Aktuálne: Čiernohronská železnica nemôže premávať na celom úseku trate do Vydrovej doliny

ČIERNY BALOG, VYDROVO – Podľa zámerov Čiernohronskej železnice n.o. sa postupne obnovujú jednotlivé úseky tejto unikátnej lesnej železnice. Okrem prebiehajúcej obnovy trate Čierny Balog – Dobroč a späť sa nedávno rekonštruoval úsek Čierny Balog – Vydrovo (Pred obrubovanskou) a späť. A hoci bolo v pláne predĺžiť trasu výletného vlaku k nasledovnej stanici Vydrovo-Korytárska, verejnosť sa ho nakoniec nedočkala. Proti zámeru sa totiž ohradili Lesy Slovenskej republiky, odštepný závod Čierny Balog.

Nuž a aké je stanovisko Lesov SR?

Pri konečnom rozhodnutí výberu lokality umiestnenia Lesníckeho skanzenu Lesov SR, š.p. do Vydrovskej doliny zohral aj fakt, že sa v nej nachádza aj konečná stanica trate ČHŽ. Myšlienka “napojenia” začiatku ako aj konca LSK priamo súvisela s touto skutočnosťou. Na všetkých jednotiach štvorlístka o zámeroch rozvoja lesníckeho skanzenu v súvislosti s výstavbou Európskej lesníckej školy bolo prezentované, že bude vítané predĺženie trasy Čiernohronskej železnice k ELŠ, avšak s prevádzkou v osobitnom režime, priamo súvisiacou s prevádzkou ELŠ. V žiadnom prípade sa nehovorilo o prevádzke (na tejto trase) pre verejnosť – podľa každoročne vydávaného cestovného poriadku ČHŽ, n.o.. Takto to bolo pochopené aj ďalšími partnermi “štvorlístka” a to zástupcami obce Čierny Balog, ako aj VYDRY, n.o..

Z uvedeného vyplýva, že OZ Čierny Balog nie je proti rekonštrukcií trasy Vydrovo-skanzen – Vydrovo (Pred Obrubovanskou), avšak na uvedenej trase nesúhlasí s bežnou prevádzkou ČHŽ pre verejnosť; a to ani v úseku Vydrovo-skanzen – Vydrovo-Korytárska, nakoľko sa to nezhoduje so zámermi prevádzkovania Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doliny, ako aj s prevádzkovými požiadavkami a postupmi pri správe a obhospodarovaní lesných pozemkov v dotknutom úseku.

Zároveň preto žiadame o opravu cestovného poriadku ČHŽ na sezónu 2011.

Na základe uvedeného stanoviska môžeme usudzovať, že zámer o obnovu zachovaných zvyškov trate ČHŽ sa nestretol s pochopením všetkých dotknutých subjektov. Inak by totiž železnica mohla v pohode jazdiť na celom úseku trate. Aký význam má rekonštrukcia trate Vydrovo-skanzen – Vydrovo (Pred Obrubovanskou), keď na nej nebude povolená preprava cestujúcich podľa bežného cestovného poriadku? Zdá sa, že kompetentní zrejme zase raz zabudli na turistov, obyčajných ľudí, ktorí by sa radi previezli po celom úseku trate a navštívili by aj odľahlejšiu časť Vydrovskej doliny. O novo zrekonštruovaný úsek trate ČHŽ sa bude treba starať, no pokiaľ na ňom majú vlaky jazdiť len sporadicky je otázne či sa to vôbec oplatí.

Projekt obnovy Čiernohronskej lesnej železnice ráta s postupnou obnovu zachovaných úsekov, ako aj s budovaním nových úsekov trate. Zároveň hovorí aj o prebudovaní úseku Chvatimech – Čierny Balog na modernú trať s novými vozňami na ktorej by bola zabezpečená celoročná prevádzka. Úsek trate medzi Čiernym Balogom a Vydrovou dolinou by mal zachovaný ako historická lesná železnica.  Avšak pokiaľ by mal vlak premávať iba po stanicu Vydrovo-skanzen, turisti by z takejto krátkej jazdy nič nemali. Podľa nášho názoru by bolo lepšie neobmedzovať premávku ČHŽ do Vydrovskej doliny s tým, že v úseku Vydrovo-skanzen – Vydrovo (Pred Obrubovanskou), by premávali len vybrané spoje vyznačené v cestovnom poriadku. Aký je váš názor na premávku železnice v spomínanom úseku? Budeme radi ak sa na túto tému vyjadrite v diskusií k tomuto článku.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: http://www.chz.sk/oprava_02.jpg

1 Comment

  1. Samozrejme, že treba obnoviť bežnú prevádzku ďalej do Vydrova – až do Prostrednej doliny ak sa dá, zákazník je náš pán, ale pre Lesy a ich skanzen to asi neplatí…

Pridať komentár

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.