Aktuálne: Cykloturistický vlak Záhoráčik v tomto roku premávať nebude

Bratislavský samosprávny kraj pre mimoriadnu situáciu súvisiacu so šírením koronavírusu zrušil dva cykloturistické projekty na letnú sezónu 2020. Ide o cykloturistický vláčik Záhoráčik a Malokarpatský expres.

„Tak ako aj v iných oblastiach, o ktoré sa župa stará, museli sme pristúpiť k opatreniam i v cestovnom ruchu. V letnej sezóne, ktorá bude tento rok iná pre nás všetkých, tak nebude jazdiť ani turistický cyklovlak na Záhorie a ani turistický autobus do Malokarpatskej oblasti. Pre nás všetkých je to tvrdá realita, ale musíme ju akceptovať,“ vysvetlil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Cykloturistický vláčik Záhoráčik si počas troch rokoch obľúbili domáci i zahraniční turisti. V letnej sezóne jazdil vždy cez víkendy a sviatky z Bratislavy cez Zohor do Plaveckého Podhradia a späť (cyklovlak premával na trase Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie a späť; večerný spoj zo Záhorskej Vsi pokračoval zo Zohora do Bratislavy – poznámka redakcie). Čísla z minulého roka síce ukazujú, že túto turistickú dopravu rovnako ako možnosť prepravy bicyklov aktívne ľudia využívali, ale jeho zrušenie bolo v tejto situácii nutné. Za celú sezónu od apríla do prvej polovice októbra roku 2019 vlak Záhoráčik prepravil 8255 cestujúcich a viac ako 970 bicyklov.

Rovnako v tohtoročnej letnej sezóne bude chýbať aj ďalší župný turistický dopravný projekt Malokarpatský expres, ktorý vozil turistov počas letnej sezóny a aj vybraných vinárskych podujatí popod Malé Karpaty z Bratislavy na Červený Kameň až do Budmeríc a späť. Mnohí ho využívali aj pri absolvovaní cyklotúr krížom cez Malé Karpaty. Tak ako cykloturistický vláčik Záhoráčik sa v minuloročnej letnej sezóny tešil veľkej obľube, rovnako to bolo aj v prípade Malokarpatského expresu. Od júna do septembra 2019 prepravil cez víkendy a sviatky 845 osôb a viac ako 340 bicyklov. Mnohí sa ním spolu s bicyklom odviezli či už na Zochovu chatu, alebo priamo na Hrad Červený Kameň.

„Všetky naše plány v súvislosti s cykloturistickými projektami musíme presunúť až do letnej sezóny 2021, kedy veríme, že sa Záhoráčik, ako aj Malokarpatský expres, bez problémov spustia a budú opäť slúžiť verejnosti. Bratislavský samosprávny kraj robí všetky opatrenia, aby sa po skončení pandémie čo najskôr naštartovala ekonomika. Nemôžeme dopustiť, aby pandémia zastavila napredovanie regiónu,“ dodal na záver Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Zatiaľ čo Bratislavský samosprávny kraj už svoje turistické linky zrušil, jednotlivé občianske združenia, kluby, či neziskové organizácie zabezpečujúce nostalgické jazdy historickými vozidlami veria, že už v lete budú môcť fungovať aspoň v obmedzenom režime. Ostáva nám preto veriť, že situácia ohľadom COVID-19 sa bude postupne stabilizovať a počas letnej sezóny sa budeme môcť odviezť aj nostalgiou.

Zdroj: TS: Bratislavský samosprávny kraj
Doplnil: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.