dráha cisára Ferdinanda, bola pôvodne dlhšia, končila až v Hornom Benešove. Kvôli poddolovaniu a poklesom pôdy ju však prevádzkovateľ v roku 1970 skrátil do Svobodných Heřmanic. Neskôr kraj prestal objednávať vlaky na posledných štyroch kilometroch a konečnou stanicou boli Jakartovice.

Zdroj: Česká televízia
Foto: Česká televízia, archív ČD

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.