V Českej republike sa zachránila Karosa C734.00

18. novembra 2014 od  

151120143140Vážená redakce, už léta se dívám na vaše www stránky a vždy jsem pozoroval zachráněné vozy. Dnes (15.11.2014) jsem v podstatě jeden z nich zachránil. Podařilo se mě zachránit před sešrotováním Karosu C734 vyroběnú v roku 1985. Tento vůz nikdy nejezdil v DP nebo ČSAD, proto vypadá slušně. Čekal jsem že bude v horším stavu, ale na 90% je vše původní. Dokonce i vybavení lékárničky, které je z 21.7.1984.

Samozřejmě, že nějaká rez tam je. Na to jak je starý má už právo na nějakou rez. Po ohledání je rám dobrý, ale uvidíme až se sundají plechy a podlaha co na nás vybafne. V podstatě se musí udělat nové oplechování, hlavně spodní boční část. Dále se musí vyměnit 2 boční velká okna protože vandalové na nich rozřezali gumu. Ale to nevadí, chci vyměnit stejně všechny okna aby byli všechny s větračkou. Kolem oken není rez. U předního a zadního je guma zpuchřelá.

151120143148

Všechny víka jsou buď napadený korozí nebo promáčklí. Guma na kterých visí je zpuchřelá. Bude třeba aj nové plechy v zavazadlovém prostoru, i nové stěrače coš jsou věci kosmetického rázu a počítalo se s tím už dříve.

Majitel vozu byl tak laskav, že všechny formality vyřídil a autobus mě přivezl až před dům. Autobus poslední rok stál venku a nikdo se o něj nestaral, takže při prohlídce jsme startovaly přes kabely a hned na poprvé chytil. Motor má nádherný zvuk a šlape jak hodinky. Jen se dolily tekutiny, narovnal vypadlý měch a doplnil se žarovkama. Ty někam zmizeli a uplně všechny. Autobus byl k jízdě připraven. v podstatě stačí vyměnit jen jedna zpuchřelá pneumatika a jedem.Ale budou se tam stejně měnit všechny gumy. tak to nevadí.

Takže vzhůru do oprav a renovace.

Text a foto: Pán Macik

Pokiaľ sa aj Vám podarilo zachrániť nejaký veterán pred zošrotovaním, alebo viete o historických dopravných prostriedkoch čakajúcich na záchranu, napíšte nám e-mail na redakcia@veterany.eu. 

Redakcia

Komentáre

4 komentáre na “V Českej republike sa zachránila Karosa C734.00”

 1. martin, 19. novembra 2014 22:07

  ještě si dovolím dát odkaz na video, před zakrytím na zimu. spojka zabírá až nahoře.

  https://www.youtube.com/watch?v=T7Ryd6rVsFU&feature=youtu.be

 2. Sergej - Tomáš Halža, 19. novembra 2014 22:18

  Krásna! Presne takouto som kedysi išiel, predné dvere s veľkými spodnými sklami, náprava Rába a skoro rovnaký náter. Nakoľko bola v SADke, mala aj nevyhnutný palubný počítač, no nebola to obvyklá bednička, ale niečo väčšie, asi to bol terminál. Dobre si na ňu pamätám najmä z toho dôvodu, že takmer do cieľa sme museli ísť pešo, nakoľko sa bus v predposlednej dedine pokazil, no potom, jak sa ho šoférovi podarilo dať dokopy, nás dohonil a keďže si nás šofér pamätal, tak nám zastavil a zobral nás na zvyšok cesty 😀

  Prajem preto veľa zdaru pri oprave!

 3. Jaro, 27. decembra 2014 18:47

  Ahoj, tak to je super ze nesla do hrobu lebo verzii 73x.00 sa fakt vela dodnes nedozilo. Ja som takto podobne nedavno uchranil LC735.00 a i ked som ju povodne nechcel a ani neuvazoval o kupe sedmice, hned ako som ju zbadal na nete na predaj, utekali sme pre nu cez celu republiku. Dokonca som sa vzdal mojej SL11 z toho dovodu ze sily ani znalosti na dva autobusy nemam. Nakoniec, tych eseliek a rtociek je fakt dost. Pocut sedmicku s velkou Rabou je ale presne to orechove…

  Takze sa tesim s Tebou, cakaju nas roky prace. Na tej mojej i ked je v dobrom stave, bude kopa trampot s dodatocnym odstrojovanim nezmyslov. Pomalicky sa hadam zacne tvorit komunita sedmickarov. Zopar peknych kuskov je v CR dokonca uz zrenovovanych tak si hadam jedneho pekneho dna v jednom peknom roku urobime vlastne sedmickove lesany )))) Casu dost.

 4. martin, 4. januára 2015 2:31

  já původně chtěl též šl11.
  ale já říkám, že v podstatě kromě motoru a karoserie ji mám.
  vzhledem k tomu, že budou nové plechy a střecha, tak se rozhoduji, že bych jí předělal na c733. (byly 2 prototypy)
  fotodokumentace je, tak zatím jen okukuji, zda se dá ještě sehnat vše.
  myslím si, že by nebylo špatné mít kopii tohoto vozu.
  bohužel plechy a stříkání busu musím nechat nějaké firmě, ale zatím nemám ani představu nakolik ta sranda příjde.
  teď jsem se dozvěděl, že sedačky, nátěr i ty plech jsou původní.

  též stavím rc model prototypu c734 v měřítku 1:14.
  http://megamix1.rajce.idnes.cz/karosa_c734_Prototyp_1_14/

Fórum