Aktuálne: Detská železnica oslávi 60. výročie dokončenia trate

DSC_0493KOŠICE – Deň plný pary, atraktívneho programu či prevádzky štyroch rušňov zažijú návštevníci vo štvrtok 1. septembra na historickej úzkorozchodnej železnici v Čermeľskom údolí. Košická detská historická železnica si bohatým programom s názvom Plnou parou vpred! pripomenie 60. výročie dokončenia trate Čermeľ – Alpinka a začiatok plnej prevádzky tejto obľúbenej železničky.

„Prvý septembrový deň si už tradične pripomíname naše výročie, tohtoročné je okrúhle a preto výnimočné. Pre návštevníkov sme pripravili pestrý program, postavený predovšetkým na tom najvzácnejšom čo máme – na našich parných lokomotívach, jazdách historických vlakových súprav a k tomu sme pridali atraktívny sprievodný program pre celé rodiny z uplynulých sezón,“ povedal riaditeľ železničky Ľubomír Lehotský.

Chýbať nebudú ani populárne prepady vlakov, súťaže i ďalšie atrakcie

Program vo štvrtok 1. septembra odštartuje už od prvej jazdy a potrvá až do podvečerných hodín. Jednou z najatraktívnejších častí budú súťaže zručností rušňovodičov. „Naši zdatní rušňovodiči predvedú svoje schopnosti na stanici Alpinka a to vo viacerých „tradičných“ disciplínach, pričom do súťaženia budú zapojené parné aj dieselové mašinky,“ uviedol Lehotský.

O dobrú náladu v stanici Alpinka sa postará folklórna hudba Krasňanka. Atmosféru ozvláštnia aj hasiči s historickou technikou a penovým kúpeľom pre deti. Tie sa budú môcť zapojiť aj do zábavných aktivít, ktoré pre ne pripravila poisťovňa NN a lesníci z košických mestských lesov. Nebude chýbať hladkacia mini zoo a vlastnoručná výroba sviečok. Ako občerstvenie bude pripravený železničiarsky guláš. Počas dňa si návštevníci budú môcť vyskúšať jazdenie na stanovištiach rušňovodičov či netradične aj na nákladnom plošinovom vozni. O 11:20 bude zo stanice Čermeľ vypravený protokolárny vlak. Trojicu popoludňajších jázd navyše ozvláštnia obľúbené prepady vlakov.

Železnička bude počas dňa premávať s pozmeneným cestovným poriadkom. Z Čermeľa – nástupnej stanice – vlaky vyštartujú o 9:20, 11:20, 13:20, 15:20 a 17:20, z Alpinky budú odchádzať s posunutým odchodom o 20 minút, teda o 10:20, 12:20, 14:20, 16:20 a 18:20. Po celý deň platí riadne sezónne cestovné.

Čermel 01052016 (61)

Košickú detskú historickú železnicu postavili v rokoch 1955 až 1956 aj vďaka nadšenému úsiliu dobrovoľníkov. Od spustenia prevádzky sa zaradila k najpopulárnejším rodinným atrakciám Košíc a širokého okolia. Železnicu od roku 2012 prevádzkuje občianske združenie Detská železnica Košice, za toto obdobie bol úplne obnovený historický vozový park železničky a v tomto roku tu pribudol najmladší parný rušeň na Slovensku Krutwig.

OZ Detská železnica Košice pripravilo program Plnou parou vpred! v spolupráci s poisťovňou NN Životná poisťovňa, Mestom Košice, Mestskými lesmi Košice a Košickým samosprávnym krajom.

den_zeleznice_2016-maly

Viac na webstránke KDHŽ a na Facebooku Detská železnica Košice.

Text: OZ DŽK, upravil Tomáš „Sergej“ Halža

Foto: OZ DŽK

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.