Aktuálne: Detská železnica hľadá historické fotografie

41KOŠICE – Návštívili ste, resp. pracovali ste v minulosti na Detskej (pionierskej) železnici v Košiciach a máte odtiaľ staré fotografie? Radi by ste sa s nimi podelili a urobili dobrú vec? Nastáva najvyšší čas! Košická detská železnica vyhlásila celoštátne pátranie po fotografiách z histórie unikátnej železnice v bývalom Českolsovensku, ktoré budú použité do pripravovanej knihy o Košickej detskej (pionierskej) železnici, ktorá poprvýkrát podrobne zmapuje minulosť dnešnej KDHŽ od čias vzniku železničky v Čermeľskom údolí až po dnešok.

Detská železnica v Košiciach pozýva verejnosť k jarnému upratovaniu vo fotografiách. Cieľom je nájsť zaujímavé rodinné či archívne fotografie, doposiaľ nezverejnené, ktoré sa nachádzajú v súkromných albumoch či zbierkach Košičanov alebo ľudí, ktorí v minulosti navštívili Košickú pioniersku železnicu. Poskytnuté zábery podporia budovaný archív a tie najzaujímavejšie budú uverejnené v pripravovanej monografii o detskej železnici, ktorá vyjde na jar tohto roku.

Pripravovaná publikácia pod názvom Veľký príbeh malej železnice po prvykrát komplexne sumarizuje doteraz všetky známe informácie a podrobnosti o zrode, budovaní a fungovaní unikátnej košickej atrakcie, ktorá neodmysliteľne sprevádza už celé generácie Košičanov a návštevníkov mesta.

„Zaujímajú nás akékoľvek zábery, dokumenty, ale aj spomienky. Aj na prvý pohľad neatraktívne fotografie môžu v sebe niesť cenné informácie o minulosti tejto technickej pamiatky. Môžu veľa vypovedať o vybavení železničky, jej budov, trate, ľudí na nej a podobne. Fotografie by mali byť datované od roku 1955 až po rok 2000,“ hovorí jeden z autorov publikácie a riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský.

Fotografie môžu ľudia zasielať naskenované elektronicky na e-mail kezeleznica@gmail.com, prípadne poštou na adresu Detská železnica Košice, Aténska 15, 040 13 Košice. Materiály budú uverejnené iba so súhlasom ich majiteľov a po archivácii budú vrátené.

Pripravovaná kniha od autorov Tomáš Haviar – Ľubomír Lehotský: Veľký príbeh malej železnice bude prvou komplexnou historickou monografiou o míľnikoch vzniku a prevádzky unikátnej a jedinej dochovanej pionierskej – detskej železnice na území Slovenska a Česka.

Vzniku publikácie predchádzal výskum, zhromaždenie dostupných materiálnych i nemateriálnych zdrojov, spomienok aktivistov, historických dokumentov a fotografií. I napriek tomu, že detská železnica v Košiciach existuje už 60 rokov, pôjde o prvé komplexné zmapovanie jej dejín, ktoré odborne a vecne zachytáva nadšenie, rutinnú prevádzku, ale i jej tienisté stránky. Kniha nabrala na hodnote aj erudovanými lektormi, ktorí sa ochotne zapojili do jej prípravy a zostavovania.

„Miestami sa práca na tejto knihe podobala puzzle, kedy kúsok po kúsku sme odkrývali nové a nepoznané skutočnosti z histórie železničky. Cieľom autorov nie je šokovať, ale ponúknuť doteraz neznáme poznatky o vskutku originálnej myšlienke, ktorú sa podarilo realizovať,“ hovorí jeden z dvojice autorov Tomáš Haviar.

Cennou súčasťou publikácie bude jej obrazová časť, zložená z veľkého počtu historických, dosiaľ nezverejnených fotografií a dokumentov. Nesporne hodnotný bude aj reprezentatívny charakter publikácie, vytlačený na lakovanom papieri,vo veľkom formáte a v tvrdej šitej väzbe.

Pri tejto príležitosti prosíme aj všetkých potencionálnych sponzorov, ktorí by vydanie knihy podporili, aby čo najskôr kontaktovali občianske združenie Detská železnica Košice. Viac na stránkach KDHŽ.

Text: TS OZ DŽK, upravil Tomáš „Sergej“ Halža

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.