Aktuálne: Aktivisti predstavili zámer obnovy poslednej historickej motorovej lode Šturec

BRATISLAVA – Zástupcovia OZ Spoločnosť Ferdinanda Martinenga v spolupráci so spoločnosťou Nautivia s.r.o. a OZ Lodné múzeum Šturec predstavili uplynulý pondelok štyri projekty súvisiace s aktivitami na rieke Dunaj, na oživenie histórie ale aj na rozvoj cestovného ruchu v hlavnom meste a Bratislavskom kraji. Ide o záchranu poslednej historickej motorovej tankovej lode Šturec, ktorá bola postavená v Komárne v roku 1937 a ktorú krstil prvý slovenský predseda vlády Československej republiky v medzivojnovom období Milan Hodža. Ďalej chcú oživiť slávnu históriu kolesového parníčka Devín, ktorý by mal premávať medzi mostmi Apollo a Lafranconi, obnoviť prevádzku bratislavského Propeleru a zhotoviť plávajúcu fontánu Martinengo, ktorá by mala pripomínať prácu hasičov a záchranárov, zakotvená by mala byť na petržalskej strane oproti Eurovey.

Projekty podporili 1. podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ a bratislavský župan Pavol Frešo. „Bratislavská župa projekt chce podporiť. Obrátime sa na zastupiteľstvo Bratislavského kraja, ako v prípade Viedenskej električky, aby sme podporili nielen koľajovú ale aj dopravu po Dunaji, ktorá má obrovskú históriu,“ povedal župan Pavol Frešo. Záštitu nad projektmi prevzali bratia Peter a Pavol Hochschornerovci.

Historická motorová loď Šturec je umiestnená v bratislavskom prístave, nedávno bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a cieľom je zrekonštruovať ju na muzeálne účely. „Je to posledná loď, ktorá bude artefaktom. Chceme urobiť v lodi expozíciu histórie slovenskej plavby i nášho plavebného podniku, aby ľudia mali predstavu, ako táto plavba na území Slovenska začínala, kedy to vzniklo a aby poznali všetky historické súvislosti,“ priblížil Juraj Bohunský zo spoločnosti Slovenské plavby a prístavy v Bratislave. Ako pokračoval, cieľom je tiež sprístupniť ju návštevníkom, aby si ju mohli prezrieť od kormidelne až po lodné dno.

„Pri takýchto projektoch je nesmierne dôležité, aby ideu pochopila nielen odborná verejnosť, ale aj široká verejnosť v rámci Bratislavy a Bratislavskej župy. Preto sa prihováram za súťaž architektov a dizajnérov, aby všetci ľudia mohli podporiť tento nápad, aby sme ďalej riešili, ako to spravíme a nie či to je alebo nie je správne,“ dodal bratislavský župan Pavol Frešo.

Remorkér Šturec bol postavený v Komárne ako motorová tanková loď s pôvodným názvom Štúr a počas bombardovania bratislavského prístavu bol 16. júna 1944 potopený. Po 2. svetovej vojne bola loď prestavaná na motorový remorkér Šturec a následne bol odkúpený podnikom Povodie Dunaja, v ktorého správe je dodnes. Keďže podnik bol pretransformovaný na Slovenský vodohospodársky štátny podnik Banská Štiavnica, Slovenské technické múzeum požiadalo o jeho prevod do svojej správy.

Bratislavský prístav však okrem zaujímavých lodí ponúka aj množstvo ďalších technických pamiatok, ktoré by mohli byť súčasťou širšej expozície lodnej histórie. Ide napríklad o sklad číslo 7, starý dom lodníkov, prečerpávacia stanica odpadových vôd, lodný výťah z 30. rokov 20. storočia, či bývalá montážna hala, ktorá by po úprave umožnila vystaviť množstvo ďalších zaujímavých doplnkových predmetov a dokumentov.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj a Slovenské technické múzeum
Spracoval: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Obnova prevádzky bratislavského Propeleru

Komentár

  1. PROSíME,ABY MINISTERSTVO DOPRAVY PODPORILO UPRAVU LODE šTUREC NA LODNE MUZEUM,ZA LODNíKOV I PRE VšETKO OBYVYTELSTVO SLOVENSKA S VDAKOU HALABRíN MIKULáš

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.