Aktuálne: Ďalší významný krok k prevádzke parného vláčika

TISOVEC – Tisovecké občianske združenie „Zubačka“ vzniklo 31. 05. 2004, s cieľom zachovať a prezentovať muzeálne železničné hodnoty. Venuje sa revitalizácií normálnorozchodnej ozubnicovej železnice na trati medzi mestami Tisovec a Brezno na ktorej plánuje zaviesť sezónnu turistickú prevádzku parných vlakov, parným ozubnicovým rušňom, na železničnom traťovom úseku medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou.

Už lete roku 2013 by tak mohla vzniknúť jedinečná atrakcia svetového významu,so zachovaním vysokého stupňa historickej autenticity trate. Občianske združenie už preto roky systematicky pracuje na príprave fungovania ozubnicovej prevádzky.

V lete tohto roku sa v  starom rušňovom depe na železničnej stanici opravil vonkajší prehliadkový kanál pre rušne, sfunkčnil sa asi 40 rokov nepoužívaný ventil na vodnej prípojke a urobilo sa aj mnoho ďalších vecí potrebných k pripravovaným jazdám parného vláčika.

4. novembra boli do Tisovca dovezený motorový rušeň T 444,1082, dva dobové historické osobné vozne pre cestujúcich, vagón na uhlie a cisternu na vodu, ktoré združeniu zapožičalo Múzejno-dokumentačné centrum.

Ďalšie informácie o OZ Zubačka získate na telefónnom čísle 0903 133 466.

Autor: Jaroslav Filo a Ján Spišiak, predseda O.Z. Zubačka TISOVEC
Foto: Milan Slabej
Zdroj: www.tisovec.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.