AKTUÁLNE | Zbierka historických vozidiel VKŽ Poprad sa rozrástla o elektrický rušeň ,,Yeti“

VYSOKÉ TATRY – Vozový park tatranských električiek sa rozrástol o ďalšie exponáty. Zatiaľ čo národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko postupne zaraďuje do premávky nové hybridné zubačky, Veterán klub železníc Poprad do zbierky historických vozidiel zaradil historický elektrický rušeň Ge 4/4 112 „Yeti“ z roku 1927. Ten v uplynulých dňoch absolvoval cestu z ďalekého Švajčiarska až pod Tatry.

Elektrický rušeň bol vyrobený v roku 1927 v továrni AEG a dodaný na trať Haspe – Vörde Breckerfeld v Nemecku. Trať bola súčasťou električkovej trate v neďalekom meste Hagen. Pracoval predovšetkým v nákladnej doprave na miestnej železnično-električkovej trati až do jej zániku o niekoľko desaťročí neskôr. V roku 1957 spoločnosť predala najskôr prvý rušeň a v roku 1967 aj Yetiho.

V novom pôsobisku vo Švajčiarsku na vtedajšej Vereinigten Bern Worb Bahnen (VBW) čulá nákladná doprava. Až do roku 2018 oba rušne prepravovali predovšetkým normálnorozchodné nákladné vozne na podvalníkoch, pracovné vlaky a vlaky so snehovým pluhom. Po odstavení z prevádzky mali byť pôvodne zošrotované, no vďaka nadšeniu a empatii vrcholových predstaviteľov Regionalverkehr Bern-Solothurn RBS bola lokomotíva s číslom 111 darovaná pre múzeum električiek vo Wuppertale Bergische Museumsbahnen e.V. a druhá 112 pre Veterán klub železníc Poprad. Zatiaľ čo prvý rušeň sa vráti do svojej rodnej lokality, druhý začína nový život vo Vysokých Tatrách. Veterán klub železníc Poprad ho plánuje uviesť do prevádzkyschopného stavu a vykonať schválenie tohto typu vozidla na infraštruktúre tatranských železníc. Aj vďaka tejto lokomotíve bude môcť rozšíriť počet historických jázd a zatraktívniť ekologické tatranské električky.

Ako vzniklo pomenovanie Yeti?

Iste viete, ako električka Kométa dostala svoje meno pri pluhovaní snehových závejov. Na rovnakú činnosť sa na trati Bern – Solothurn a Bern – Worb používali aj lokomotívy Ge 4/4 111 a 112 vybavené snehovým pluhom, ktoré so svojimi 470 kW trakčného výkonu hladko očistili trať od snehu Lokomotíva jednoduchá, v zimných podmienkach spoľahlivá a pritom silná. Ako snežný muž Yeti.

Za informácie a fotografie ďakujeme Martinovi Sitbergerovi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.