Aktuálne: Obnovenie osobnej dopravy na trati Zvolen – Šahy

12. októbra 2018 od  

BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ – Železničná trať č. 153 Zvolen – Šahy po 16-tich rokoch opäť ožije. Od 2. januára 2019 zavedie Ministerstvo dopravy a výstavby na tejto trati 20 vlakov, ktoré budú zabezpečovať primárne dopravu do/z práce a školy. Premávať budú zatiaľ v pracovných dňoch na úseku Zvolen – Krupina, resp. Dudince – Šahy. Rozloženie vlakov z hľadiska časovej polohy bude zamerané na nosné sídla Krupina, Zvolen, Dudince, Šahy a Hontianske Nemce. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, čím sa umožní rýchlejšie cestovanie.

Na sociálnych sieťach pritom v uplynulých dňoch kolovala informácia, že osobná doprava na trati Zvolen – Šahy sa opätovne spustí už od 3. decembra. Prišiel s ňou mestský poslanec v Šahách Pál Zachar, ktorý ju zverejnil po svojom stretnutí s ministrom dopravy Árpádom Érsekom. Osobné vlaky sa však na túto trať vrátia až o mesiac neskôr, pokračuje hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká. „Dôvodom je, že cestovný poriadok sa pravidelne mení v polovici decembra, avšak rozpočet rezortu dopravy je už pre tento rok uzatvorený.“

„Som rád, že po sľuboch prinášame konkrétny výsledok. Ako ministerstvo stále deklarujeme, že podporujeme rozvoj železničnej dopravy a preto dnes môžeme s radosťou povedať, že aj vďaka železnici obnovíme život v tomto regióne a prispejeme k lepšej mobilite jej obyvateľov,“ uviedol minister dopravy Arpád Érsek.

A ako vníma obnovenie osobnej dopravy primátor Šiah Štefan Gregor? “Zlepšenie dopravy z okolitých obcí i od nás čo chodia študovať a pracovať na Zvolen. Doteraz nám táto doprava chýbala.”

Na modernizáciu tejto 74 km trate vyčlenil rezort dopravy viac ako 3 milióny €. Zatiaľ sa však zrealizovali len čiastkové úpravy. Mnohé práce ako úprava priecestí a ďalšie stavby sa budú realizovať až počas prevádzky. Z tohto dôvodu budú zatiaľ vlaky jazdiť maximálnou rýchlosťou 70 km za hodinu a na siedmych priecestiach bude maximálna rýchlosť len 10 km za hodinu.

Minister dopravy už rokoval aj s maďarským podpredsedom vlaky, ktorý ho uistil, že za 1,5 roka by vedeli obnoviť asi 6 km trate do Drégelypalánku, ktorá aktuálne chýba a Šahy by tak neboli koncovou zastávkou. “Ten vlak by mohol chodiť zo Zvolena do Budapešti čo je veľmi výhodné jak pre turistov, tak i pre cestujúcich, lebo zo Zvolena sa už dostanete všade.” 

Ministerstvo dopravy bude cestovanie na trati priebežne vyhodnocovať. V prípade zvyšujúceho sa záujmu zo strany verejnosti je rezort dopravy pripravený postupne rozsah dopravy rozširovať a zabezpečiť, aby vlaky premávali aj počas víkendov. Minister dopravy by rád obnovil osobnú dopravu aj na trati Veľké Kapušany – Bánovce nad Ondavou. nevylučuje, že by to bolo v rovnakom termíne, ako trať Zvolen – Šahy.

Osobná doprava zo Zvolena do Šiah bola zastavená v roku 2003 pre malý záujem cestujúcich. Odvtedy bola trať udržiavaná len pre potreby nákladnej dopravy. Za znovuobnovenie trate však boli v uplynulých rokoch petície obyvateľov dotknutých regiónov s tisíckami podpisov.

Tejto téme sa budeme aj naďalej venovať a cestovný poriadok Vám prinesieme hneď ako ho budeme mať k dispozícii.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Lenka Krošláková; TASR

Komentáre

Fórum