Aktuálne: Bratislavský samosprávny kraj chce obnoviť trať do Plaveckého Mikuláša

BRATISLAVSKÝ KRAJ – V sobotu 29. apríla 2017 bola zavedená víkendová turistická doprava na železničnej trati do Plaveckého Podhradia. Dva páry priamych vlakov zo Záhorskej Vsi boli od 17. júna 2017 pre veľký záujem cestujúcej verejnosti rozšírené o ďalší spoj. Posledný 5 km úsek trate do Plaveckého Mikuláša je v súčasnosti od km 31,5 v nezjazdnom stave. Keďže predseda kraja Pavol Frešo pri spustení vláčika Záhoráčika naznačil premávku drezín medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom zaujímalo nás, aké plány má krajská samospráva s predmetným úsekom trate.

Oddelenie cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja uvažovalo pri zavádzaní turistického vláčika s premávkou Záhoráčika až do Plaveckého Mikuláša čo však pre nezjazdnosť posledného 5 km úseku trate nebolo možné. „Revitalizácia trate medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom si vyžaduje väčšiu obnovu ako len vykosenie trávy a úpravy priestranstva v okolí nástupišťa ako to bolo pri trati po Plavecké Podhradie. Koľaje položené v danom úseku potrebujú väčšiu kontrolu t.j. premeranie stavu koľajiska a vykonanie opravy. Zároveň je rozdiel ak je trať využívaná iba pre nemotorové dopravené prostriedky o celkovej hmotnosti do 500 kg (ako v budúcnosti môžu byť napríklad dreziny) alebo sú využívané a zaťažované motorovými dopravnými prostriedkami, ktoré sú niekoľkonásobne ťažšie. To si samozrejme vyžaduje aj iný prístup ku revitalizácii, obnove daného úseku trate,“ uviedla hovorkyňa Mgr. Lucia Forman.

Neznamená to však, že by sa z predmetným úsekom trate už do budúcnosti neuvažovalo. Práve naopak. Oddelenie cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja uvažuje so spustením projektu Drezín v letnej turistickej sezónne v roku 2018. Do tohto termínu preto bude musieť byť doriešená aj obnova trate do Plaveckého Mikuláša. Hovorkyňa kraja však nevylučuje, že by v súvislosti s drezinovou prevádzkou nedošlo aj k predĺženiu samotného vláčika Záhoráčika. „Oba projekty slúžia na zatraktívnenie danej lokality a vzájomne sa podporujú. Všetko závisí od spolupráce s Ministerstvom dopravy a výstavby, Železnicami Slovenskej republiky a Železničnou spoločnosťou pri revitalizácii a obnove trate do Plaveckého Mikuláša a samozrejme od celkových finančných prostriedkov.

Revitalizáciu železničnej trate medzi Plaveckým Podhradím a Plaveckým Mikulášom budeme aj naďalej sledovať a o aktuálnom dianí Vás budeme priebežne informovať.

Autor: Jaroslav Filo

1 Comment

  1. Skoda je, ze pred zrusili trat na Stupavy. V tej dobe zbytocna trat by mohla co chvila sluzit ako alternativa dopravy vramci BID. O kolko aut by mohlo prist do Bratislavy menej keby tam napriklad chodili obdobne masinky ako ma RegioJet v pravidelnom takte.Nehovoriac o tom, ze ak by pri dialnici pri Stupave spravil záchytné parkoviska to by bola pomoc pre mesto, ale lepsie bolo zniest trat a povedat, ze tu bude cyklotrasa, ktora samozrejme, ze tam nieje lebo by musel prekracovat zeleznicu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.