ŠL-11 TURIST na renovácii v ČR

Zámena autobusovPo trochu komplikovanom riešení so zámenami autobusov sa nám podarilo nájsť riešenie na zachovanie Karosy ŠL-11 Turist typ 1311, ktorej bývalým majiteľom bola obec Nedašovce v okrese Bánovce nad Bebravou. Tá ho prednedávnom natrvalo odhlásila z dopravnej evidencie a tak hrozilo, že nakoniec skončí v šrote. K jej zachovaniu sme sa v rámci Klubu historických autobusov Slovenska nakoniec rozhodli obetovať linkovú Karosu ŠL-11 typ 1310 (obrázok nižšie), z ktorej sa získajú náhradné diely pre nemenej zaujímavú mestskú verziu ŠM-11 (jednu z posledných dvoch na Slovensku).

Pre spomínaný voz ŠL-11 Turist typ 1311 (polovysoké sedačky, búchacie dvere) sme sa teda pred niekoľkými dňami vybrali do Nedašoviec. Autobus je vo veľmi zachovalom technickom stave, jazdil na ňom miestny šofér, ktorý sa o neho príkladne staral.

Po prípravách a odskúšaní autobusu nám už nič nebránilo, aby sme vyrazili do Čiech. Išlo o trasu zhruba 300 kilometrov a treba povedať, že autobus si na nej počínal vynikajúco a celú jazdu sme absolvovali bez jediného problému. Profesionálny vodič autobusu Pavol Leško z Vlachova (mimochodom, veľmi mu ďakujeme za promptnú pomoc – doslova zo dňa na deň bol ochotný a schopný vyraziť s nami na cesty) bol s jeho jazdnými vlastnosťami nadmieru spokojný a tak sme po niekoľkých hodinách dorazili do na miesto určenia – do renovátorskej starostlivosti Milana Hubáčka v Českej republike.

Podľa aktuálnych informácií a technickej prehliadke sa vyskytol problém s rovnosťou niektorých častí autobusu, sú však opraviteľné. Vozidlo má rok výroby 1972, čiže si pamätá aj skutočne zašlé časy—:)

Ešte sa krátko vráťme k spomínanej Karose ŠL-11 typ 1310 (obrázok nižšie), ktorú sme v rámci KHA nútení ,,obetovať“ ako zdroj náhradných dielov pre renováciu ŠM-11 (foto z renovácie sú v rovnomennej sekcii). I keď je táto klasická linková ešelka vzhľadovo v o dosť horšom stave, cestu z Rožňavy do Levoče absolvovala rovnako vynikajúco a bez jedinej poruchy zdolávaním dvoch horských priechodov. Jeho technický stav je dokonca natoľko sľubný, že uvažujeme o zháňaní vhodnejšieho menej zachovalého vozidla na náhradné diely a pokúsime sa tento autobus takisto zachovať.

Autobus Karosa ŠL.11 Turist typ 1311 bude po renovácii slúžiť najmä v okrese Rožňava a celom regióne Gemera ako štýlové vozidlo pre turistické výhliadkové a okružné cesty za pamiatkami po regióne.

Na záver by sme sa ešte chceli poďakovať všetkým, ktorí sa na tejto transakcii podieľali a prispeli tak k zachovaniu posledných vozidiel tohto typu a daných modifikácií na Slovensku. Ak máte podobné zážitky a fotografie zo ,,záchranárskych“ podujatí – či už z Českej alebo Slovenskej republiky – pošlite nám ich a radi ich uverejníme.

Jaroslav Verlík

Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov
Zámena autobusov

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.